Jump to content

Guinness

Share

Recommended Posts

Ja bym powiedział że kilka rzeczy:

- płatki jęczmienne w zasypie ok 20- 25%

- "Irlandzkie  drożdże (np. WLP004) - muszą być drożdże o niezbyt dużym odfermentowaniu

- brak lub bardzo mały zasyp słodów karmelowych - niefermentowalny słód karmelowy będzie mieć negatywny wpływ na wytrawność którą tu chcemy

- jęczmień palony powinien być zmielony bardzo drobno (prawie na mąkę) i dodany na ostatnie 15 min zacierania - piwo nie musi być czarne jak smoła

- odpowiednie ph brzeczki (zalecany dodatek kwasu lub słodu zakwaszającego)

- "neutralny" chmiel np. EKG i odpowiednia modyfikacja wody aby chmiel nie zwiększał palności i nie dawał nierzyjemnej goryczki

- wyszynk mieszanką z azotem ale to nie jest kluczowe aby piwo było gładkie i czekoladowe

Posted (edited)

W sumie dobry przepis, ale moim zdaniem lepiej wyjdzie bez karmelowego.

Jeszcze jedna sprawa. Trzeba kleikowac płatki? Nawet te błyskawiczne? Nie skleikuja się w trakcie zacierania?

Edited by BumBum
Bo tak

7 minut temu, BumBum napisał:

W sumie dobry przepis, ale moim zdaniem lepiej wyjdzie bez karmelowego.

Jeszcze jedna sprawa. Trzeba kleikowac płatki? Nawet te błyskawiczne? Nie skleikuja się w trakcie zacierania?

Ja błyskawicznych nie kleikuję i nigdy nie było problemu.

Zrobiłem raz piwo wg tego przepisu (tylko dałem inne chmiele bo nie miałem pod ręką). Wyszło bardzo dobre, faktycznie - tylko tej aksamitności nie miało co Guinness.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

• 4 weeks later...
W dniu 16.08.2021 o 23:31, Muchor napisał:

A może ktoś może polecić jakąś recepturę na takiego domowego prawie-Guinnessa?

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Receptur w sieci jest mnóstwo. Moja klasyczna receptura wygląda tak:

DRY IRISH STOUT

OG - 11 BLG

Kolor - 53 EBC

Alko - 4,2%

FG - 2.8 BLG

- 70% Maris Otter

- 20% Płatki jęczmienne

- 10% Jęczmień palony - bardzo drobno zmielony, prawie na mąkę. Dodany na koniec zacierania, bardzo dokładnie mieszamy (jeśli dobrze nie zamieszamy to mogą być problemy z filtracją) następnie podnosimy temperaturę i 10 min mash out.

- EKG - ilość tak aby uzyskać 40 IBU - dodany podczas gotowania, gotujemy 60 min.

- Mech irlandzki lub whirlfloc (cała tabletka na 50L) - dodane na ostatnie 15 min

- Drożdże 1084 Irish Ale lub WLP004 lub inne płytko odfermentowujące (3 opakowania lub starter) - robiłem kiedyś na S04 i były ok.

- Zacieranie jednotemperaturowe 90-120 min 64-65 C

- mash out 10 min - 75C 

- Woda do wysładzania powinna mieć ok 5,6 - 5,8 pH - mierzone w temp zacierania (wymagany dodatek kwasu mlekowego, lub słodu zakwaszającego, można też jak robili onegdaj w Irlandii dodać bakterie kwasu mlekowego na fermentację ale to inny rozległy temat)

Modyfikacja wody

- woda powinna być bez chloru (jeśli w wodzie jest go dużo i nie mamy możliwości filtracji można dodać pirosiarczyn potasu)

- wskazany gips, dokładne parametry wody dostępne są w internecie

- Szybkie chłodzenie brzeczki po gotowaniu,

- wysokie natlenienie 8-10 ppm,

- drożdże zadać w temp. 19-20C

- Na ostatnie 3 dni fermentacji burzliwej podnieść temperaturę do 21-22C (tak przy ok 4-4,5 blg)

- Wskazana żelatyna do klarowania. Dodana do fermentora na cichą na 3 dni lub ja daję po burzliwej od razu do kega.

- Sztuczne nasycanie (1-2 tyg dobrze robić w temperaturze 2-5C. 

To jest klon ale można kombinować dodając kawę, wanilię, ja dodawałem płatki dębowe, witaminę C, jakieś aromaty orzechowe itd.

Polecam.