Skocz do zawartości

Refraktometr


mircoGD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem kiedyś refraktometr z Chin. Mój refraktometr ma dwie skale ,Brix i alkohol do 25%. Tu zaczynają się schody. Może złe mierze ,może w nie odpowiednim momencie . Sprawa ma się tak , chce zmierzyć zawartość cukru w płynie po fermentacji . Sprawdzałem porównawczo z cukromierzem na zielonym , górna granica , bliskie  0, alkoholomierz pokazuje prawie 10 / zawartość alkoholu mała to pomiar mało dokładny tym co mam/ a reflektometr pokazuje na skali 5 . Moje pytanie, co pokazuje reflektometr Brix czy alkohol ? Może ktoś ma czas w kilku słowach napisać jak mierzyć zawartość cukru a jak alkoholu .Filmiki z YouTube to albo reklamy albo reflektometry maja tylko skale w Brix. Dodam ze reflektometr wyskalowany na wodzie destylowanej, mierze zgodnie z instrukcja jak nie mówi kiedy co mierzy tylko ze mierzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po fermentacji nie sprawdzę zawartości cukru bez prostych obliczeń, OK. Jeśli dobrze rozumiem , jeśli w płynie jest alkohol to mój reflektometr mierzy zawartość alkoholu ,BLG obliczam z wskazania. Jeśli nie ma alkoholu np. sok  to wiadomo ze alkohol 0 a zawartość cukru z wskazania i obliczam. Dobrze myślę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, mircoGD said:

Czyli po fermentacji nie sprawdzę zawartości cukru bez prostych obliczeń, OK. Jeśli dobrze rozumiem , jeśli w płynie jest alkohol to mój reflektometr mierzy zawartość alkoholu ,BLG obliczam z wskazania. Jeśli nie ma alkoholu np. sok  to wiadomo ze alkohol 0 a zawartość cukru z wskazania i obliczam. Dobrze myślę? 

Refraktrometr jak nazwa wskazuje pokazuje zmianę współczynnika załamania śwaitłą ze względu na zawartość cukru albo alkoholu. W ciemno można założyć że alkohol w innym stopniu zmienia stopień załamania śwaitła niż cukier wiec nie nadaje się w bezpośredni sposób do pomiaru płynu który ma i cukier i alkohol. 

Przede wszystkim musisz znać  zawartość cukru zmierzoną przed fermentacją, jak dokonasz pomiaru po fermentacji, to wtedy da się określić ile jest pozostało cukru. wiec również ile powstało alkoholu.

Tu masz kalkulator.

https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.