Jump to content

Lallemand LalBrew Farmhouse


Skg
 Share

Recommended Posts

 

Cytat

 

Drożdże Lallemand LalBrew Farmhouse to niediastatyczna hybryda wyselekcjonowana do tworzenia piw w stylach saison oraz farmhouse. Ich powstanie jest wynikiem pracy kanadyjskiego laboratorium Renaissance Yeast, wykorzystującej najbardziej zaawansowane techniki pozyskiwania i namnażania drożdży. Dzięki wykorzystaniu klasycznych, nieopierających się na modyfikacjach genetycznych metodach, uzyskano szczep drożdży nieposiadający genu STA1, który w drożdżach saisonowych odpowiedzialny jest za aktywność diastatyczną, przy jednoczesnym metabolizmie cukrów pozwalającym na uzyskanie typowego, wytrawnego saisona. Dodatkowo, wykorzystnie technologii opracowanej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, eliminuje aromaty siarki mogące przykrywać nuty charakterystyczne dla piw w stylach farmhouse oraz saison.

 

Polecane do piw w stylu: farmhouse, saison

Fermentacja: burzliwa fermentacja może być zakończona w 5 dni°C
Zakres temperatury fermentacji: 20°C do 30°C
Tolerancja alkoholu: do 13%
Flokulacja: średnia
Odfermentowanie: wysokie
Profil: goździk, pieprz, nuty owocowe.

 

 

 

farmhouse-style-ale-aroma-wheel.png

opis zaczerpnięty ze sklepu Marxam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Bardzo fajne drożdże, nie schodzą może aż tak głęboko dlatego warto zacierać około 66(wtedy mamy najwyższe odefermentowanie wedle badań), fajny profil, u mnie dały sporo owoców trochę przypraw. Nawet coś alla lekki banan wyszedł co podkręcało słodycz, ale mój saison i tak został zlany na bretty ;) Na pewno niesamowite jest to jak szybko startują...po 4-5h to już rurka nie wyrabia właściwie :D Produkują mało gęstwy nawet bardzo mało. Ostatnio piwo na nich wygrało chyba mazowiecki konkurs piw domowych? Coś takiego. Wiem, ze Michał właśnie ich używał. Pinta też ich używała i chwaliła.

 

Edited by Bolt
Link to comment
Share on other sites

Zasyp: 5,0 kg pils / 0,6 kg pszeniczny / 0,3 kg płatki. Zacieranie: 55°C - 15 minut / 62°C - 45 minut / 68°C - 15 minut / 77°C - 2 minuty.  Z niecałych 11 (10,5-10,7) zeszły do 1,5.

Owoce i przyprawy w balansie, profil przypomina mi nieco dotychczas używane Imperial Rustic i WY3726. Biorąc pod uwagę częstość/ rzadkość warzenia nie powiem, że na pewno będę do nich wracał, ale szanse są duże. Dodam, że w cuglach wygrały z edycją specjalną FM702 Prace sezonowe na tej samem brzeczce.

 

Link to comment
Share on other sites

U mnie z 13 zeszły do 3,2 jednak to kwestia zacierania, chciałem zostawić sporo dla brettów. Uważam, ze to doskonałe drozdzę do mieszanej fermentacji ze względu na brak genu STA1. Jednak do czystego saisona, tutaj ważne jest zacieranie. Mam zamiar na nich zrobić sporo piw...w planach 4 brett saisony z dodatkami. Jeden czysty z sokiem z granatu. Jeden z pewnym ziołem na konkurs...generalnie szkoda, że tak mało gęstwy dają. Po 1 piwie było akurat tyle, aby zadać na drugie. Może jakiegoś mocarza na nich zrobię...;)

Edited by Bolt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.