Skocz do zawartości

Wyeast 1450 Denny's Favorite 50


Rekomendowane odpowiedzi

Wyeast 1450 Denny's Favorite 50

http://www.wyeastlab.com/hb_yeaststrain_detail.cfm?ID=201

 

 

This terrific all-round yeast can be used for almost any beer style, and it is a mainstay of one of our local homebrewers, Mr. Denny Conn. It is unique in that it produceas a big mouthfeel and accentuates the malt, caramel or fruit character of a beer without being sweet or under-attenuated.

 

Origin:

Flocculation: Low

Attenuation: 74-76%

Temperature Range: 60-70F 18-25C

Alcohol Tolerance: ABV 10%

 

Styles:

American Amber Ale

American Brown Ale

American IPA

American Pale Ale

American Stout

Braggot

Brown Porter

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Classic Rauchbier

Cream Ale

Fruit Beer

Imperial IPA

Irish Red Ale

Other Smoked Beer

Russian Imperial Stout

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Strong Scotch Ale

Wood-Aged Beer

 

 

Te niezwykle uniwersalne drożdże nadają się do niemal każdego stylu piwa, co jest wielką zasługą jednego z naszych lokalnych piwowarów domowych, pana Denny'ego Conna. Są wyjątkowe, ponieważ dają bardzo treściwe piwo z zaakcentowanymi cechami słodowymi, karmelowymi lub owocowymi bez słodkości czy niedofermentowania.

 

Pochodzenie

Flokulacja: Niska

Odfermentowanie: 74-76%

Zakres temperatur: 60-70F 18-25C

Tolerancja na alkohol: ABV 10%

 

Style:

American Amber Ale

American Brown Ale

American IPA

American Pale Ale

American Stout

Braggot

Brown Porter

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Classic Rauchbier

Cream Ale

Fruit Beer

Imperial IPA

Irish Red Ale

Other Smoked Beer

Russian Imperial Stout

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Strong Scotch Ale

Wood-Aged Beer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jestem bardzo zadowolony z tych drożdży, zrobiłem na nich Pacific Pale Ale i American Amber Ale. Drożdże akcentują wyraźnie słodowość, zostawiają pełnie co sprawdza się przy niskich ekstraktach. Odfermentowanie faktycznie mniej więcej się zgadza, moje warki 73% i 78% więc uzyskana pełnia nie jest efektem wysokiego FG. Piwa dość klarowne po fermentacji jak na to, że producent wskazuje na niską flokulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zrobiłem na tych drożdżach 5 albo 6 warek i muszę przyznać, że są genialne! Świetnie nadają się do stoutów maści wszelakiej, piwa wychodzą średnio pełne z wytrawnym krótkim finiszem. Kilka obserwacji:

- Nawet w niskich temperaturach bardzo szybko fermentują, ekstrakty 11 i 13 posprzątały właściwie w 3-4 dni,

- Dość dobrze i szybko się klarują,

- Dają dość neutralny profil, ale przy wyższej temperaturze produkują całkiem przyjemne estry,

- Dzięki temu, że podkreślają nuty słodowe, można dowalić bardzo dużo chmielu :) 

 

Polecił bym głównie do stoutów, bo obydwa które zrobiłem na tych drożdżach są bardzo dobre, natomiast nadadzą się też do piw mocno chmielonych - zarówno Summer Ale jak i Session IPA wyszły bardzo przyzwoicie.

Pełna lista moich piw na tych drożdżach: Oatmeal Stout, Imperial Stout, Summer Ale, Session IPA, Owsiane Ale, American Barley Wine. Wszystkie od strony drożdżowej wyszły dobrze, wszystkie fermentowane 14-18 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czystym profilem to bym się nie do końca zgodził. U mnie fermentacja bardzo mocno zwalniała przy niskich temperaturach (17°C i niżej), a po podniesieniu temperatury w okolice 19-20°C profil wcale nie był czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Fermentowałem bez specjalnej kontroli temperatury, akurat w garażu mam ok 12 C. Względem słodowości, efekt bardzo dobry! Robiłem cream ale i coś w stylu bittera, myślę że po raz pierwszy poczułem co to znaczy słodowy charakter piwa. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, z 16 blg po 3 tygodniach zeszło do 6. Dobiero gdy ponownie po 5 tygodniach zajżałem do wiadra zeszło do 2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ChmielowyAli napisał:

Fermentowałem bez specjalnej kontroli temperatury, akurat w garażu mam ok 12 C. Względem słodowości, efekt bardzo dobry! Robiłem cream ale i coś w stylu bittera, myślę że po raz pierwszy poczułem co to znaczy słodowy charakter piwa. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, z 16 blg po 3 tygodniach zeszło do 6. Dobiero gdy ponownie po 5 tygodniach zajżałem do wiadra zeszło do 2. 

 

W 12C? To nie dziwne, że tak wolno fermentowały. Ja je lecę w 19-21C, dają bardzo przyjemny profil estrowo-słodowy, a fermentują maks 8-9 dni. Wróciłem już 4 raz do tych drożdży, bardzo je lubię. Szczególnie moim zdaniem nadają się do ciemnych piw, w których chcemy uzyskać więcej ciała. Co ciekawe wychodzą na nich też bardzo dobre AIPA i wszelkiej maści APA. Lubię też bardzo na nich robić Polskie Ale bo nadają piwu słodowego smaku. Polecam fermentować je w wyższej temp. bo wtedy pokazują co są warte. Ja będę do nich wracał na pewno bo są to jedne z moich ulubionych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Undeath napisał:

 

W 12C? To nie dziwne, że tak wolno fermentowały. Ja je lecę w 19-21C, dają bardzo przyjemny profil estrowo-słodowy, a fermentują maks 8-9 dni. Wróciłem już 4 raz do tych drożdży, bardzo je lubię. Szczególnie moim zdaniem nadają się do ciemnych piw, w których chcemy uzyskać więcej ciała. Co ciekawe wychodzą na nich też bardzo dobre AIPA i wszelkiej maści APA. Lubię też bardzo na nich robić Polskie Ale bo nadają piwu słodowego smaku. Polecam fermentować je w wyższej temp. bo wtedy pokazują co są warte. Ja będę do nich wracał na pewno bo są to jedne z moich ulubionych drożdży.

 

Tak, celowałem poniżej zalecanej temperatury żeby uzyskać czysty profil wg stylu cream ale, myślę że udało się, smakuje jak lager. Cieszę się, że jak piszesz, dobrze działa w okolicach 20. Będą idealne, w moim przypadku, do "garażowego" fermentowania przez porę jesienno-zimowo-wiosenną.

Dodatkowa pozytywna cecha: nie wiem jak w okolicach 20 C, ale w 12 nie wykazują podnoszenia piany, można fermentować z niemal pełnym zbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.