Skocz do zawartości

Opis metryczki


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mógłby pomóc w rozszyfrowaniu dodatkowych uwag w metryczce?

"Piwo (chyba) metylowe z licznymi wadami, goryczka zalegająca, drapiąca."

"zadbaj o warunki fermentacji, kondycję drożdży, fenolowość może pochodzić od (tu nie mogę rozczytać) lub słabej kondycji drożdży.

 

pils.JPG.5720a86e9c5428c1c5c79725068f06ed.JPG

Pewny babol, jaki popełniłem, to wlanie 3 litrowego startera do 19l brzeczki o blg 11,9 (chciwość). Starter kręcony w około 26°C z wyeast 2278.

Fermentacja: zadanie 01.06 w 8°C, w czwartym dniu podniesienie do 10°C (temp brzeczki), w ósmym (gdy piana zaczęła opadać) wyjąłem z lodówki i stało tak do 31.06 w temp. około 18°C. Piwo cały czas nad drożdżami. Następnie do 3°C i rozlew - 09.07 - nagazowanie przez refermentację w 19°C.

Co do goryczki, jak zniwelować takie odczucia? Czy zacieranie i wysładzanie mogło być odpowiedzialne za takie odczucia np przez wypłukanie tanin i garbników?

Warzyłem wtedy warkę 76l, zacierałem w stosunku 2,3l na 1kg. Całkowita objętość zacieru to 49,5l, w tym 14,1kg słodów, gdzie 0,5kg to słód zakwaszający. Wysładzałem 67l wody o temp 82°C by temperatura w kadzi zaciernej wynosiła 75°C. Woda ma u mnie ph 6,6 i jej dodatkowo nie zakwaszałem. Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu CaCO3 to 64 mg/l. 

 

Chłodzenie: schładzam całość brzeczki przez wymiennik ciepła zawracając do gara, aż uzyskam około 30°C i dalej już do fermentorów gdzie brzeczka ma temp około 18°C. Tak schłodzoną wstawiam do lodówki i zadaję drożdże jak temp spadnie do 8°C.

 

Schemat chmielenia:

chmielenie.JPG.bdda36d85b1ea12f01a3ff21bd74ff94.JPG

 

Może gdzieś jeszcze widzicie błędy, które popełniłem i doprowadziły do wystąpienia powyższych wad. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz dopytam czy taka ilość wlanego startera mogła aż tak wpłynąć na wady? Starter był dwustopniowy, najpierw 1,5l następnie 3l, więc nie sądzę by drożdże były w słabej kondycji. O higienę dbam bardziej niż chirurg na sali operacyjnej, i raczej ten aspekt też wykluczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Robert87 napisał:

A co o tym piszą drożdże w swojej książce?

Nie bądź uszczypliwy. Wiesz, jak by nie było, jest to autorytet, więc jako początkujący, biorę jego rady za pewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru być uszczypliwy. No offence :) zrób kolejne piwko fermentujące dłużej w niskich temperaturach. Nie zawsze książki "mówią" prawdę bo napisał je człowiek, być może autorytet, ale nie koniecznie wzór do naśladowania. Hitler też wydał książkę i był autorytetem ;) pozdrawiam

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przejmuj się tym że sędziowie tak czy siak napisali. Piwo się robi dla własnej satysfakcji i żeby było dla siebie i dla rodziny.

Oczywiście są to jakieś wskazówki  na przyszłość ale nic za wiele z nich nie wynika - bo należałoby wskazać konkretną przyczynę konkretnej wady co najczęściej w robieniu piwa w domu jest niemożliwe i sędziowie o tym wiedzą.

Pisanie takich rzeczy - zadbaj o kondycję drożdży to ja mogę też tak napisać tylko co z tego?

Więc moim zdaniem przeczytaj to i spal w piecu a piwa (różne style) rób dalej i oby coraz lepsze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przejmuj się tym że sędziowie tak czy siak napisali. Piwo się robi dla własnej satysfakcji i żeby było dla siebie i dla rodziny.
Oczywiście są to jakieś wskazówki  na przyszłość ale nic za wiele z nich nie wynika - bo należałoby wskazać konkretną przyczynę konkretnej wady co najczęściej w robieniu piwa w domu jest niemożliwe i sędziowie o tym wiedzą.
Pisanie takich rzeczy - zadbaj o kondycję drożdży to ja mogę też tak napisać tylko co z tego?
Więc moim zdaniem przeczytaj to i spal w piecu a piwa (różne style) rób dalej i oby coraz lepsze !
100% podpisuję się pod tym

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przeczytałem teraz i wnioskuję że to jakiś Pils czeski jest.

Powiem co bym ja zrobił inaczej - zakładam że ilość finalna tych drożdży była prawidłowa. Stała 3 tygodniowa temperatura fermentacji 10 st C bez żadnych skoków - potem w butelki i butelki na 7 dni dalej do 10 st C na refermentację, potem dopiero te butelki do 18 st C nie ma to już znaczenia

Diacetyl redukuje się w czasie - dać bueltkom poleżeć.

Co do goryczki zawsze sypię do lagerów marynkę lub tradition , wysładzam wodą o temp. 75 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie ale to nie jest tak, że się tym przejąłem. Piwo na konkurs wysłałem licząc  na otrzymanie informacji zwrotnej, czy piwo ma wady, gdzie robię błędy i taką otrzymałem. Dzięki temu wiem co poprawić i nad czym pracować. Mi i moim bliskim piwo smakuje, opisanych wad nie wyczuwam, ale ja jestem palaczem więc zmysł smaku i zapachu mam porażony.

Piwowarstwa nie zamierzam porzucać, a bardziej szlifować.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smola napisał:

Dzięki Panowie ale to nie jest tak, że się tym przejąłem. Piwo na konkurs wysłałem licząc  na otrzymanie informacji zwrotnej, czy piwo ma wady, gdzie robię błędy i taką otrzymałem. Dzięki temu wiem co poprawić i nad czym pracować. Mi i moim bliskim piwo smakuje, opisanych wad nie wyczuwam, ale ja jestem palaczem więc zmysł smaku i zapachu mam porażony.

Piwowarstwa nie zamierzam porzucać, a bardziej szlifować.

Z mojego doświadczenia, z metryczki nie dowiesz się niczego konkretnego o swoim piwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.