Skocz do zawartości

Fermentacja dwóch wiader w lodowce


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W jaki sposób rozwiązać problem z fermentkami gdyby chciał w jednej lodówce mieć dwa wiadra?

Kojarzę coś że są takie kątowe na boczną ściankę, ale na ta chwilę nie mogę sobie na to pozwolić bo nigdzie na już nie kupię. Czy lepiej rozszczelnic delikatnie wiadro czy dać wieko z dziurką? Jakieś inne pomysły?

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak jak robię to bez rurki fermentacyjnej, wiadro lekko rozszczelnione, na nie położone dwie listewki i drugie wiadro na nie. Listewki po to by nie domknęły pokrywy wiadra na dole. Możesz też zamiast rurki fermentacyjnej, wsadzić jakiś przewód igielitowy czy silikonowy w uszczelkę od rurki fermentacyjnej w pokrywkę, a drugi koniec tego przewodu do butelki że staranem w lodowce, będzie bulgać jak przy normalnej rurce i będziesz mógł spokojnie położyć fermentora na fermentora tylko też listewki by nie zgnieść przewodu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo zagladam co kilka dni i patrze na temp bulkania itp. Staranem?
Mam tylko oxi + płyn do dezynfekcji. Co pryskasz co 4 dni? Te krawędzie gdzie masz rozszczelnione?

Może lepiej będzie wyprowadzić rurkę i wsadzić do wódki albo spirytu

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, PanJaqb napisał:

Jakieś inne pomysły?

 

Kup po prostu 2 rurki boczne (kątowe), są to normalne rurki tylko pod kątem prostym i montuje się je z boku wiadra. Koszt jakieś 10 zł. Jak masz już dziurę w pokrywie, to dokup uszczelki bez dziurek i zaślep otwór - przydadzą się do bocznych dziurek, jak będziesz miał normalną rurkę w wieku. Koszt jakieś 3 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz taką rurkę, A TUTAJ korek. Cały zakup zamknie się poniżej 10 zł. Po co kombinować i narażać piwo na infekcję. Podałem pierwsze lepsze jakie znalazłem, możesz na pewno znaleźć jeszcze taniej. Pozdrawiam.

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo zagladam co kilka dni i patrze na temp bulkania itp. Staranem?
Mam tylko oxi + płyn do dezynfekcji. Co pryskasz co 4 dni? Te krawędzie gdzie masz rozszczelnione?

Może lepiej będzie wyprowadzić rurkę i wsadzić do wódki albo spirytu

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka




Pryskam co 4 dni bo w wysokich temperaturach femrenracji w szczelnej lodowce robi się pleśń. Mam uchylone wiadra lekko ciągle, Tzn pokrywa po prostu nie jest szczelnie domknięta.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mateusz Rosiński napisał:

Pryskam co 4 dni bo w wysokich temperaturach femrenracji w szczelnej lodowce robi się pleśń. Mam uchylone wiadra lekko ciągle, Tzn pokrywa po prostu nie jest szczelnie domknięta.

 

Pleśń w lodówce i tam trzymasz piwa????????? Ja pierdzielę!!!! Jak w piwie Ci się pojawia pleśń, to też pryskasz do niego?????

 

Mam lodówkę z funkcją chłodzenia i grzania, w życiu nie miałem czegoś takiego, a zrobiłem już w niej z 40 różnych piw. Weź dobrze wyszoruj pustą lodówkę i zdezynfekuj, jeżeli jest szczelna NIE MA PRAWA pojawić się pleśń. Zdezynfekuj też wiadro z zewnątrz jak je będziesz tam umieszczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Pleśń w lodówce i tam trzymasz piwa????????? Ja pierdzielę!!!! Jak w piwie Ci się pojawia pleśń, to też pryskasz do niego?????
 
Mam lodówkę z funkcją chłodzenia i grzania, w życiu nie miałem czegoś takiego, a zrobiłem już w niej z 40 różnych piw. Weź dobrze wyszoruj pustą lodówkę i zdezynfekuj, jeżeli jest szczelna NIE MA PRAWA pojawić się pleśń. Zdezynfekuj też wiadro z zewnątrz jak je będziesz tam umieszczał.
Popytaj piwowarów, powyżej 20 stopni jak masz w lodowce to potrafi wyjść pleśń i to jest normalne. Pleśń usuwam mocna chemia jak wyjdzie, ale profilaktycznie przed nią pryskam starsanem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz mi moją stara lodówka zaplesniala,

 Pryskałem najpierw NaOH  potem kwasek cytrynowy, potem sanipro.

Tylko trwać to robiłem jaki mi fermentor siedzial 2 tyg. Narazie bez ekscesów.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni temu miałem wiadro na wiadrze i rozszczelnioną dolną pokrywę. Dzisiaj zainspirowany zdjęciem dorobiłem półkę i zamieniłem pokrywę na tą z dziurką włożyłem wężyk który mam połączony z rurką fermentacyjną. Myślę że na następny raz będę już zaopatrzony w korki i boczne rurki fermentacyjne. 

Jedna rzecz która mnie bardzo zastanawia skoro różnica między górą a dołem to 6 st. to jak to ogarnąć wszystko?

 

Mam dwa piwa na drożdżach US-05 różnica w tych piwach to dwa dni. Mierze temperaturę na górnym wiadrze i obecnie mam ustawioną temp 15. Czy dobrym pomysłem byłby montaż wentylatora który wymusiłby obieg powietrza?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni temu miałem wiadro na wiadrze i rozszczelnioną dolną pokrywę. Dzisiaj zainspirowany zdjęciem dorobiłem półkę i zamieniłem pokrywę na tą z dziurką włożyłem wężyk który mam połączony z rurką fermentacyjną. Myślę że na następny raz będę już zaopatrzony w korki i boczne rurki fermentacyjne. 

Jedna rzecz która mnie bardzo zastanawia skoro różnica między górą a dołem to 6 st. to jak to ogarnąć wszystko?
 
Mam dwa piwa na drożdżach US-05 różnica w tych piwach to dwa dni. Mierze temperaturę na górnym wiadrze i obecnie mam ustawioną temp 15. Czy dobrym pomysłem byłby montaż wentylatora który wymusiłby obieg powietrza?

 
Jak najbardziej z tym wentylatorem. Amerykanie montują w keezerach zwykle od kompa wentylator by mieć równomierne temepratury w kilku kegach jednoczenie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że ja fermentuję tylko lagery w lodówce, dwa wiadra po 27l, które rozlewam na trzy kegi po 18l. Jeden keg z górnego, jeden z dolnego wiadra i jeden mieszany. Sensorykiem nie jestem i nie zauważyłem różnicy pomiędzy piwami z tych kegów, wiec dlatego to tyle trwa. Oba wiadra zawsze fermentowane tym samym szczepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanJaqb napisał:

Czy dobrym pomysłem byłby montaż wentylatora który wymusiłby obieg powietrza?

 

bardzo dobry pomysł, zapewni Ci to równomierną temperaturę. Ja mam właśnie lodówkę z wymuszonym obiegiem i uważam, że jest to super rozwiązanie. jak będziesz miał półkę pomiędzy wiadrami, to przewierć kilka większych otworów w niej.

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.