Skocz do zawartości

Studia podyplomowe - piwowarstwo/browarnictwo


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam pytanie czy ktoś z Was kończył studia podyplomowe w zakresie piwowarstwa na UR (KSB) w Krakowie lub UP we Wrocławiu? Lub ma wiedzę od osoby, która je ukończyła? Jestem kilka lat po studiach na politechnice, pracuję w branży technicznej, ale zawsze interesowałem się browarnictwem. Myślę, że mam solidną podstawę teoretyczną (samokształcenie) z profesjonalnych podręczników (typu W. Kunze, M. Lewis, T. Young etc). Plus oczywiście wszystkie ważne książki piwowarstwa domowego, nie mówiąc już o internecie. Chciałbym poznać czy te podyplomówki realnie wnoszą coś ponad to co można znaleźć w zawodowych podręcznikach? Wiem, wiem - praktyka jest baaaardzo ważna ;) Ale właśnie chciałbym usłyszeć opinie na ile są one przydatne dla potencjalnego, profesjonalnego piwowara rzemieślniczego i pracy w komercyjnym browarze craftowym? Zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Fajnie byłoby usłyszeć konkretne i rzetelne opinie. Jest na to szansa...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał czas, to bym się jednak przeszedł, bo to kontakt tak z kadrą, jak i innymi studentami. Mi to osobiście dużo wnosi zawsze do kształcenia. No i ma się jednak pewien papier, który (choć nie musi) jakieś drzwi otworzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, BeerBartek napisał:

Hej, mam pytanie czy ktoś z Was kończył studia podyplomowe w zakresie piwowarstwa na UR (KSB) w Krakowie lub UP we Wrocławiu? Lub ma wiedzę od osoby, która je ukończyła? Jestem kilka lat po studiach na politechnice, pracuję w branży technicznej, ale zawsze interesowałem się browarnictwem. Myślę, że mam solidną podstawę teoretyczną (samokształcenie) z profesjonalnych podręczników (typu W. Kunze, M. Lewis, T. Young etc). Plus oczywiście wszystkie ważne książki piwowarstwa domowego, nie mówiąc już o internecie. Chciałbym poznać czy te podyplomówki realnie wnoszą coś ponad to co można znaleźć w zawodowych podręcznikach? Wiem, wiem - praktyka jest baaaardzo ważna ;) Ale właśnie chciałbym usłyszeć opinie na ile są one przydatne dla potencjalnego, profesjonalnego piwowara rzemieślniczego i pracy w komercyjnym browarze craftowym? Zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Fajnie byłoby usłyszeć konkretne i rzetelne opinie. Jest na to szansa...? 

Ja kończyłem inżynierkę i magisterkę na UE we Wrocławiu. To był kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji i ja akurat byłem w katedrze bioproduktów fermentacji. Ogólnie studia bardzo fajne i dosyć dobrze przygotowujące do zawodu m.in. piwowara.

Dużo zajęć/laboratoriów była z zakresu sprzętu, automatyzacji produkcji, metrologii szczególnie w pierwszych latach. Rzecz jasna wcześniej były laboratoria i zajęcia z fizyki po to aby dobrze zrozumieć procesy w czasie produkcji.

Praktycznie przez cały okres studiów były zajęcia z chemii - chemia organiczna, nieorganiczna, fizyczna, biochemia.

Dużo laboratoriów z mikrobiologii, biotechnologii.

Oprócz stricte inżynierkich przedmiotów, dużo ekonomii i zarządzania jakością.

 

Moim zdaniem takie studia są bardzo przydatne jeżeli, ktoś chce iść w kierunku tego zawodu na wielką jak i na niewielką skalę. Nie należy lekceważyć teorii na rzecz praktyki, ja na tych studiach nauczyłem się teorii i ich zastosowania podczas ćwiczeń praktycznych. Praktykując w domu nie ma szans na zdobycie takiej wiedzy. Studia dają taki komfort rozumienia co, jak i z czego wynika. Rzecz jasna, nie wiem jak to wygląda na podyplomówkach, bo zapewne program jest trochę okrojony. Jednak, najcześciej zajęcia prowadzą osoby, które są również praktykami w dziedzinie i myślę, że to duża wartość dodana.

Ponadto przy katedrze działało koło warzenia piwa i doświadczenia tam zdobyte moim zdaniem są bezcenne.

