Skocz do zawartości

Taboret gazowy


Krzysztof Janecki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć piwowarzy!

 

Planuję zakup taboretu gazowego, na allegro jest ich dostatek i większość się raczej nadaję bo gotuję tylko 15l brzeczki w garnku emaliowanym 20l. Problem w tym, że nigdy nie zdarzyło mi się używać palnika gazowego a tym bardziej taboretu. Wiem, że potrzebuję taboretu, reduktora, węża i butli z gazem. Pewnie złożę to jakoś w całość ale wolę spytać dla własnego bezpieczeństwa - czy byłby ktoś z was skłonny mi wytłumaczyć krok po kroku co trzeba zrobić, jak go złożyć i jakie środki ostrożności zachować, żeby efektywnie zagotować brzeczkę i nie doprowadzić do eksplozji? Macie jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro masz całe zestawy taboretu z reduktorem. Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo to kup taboret z termoparą, która odcina dopływ gazu w przypadku np. zgaśnięcia taboretu gazowego. Ja tego w swoim nie posiadam. 
Co do podłączenia to zakładasz wężyk na króciec taboretu i zaciskacz opaską ślimakową. Przekręcasz reduktor do butli (lewy gwint) upewniając się, że na zaworze butli znajduje się uszczelka. Zakręcasz zawór w taborecie i odkręcasz zawód na butli na maksa. Wąchasz czy nie czuć gazu przy zaworach. Jeżeli wszystko jest ok to odkręcasz lekko zawór w taborecie i podpalasz. 
 

Reduktory są zazwyczaj przystosowane do butli 11kg

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako środek ostrożności sprawdź, czy połączenia są szczelne. Smarujesz wodą z mydłem, odkręcisz gaz i patrzysz czy się nie pieni. Lub zamiast mydła polecam tester szczelności gazu, do kupienia na Allegro lub w marketach budowlanych za kilkanaście złotych za puszkę.

Oczywiście taboretu gazowego używamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w osłoniętym od wiatru miejscu na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysztof Janecki napisał:

Garnek masz szerszy od taboretu?

Tak szerszy. Garnek ma 50cm średnicy a taboret 40cm. Gotując 70 litrów nic się nie przypala, a taboret chodzi na maksa.

61264D4D-325C-40A3-A128-C040AD411B0B.thumb.jpeg.1b41daae7760933baccbc8607eca53a3.jpeg
 

 

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.