Skocz do zawartości

Wyeast 3787 Trappist High Gravity?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyeast 3787 Trappist High Gravity?

http://www.wyeastlab.com/hb_yeaststrain_detail.cfm?ID=65

 

Produces intense esters and phenolic characteristics with complex fruitiness. Does not produce significant amount of iso-amyl acetate (banana esters) or bubble gum esters typical of many yeast of this style. Phenol and ester production are influenced by fermentation temperatures. Phenols tend to dissipate as beer matures. This type of yeast benefits from incremental feeding of sugars during fermentation, making suitable conditions for doubles and triples to ferment to dryness. True top cropping yeast with a broad temperature range.

 

Origin:

Flocculation: Medium-High

Attenuation: 74-78%

Temperature Range: 64-78F, 18-25C

Alcohol Tolerance: 12% ABV

 

Styles:

Belgian Dubbel

Belgian Golden Strong Ale

Belgian Specialty Ale

Belgian Tripel

Bi?re de Garde

 

Produkują intensywne cechy estrowe i fenolowe ze złożoną owocowością. Nie dają znacznej ilości estrów bananowych (octan izoamylu) lub gumy balonowej, typowych dla wielu drożdży tego rodzaju. Na produkcję fenoli i estrów ma wpływ temperatura fermentacji. Fenole mają skłonność do zanikania gdy piwo dojrzewa. Ten typ drożdży zyskuje dzięki dodatkowi cukru podczas fermentacji*, dając odpowiednie warunki dla doubli i tripli do wytrawnego odfermentowania. Prawdziwe drożdże górnej fermentacji o szerokim zakresie temperatur.

 

Pochodzenie:

Flokulacja: Średnio wysoka

Odfermentowanie: 74-78%

Zakres temperatur: 64-78F, 18-25C

Tolerancja na alkohol: 12% ABV

 

Style:

Belgian Dubbel

Belgian Golden Strong Ale

Belgian Specialty Ale

Belgian Tripel

Bi?re de Garde

 

*Proszę osoby bieglejsze ode mnie o weryfikację tego zdania, szczególnie fragmentu kursywą. Nie daję głowy że "autor miał to na myśli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

This type of yeast benefits from incremental feeding of sugars during fermentation, making suitable conditions for doubles and triples to ferment to dryness.

Fermentacja zyskuje dzieki stopniowemu dodawaniu cukru - dzieki temu dubble i triple sa w stanie osiagnac wytrawnosc.

 

Chodzi o to, zeby nie dodawac cukru, koniecznego w wielu belgijskich przepisach, na raz, ale w kilku etapach - np. po 20% kazdego dnia fermentacji. Inaczej drozdzaki sie zestresuja i nie beda chcialy dojesc wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Nie dają znacznej ilości estrów bananowych (octan izoamylu) lub gumy balonowej, typowych dla wielu drożdży tego rodzaju.

Właśnie zabutelkowałem piwo (12°Blg) na tych drożdżach i aromat bananów był mocno wyczuwalny. Prawie jak w weizenie. Niestety nie wiem dokładnie jaka była temperatura fermentacji, myślę że f.b. przebiegała gdzieś w 22°C (temp. otoczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

kupiłem paczkę tych drożdży za ok 45zł. Rozgniotłem wewnętrzną paczuszkę (przynajmniej tak myślałem), ale paczka nie puchła. Po trzech dniach stwierdziłem, że dłużej czekać nie będę ( data produkcji sprzed 6 miesięcy). Przygotowałem brzeczkę 11 - 12 blg na strater, kolbę i mieszadło magnetyczne. Drożdże wlałem do brzeczki, a kapsułka, która okazało się, nie została przebita, otworzyłem i również dolałem do startera. W taki oto sposób drożdże kręciły się (z przerwami) przez prawie dwa dni a z rurki fermentacyjnej nic nie wylatywało... Zdawało mi się, że drożdże przepadły. jednak po jakimś czasie w końcu ruszyło. Kamień z serca ;) Nie wiem czy przyczyną był fakt, że drożdże już trochę miały, czy co innego, ale mam nadzieję, że nic im nie będzie, a ich kondycja pozwoli przygotować dobre piwo :) jutro ze startera podkradnę odrobinę drożdży i posieje je na skosach agarowych.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpędzały się zapewne tak długo, ponieważ paczuszka z pożywką nie pozwoliła im się przygotować na robotę ;) A półroczne to jednak już nie są takie szczawiki, że od razu zaczną pańszczyznę odrabiać... Tak od siebie dodam, że porządnie rozkręcone potrafią zaskakiwać głębokością odfermentowania (np. tripel zszedł mi do 1 Blg), także trzeba uważać z goryczką, bo może się zdarzyć, że w gotowym piwie nie będzie jej miało co skontrować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo - ciekawa informacja. Rozumiem, że czas od daty produkcji w miesiącach oznaczać może minimalną liczbę dni startowania drożdży? Nie trafiłem dotychczas na tego typu prosty w stosowaniu wzór, można zapytać jakie jest źródło informacji - własne doświadczenie, czy jakiś artykuł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też już się z tym gdzieś spotkałem. Niemniej zastanawia mnie czy drożdże sprzed 6 miesięcy nie powinny być sprzedawane w promocyjnych cenach? Spodziewałem się świeżego produktu za tę cenę. Nawet celowo omijałem te przecenione...

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinny ale tak nie jest, pieniadze musza sie zgadzac.

Tylko w zasadzie Twojbrowar uczciwie przecenia drozdze.

 

Na przyszlosc pamietaj zeby solidnie potraktowac kazda saszetke, nie ma obaw ze peknie.

Ja tez przy pierwszej mialem podobny problem bo za bardzo sie piescilem myslac ze jak mocno uderze to pierdutnie.

Teraz nawalam piesciami w blat bez zadnej litosci co najmniej kilkanascie razy poki zupelnie nie przekonam sie wewnetrznie ze to co mialo pelknac nie mialo szans :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Orientuje się ktoś jak referementują te drożdże? Dałem 10g/l (!) cukru i po tygodniu raczej słaby efekt nagazowania w porównaniu do us-05 czy s-04, za to słodycz czuję bardzo. Teraz nie wiem czy one spokojnie dojedzą (Blg z 12 do ~4 zeszło) ten cukier i mam się spodziewać granatów po jakimś dłuższym czasie, czy mi zostanie likier. Refermentują ~16C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.