Jump to content

Milk Stout - ocena receptury

Przeor
 Share

Recommended Posts

Przekombinowana. Laktoza 0,5 kg, 10% jęczmienia palonego, 5-10% karmelowego, reszta słód podstawowy. Jak bardzo chcesz to możesz dodać płatków jęczmiennych

Dzięki :D. Na pewno tylko 500g laktozy? Słyszałem głosy, że smak mleczny w stoucie czuje się dopiero po dodaniu 600g laktozy na 20 litrową warkę. A ja tutaj mam aż 25 litrów. A co do słodów - mam pozbyć się wszystkich rodzajów palonych, które są w recepturze i wszystkie zastąpić jęczmieniem palonym? Myślałem, że różnorodność słodów palonych wyjdzie piwu na dobre. Patrzyłem po innych recepturach i tam zasyp też był całkiem różnorodny. Myślałem, że dodam płatków owsianych i słodu pszenicznego, aby piana była super :(

8 godzin temu, Przeor napisał:

Na pewno tylko 500g laktozy? Słyszałem głosy, że smak mleczny w stoucie czuje się dopiero po dodaniu 600g laktozy na 20 litrową warkę

Możesz dać więcej. Laktoza daje słodycz i treściwość. Smaku mlecznego nie wyczujesz.

A co do słodów - mam pozbyć się wszystkich rodzajów palonych, które są w recepturze i wszystkie zastąpić jęczmieniem palonym?

Jeśli chcesz być bliski stylowi to użyj tylko jęczmienia palonego. Jak chcesz zmniejszyć paloność to zastąp połowę jęczmienia słodem czekoladowym

Myślałem, że różnorodność słodów palonych wyjdzie piwu na dobre. Patrzyłem po innych recepturach i tam zasyp też był całkiem różnorodny.

Stout to proste piwo, a więc i prosty zasyp. Z czasem receptury się upraszcza. Przeważnie początkujący piwowarzy, chcąc osiągnąć te wszystkie niuanse z opisów słodów, przekombinowują receptury. Z czasem odkryjesz, że świetne efekty można osiągnąć ograniczając się do słodu podstawowego i 1-3 słodów specjalnych, w zależności od stylu piwa. Poczytaj receptury nagrodzonych piw, większość z nich jest mega prosta. Zasyp to tylko część sukcesu. O wiele ważniejsze jest dobranie odpowiednich drożdży i zapewnienie odpowiednich warunków fermentacji. Czasami też w przepisie znajdziesz multum słodów, z prostego powodu, gdyż piwowar czyści magazyn.

Myślałem, że dodam płatków owsianych i słodu pszenicznego, aby piana była super

Owies to sprawdzony dodatek do stouta. Polepsza pianę i treściwość. Jak dodajesz owies to przenicę możesz sobie odpuścić i użyć do innego piwa.

Edited by wizi

• 1 month later...

Podpinam swoją recepturę do oceny:

Viking Pale Ale Malt                        4 kg     55.6%

Viking Munich Malt                         1 kg    13.9%

Weyermann - Carahell                  0.5 kg    6.9%

Simpsons - Golden Naked Oats    0.6 kg    8.3%

Wheat Cafe Castle Malting            0.5 kg    6.9%

Castle malting chocolate               0.25 kg   3.5%

Fawcett - Pale Chocolate               0.25 kg  3.5%

Jęczmień palony                            0.1 kg    1.4% ostatnie 10 min zacierania.

Ok, choć przekombinowana. Jeśli to zasyp na 20l, to rozumiem, że użyjesz odpowiedniej ilości świeżej gęstwy? Jęczmień palony daj od początku zacierania.

Zasyp na 25l BLG 15,5. Chcę zrobić starter trzystopniowy z FM13 Irlandzkie ciemności, ewentualnie rozruszam na jakiejś mniejszej warce przy jednostopniowym.