 

Jak masz jakieś dodatkowe pytania to śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

10 godzin temu, Biniu napisał:

Jeżeli naprawdę rzetelnie odbyłeś to samokształcenie to nic lub bardzo niewiele więcej się tam dowiesz.

Dzięki za odpowiedź

 

6 godzin temu, elroy napisał:

Jakbym miał czas, to bym się jednak przeszedł, bo to kontakt tak z kadrą, jak i innymi studentami. Mi to osobiście dużo wnosi zawsze do kształcenia. No i ma się jednak pewien papier, który (choć nie musi) jakieś drzwi otworzy :)

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.Fal napisał:

Ja kończyłem inżynierkę i magisterkę na UE we Wrocławiu. To był kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji i ja akurat byłem w katedrze bioproduktów fermentacji. Ogólnie studia bardzo fajne i dosyć dobrze przygotowujące do zawodu m.in. piwowara.

Dużo zajęć/laboratoriów była z zakresu sprzętu, automatyzacji produkcji, metrologii szczególnie w pierwszych latach. Rzecz jasna wcześniej były laboratoria i zajęcia z fizyki po to aby dobrze zrozumieć procesy w czasie produkcji.

Praktycznie przez cały okres studiów były zajęcia z chemii - chemia organiczna, nieorganiczna, fizyczna, biochemia.

Dużo laboratoriów z mikrobiologii, biotechnologii.

Oprócz stricte inżynierkich przedmiotów, dużo ekonomii i zarządzania jakością.

 

Moim zdaniem takie studia są bardzo przydatne jeżeli, ktoś chce iść w kierunku tego zawodu na wielką jak i na niewielką skalę. Nie należy lekceważyć teorii na rzecz praktyki, ja na tych studiach nauczyłem się teorii i ich zastosowania podczas ćwiczeń praktycznych. Praktykując w domu nie ma szans na zdobycie takiej wiedzy. Studia dają taki komfort rozumienia co, jak i z czego wynika. Rzecz jasna, nie wiem jak to wygląda na podyplomówkach, bo zapewne program jest trochę okrojony. Jednak, najcześciej zajęcia prowadzą osoby, które są również praktykami w dziedzinie i myślę, że to duża wartość dodana.

Ponadto przy katedrze działało koło warzenia piwa i doświadczenia tam zdobyte moim zdaniem są bezcenne.

 

Jak masz jakieś dodatkowe pytania to śmiało.

Bardziej widzę opisałeś sytuacje na pełnych studiach, bardziej ogólnych i na innej uczelni. Mnie interesują podyplomówki w Krk lub Wro  z racji tego , że są specjalistyczne i dotyczą konkretnie technologii piwowarstwa. Obawiam się tylko, że nie wniosą one dużo do tego co już wiem z dłuższego samokształcenia.  A już np. ich zajęcia praktyczne w postaci warsztatów piwowarstwa domowego uważam za trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że mają kształcić na profesjonalnych piwowarów. Wiadomo przecież, że warzenie sobie piwa w domu, a piwowarstwo rzemieślnicze w browarze komercyjnym to nie to samo. Fajnie, że poświeciłeś trochę czasu i napisałeś dłuższą odpowiedź. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, BeerBartek napisał:

Bardziej widzę opisałeś sytuacje na pełnych studiach, bardziej ogólnych i na innej uczelni. Mnie interesują podyplomówki w Krk lub Wro  z racji tego , że są specjalistyczne i dotyczą konkretnie technologii piwowarstwa. Obawiam się tylko, że nie wniosą one dużo do tego co już wiem z dłuższego samokształcenia.  A już np. ich zajęcia praktyczne w postaci warsztatów piwowarstwa domowego uważam za trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że mają kształcić na profesjonalnych piwowarów

Ogólnie to co ja miałem na studiach było głównie od kątem właśnie piwowarstwa, szczególnie po 1 roku. 

Opisałem wszystkie zajęcia bo chciałem podkreślić że z mojej perspektywy to wszystko miało znaczenie pod kątem właśnie pracy w browarze przemysłowym. Wszystkie zajęcia dosyć mocno się uzupełniały i składały w całość. Ja uważam, że studia w takim kształcie jak najbardziej przygotowują do tego zawodu. Co do podyplomowek, jak pisałem, nie wiem ale z tego co piszesz to podyplomowe potraktowałbym jako ciekawostkę albo wymagany papier. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.