Skocz do zawartości

Milk Stout - ocena receptury


Przeor

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki :D. Na pewno tylko 500g laktozy? Słyszałem głosy, że smak mleczny w stoucie czuje się dopiero po dodaniu 600g laktozy na 20 litrową warkę. A ja tutaj mam aż 25 litrów. A co do słodów - mam pozbyć się wszystkich rodzajów palonych, które są w recepturze i wszystkie zastąpić jęczmieniem palonym? Myślałem, że różnorodność słodów palonych wyjdzie piwu na dobre. Patrzyłem po innych recepturach i tam zasyp też był całkiem różnorodny. Myślałem, że dodam płatków owsianych i słodu pszenicznego, aby piana była super :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Przeor napisał:

Na pewno tylko 500g laktozy? Słyszałem głosy, że smak mleczny w stoucie czuje się dopiero po dodaniu 600g laktozy na 20 litrową warkę

Możesz dać więcej. Laktoza daje słodycz i treściwość. Smaku mlecznego nie wyczujesz.

 

8 godzin temu, Przeor napisał:

A co do słodów - mam pozbyć się wszystkich rodzajów palonych, które są w recepturze i wszystkie zastąpić jęczmieniem palonym?

Jeśli chcesz być bliski stylowi to użyj tylko jęczmienia palonego. Jak chcesz zmniejszyć paloność to zastąp połowę jęczmienia słodem czekoladowym

 

8 godzin temu, Przeor napisał:

Myślałem, że różnorodność słodów palonych wyjdzie piwu na dobre. Patrzyłem po innych recepturach i tam zasyp też był całkiem różnorodny.

Stout to proste piwo, a więc i prosty zasyp. Z czasem receptury się upraszcza. Przeważnie początkujący piwowarzy, chcąc osiągnąć te wszystkie niuanse z opisów słodów, przekombinowują receptury. Z czasem odkryjesz, że świetne efekty można osiągnąć ograniczając się do słodu podstawowego i 1-3 słodów specjalnych, w zależności od stylu piwa. Poczytaj receptury nagrodzonych piw, większość z nich jest mega prosta. Zasyp to tylko część sukcesu. O wiele ważniejsze jest dobranie odpowiednich drożdży i zapewnienie odpowiednich warunków fermentacji. Czasami też w przepisie znajdziesz multum słodów, z prostego powodu, gdyż piwowar czyści magazyn.

 

8 godzin temu, Przeor napisał:

Myślałem, że dodam płatków owsianych i słodu pszenicznego, aby piana była super

Owies to sprawdzony dodatek do stouta. Polepsza pianę i treściwość. Jak dodajesz owies to przenicę możesz sobie odpuścić i użyć do innego piwa.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podpinam swoją recepturę do oceny:

Viking Pale Ale Malt                        4 kg     55.6%

Viking Munich Malt                         1 kg    13.9%

Weyermann - Carahell                  0.5 kg    6.9%

Simpsons - Golden Naked Oats    0.6 kg    8.3%

Wheat Cafe Castle Malting            0.5 kg    6.9%

Castle malting chocolate               0.25 kg   3.5%

Fawcett - Pale Chocolate               0.25 kg  3.5%

Jęczmień palony                            0.1 kg    1.4% ostatnie 10 min zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.