Jump to content

Taboret gazowy


Krzysztof Janecki
 Share

Recommended Posts

Cześć piwowarzy!

 

Planuję zakup taboretu gazowego, na allegro jest ich dostatek i większość się raczej nadaję bo gotuję tylko 15l brzeczki w garnku emaliowanym 20l. Problem w tym, że nigdy nie zdarzyło mi się używać palnika gazowego a tym bardziej taboretu. Wiem, że potrzebuję taboretu, reduktora, węża i butli z gazem. Pewnie złożę to jakoś w całość ale wolę spytać dla własnego bezpieczeństwa - czy byłby ktoś z was skłonny mi wytłumaczyć krok po kroku co trzeba zrobić, jak go złożyć i jakie środki ostrożności zachować, żeby efektywnie zagotować brzeczkę i nie doprowadzić do eksplozji? Macie jakieś rady?

Link to comment
Share on other sites

Na Allegro masz całe zestawy taboretu z reduktorem. Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo to kup taboret z termoparą, która odcina dopływ gazu w przypadku np. zgaśnięcia taboretu gazowego. Ja tego w swoim nie posiadam. 
Co do podłączenia to zakładasz wężyk na króciec taboretu i zaciskacz opaską ślimakową. Przekręcasz reduktor do butli (lewy gwint) upewniając się, że na zaworze butli znajduje się uszczelka. Zakręcasz zawór w taborecie i odkręcasz zawód na butli na maksa. Wąchasz czy nie czuć gazu przy zaworach. Jeżeli wszystko jest ok to odkręcasz lekko zawór w taborecie i podpalasz. 
 

Reduktory są zazwyczaj przystosowane do butli 11kg

Edited by Eselchen
Link to comment
Share on other sites

Jako środek ostrożności sprawdź, czy połączenia są szczelne. Smarujesz wodą z mydłem, odkręcisz gaz i patrzysz czy się nie pieni. Lub zamiast mydła polecam tester szczelności gazu, do kupienia na Allegro lub w marketach budowlanych za kilkanaście złotych za puszkę.

Oczywiście taboretu gazowego używamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w osłoniętym od wiatru miejscu na zewnątrz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.