Skocz do zawartości

Nierdzewny kran spustowy "obrotowy"


jonSnow

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, od kilku dni zastanawiam się nad rozwiązaniem problemu spuszczania piwa z fermentatora 100l. W zależności od ilości i typu piwa ilość osadów na dnie jest różna. Próbowałem kilka razy wypompować je pompom ale bez spektakularnych efektów. Albo zaciągnę drożdże albo zapowietrzę wężyk i znowu muszę kombinować. Żeby coś się doedukować sprawdzałem budowę różnych fermentatorów i w jednym stożkowym zobaczyłem boczny kran spustowy. Miał on obrotowe wnętrze tak jak plastikowe krany od wiaderek ale od wewnętrznej strony zamontowaną miał rurkę w kształcie L dzięki czemu głębokość ściągania piwa była regulowana. Czy wie ktoś gdzie można taki kran kupić albo jak zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się to montuje? Rozumiem że rurką zakrzywiona pod kątem prost jest w środku a ten 8cm uchwyt na zewnątrz i to nim kręcimy góra dół. Do końcowego tri-clamp zakładamy co chcemy np kran ale jak to jest uszczelnione do zbiornika? Czy musi to być wspawane? Jak tak to juz wiem że zapomniałem wspomnieć że mam plastikowy fermentator 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jonSnow napisał:

Ale jak się to montuje? Rozumiem że rurką zakrzywiona pod kątem prost jest w środku a ten 8cm uchwyt na zewnątrz i to nim kręcimy góra dół. Do końcowego tri-clamp zakładamy co chcemy np kran ale jak to jest uszczelnione do zbiornika? Czy musi to być wspawane? Jak tak to juz wiem że zapomniałem wspomnieć że mam plastikowy fermentator 

Jeśli plastik to trochę zmienia postać rzeczy :) W takim razie chyba coś takiego
https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/fermentownia/fermentasaurus-kran-spustowy

tu masz film instruktażowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A system z fermzilli z pływakiem i wężykiem podlaczonym do kranika? Powinno zadziałać grawitacyjnie. Wężyk jest dosyć długi pływak z nierdzewki warto jeszcze dokupić filtr doczepiany pod pływak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, WojtekGaaD napisał:

Jest obrotowy tylko poziom nalezy ustawić przed wlaniem brzeczki. Obrotowy tylko od wewnątrz a i ta nierdzewność jakaś dziwna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio potrzebowałem samą obudowę plastikowego kranika zatem rozebrałem na części pierwsze zwykły kranik plastikowy co ma obracaną wylewkę. Kranik używany ok. 1 roku przerobił kilka może kilkanaście fermentacji może mniej bo używałem kilku fermentorów i kraników jednocześnie. Wewnątrz tegoż kranika odnalazłem sporo gęstej brudnej mazi mimo że kraniki myłem wydawało mi się dokładnie i moczyłem w NaOH czasami długo jak zapomniałem wyjąć. Zatem systemy obrotowe okazało się są ryzykowne chyba, że te kraniki są wypełnione siakimś smarem ale jeśli tak to raczej był w oryginale bezbarwny lub biały a nie żółtawo-brązowy. Infekcji nie miałem ale widok nie był ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.