Jump to content
Sign in to follow this  
bmalkow

Matka drożdżowa na miodzie?

Recommended Posts

Witam!

Jak to się ładnie mówi dałem d? ciała przy zamówieniu i zapomniałem wziąć suchego ekstraktu słodowego na matkę drożdżową.

I tak się teraz zastanawiam jak to obejść: sam cukier odpada.

A miód? Miód ma zestaw składników odżywczych, które sprawią że drożdże będą Silne i Zdrowe?, prawda?

jesli masz gdzieś w pobliżu duży market lub sklep z artykułami dla winiarzy kup pożywki drożdżowej i dodaj ok 1 g na 2 litry (chyba producent zapleca inaczej) wody z cukrem lub sokiem owocowym.

Lub zatrzyj trochę ziarna.

Drożdże nie powinny dostawać innego cukru, bo "zapomną" jak się fermentuje maltozę ze słodu.

Czyli zostaje ci brzeczka z innej warki (o ile zachowałeś sobie rezerwę do refermentacji), ew. rozcieńczenie do ~10°Blg ekstraktu płynnego, byle niechmielonego. Albo zatarcie paru łyżek słodu.

:beer: zgoda to później sobie przypomną. Bez przesady i co jak wlejesz je do piwa to nie będą jeść bo mają amnezję bo sacharoza smaczniejsza była ? A w drugą stronę to też tak działa ?

Często traktuję drożdże sacharozą i nigdy nie miałem problemów z fermenatcją.

nie bój się, gdy dasz im pożywki będą miały co im trzeba, ja też nie jestem wyrodnym ojcem :beer:

Możesz też zrobić inwertowany cukier jesli masz tak wybujałe obawy.

Witam!

Jak to się ładnie mówi dałem d? ciała przy zamówieniu i zapomniałem wziąć suchego ekstraktu słodowego na matkę drożdżową.

I tak się teraz zastanawiam jak to obejść: sam cukier odpada.

A miód? Miód ma zestaw składników odżywczych, które sprawią że drożdże będą Silne i Zdrowe?, prawda?

Zmiel 200g słodu, zatrzyj w małym garnku kilkanaście minut, przecedź przez coś, podgotuj i wystudź. Do tego drożdże i po co kombinować :beer:

Edited by komoona

Jeżeli to ma być piwo o zwykłym nie bardzo wysokim blg, to możesz spbie darować robienie startera i dać drożdże bezpośrednio do fermentacji.

W sumie to chodzi mi o to, że nie mam jeszcze chłodnicy więc brzeczka (a nie ten mały ptaszek :beer: ) będzie trochę stała. Mam nadzieję że nic się tam nie zalęgnie, ale na wszelki wypadek chcę dodać drożdżowe Marines albo Navy Seals -- wyszkolone, wyposażone, niezniszczalne.

jak już coś się zalęgnie to drożdże raczej nie pomogą wiele. Jeśli boisz się, że zbyt dużo czasu upłynie od warzenia do podjęcia pracy przez drożdże nie napowietrzaj brzeczki a jedynie ten starter.

Bartosz, ja wystawiam brzeczkę do chłodzenia w garnku pod pokrywką na całą noc na balkon, bo nawet wanny w domu nie mam - nic nie złapałem przez 9 warek, a ta która się zepsuła złapała syfa podczas przelewania na cichą, tak że tego się nie obawiaj (bo pewnie będziesz chłodził w wannie).

A co do drożdżąt, to nie masz jakichś suchych? Jednak płynnym starter dobrze robi, pomimo różnych opinii. U mnie WY2565 dzielnie sobie radziły przez 5 warek, a WY3068 wlane bez startera jakoś słabowite są (nie wspominając że gęstwy mało), dlatego z WY2112 zrobiłem jednak starter, choć to upierdliwość jest.

Mam s33.

tez uzyje balkonu. W nocy temperatura nizsza niz w wannie.

Ale woda skuteczniej odbiera ciepło niż powietrze...