Skocz do zawartości

Masowe mycie butelek


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przy ostatnim myciu 60 butelek miałem dosyć. Wymoczenie butelek w wiadrze, żeby zdjąć etykiety, zalanie NaOH, wypłukanie kilkukrotne i zdezynfekowanie Starsanem. Żeby ułatwić sobie prace kupiłem double blast do płukania, sterylizator i suszarkę, ale i tak cały proces trwał pół dnia, a za 2 tygodnie butelkuje kolejną warkę, tym razem 60l. Cześć pójdzie w kegi, ale i tak będę miał z 80 butelek. 
 

Czy macie pomysł na zbudowanie urządzenia do masowego mycia butelek (głównie NaOH, bo to zajmuje najwiecej czasu)? Myślałem nad zbudowaniem takiego pająka z cienkich rurek miedzianych, na które nakładałby się butelki i podłączało pompę, która pompowałaby wodorotlenek sodu w obiegu zamkniętym przez 10 - 30 minut na partie. Później podłączyć czystą wodę do pompy i płukać butelki, a na koniec podłączyć starsan do pompy (oczywiście płucząc pojemnik na chemię). Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu ktoś się chwalił takim urządzeniem na forum, ktoś inny sprzedawał. Były dość dokładne opisy. Musisz pokopać.

Poza tym czy na pewno musisz myć za każdym razem ługiem? Ja tak myję tylko zasyfione, a 99% mam wypłukane po użyciu, wtedy tylko lekka chemia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Ja po każdym opróżnieniu butelki myję ją dokładnie w ciepłej wodzie i usuwam własne etykiety, po czym trafia na półkę do piwnicy. Jak napełniam piwa, to tylko płuczę standardową myjką pirosiarczanem i ląduje na suszarce. Rozlewam przeważnie 25 litrów, więc jest około 50 butelek i zajmuje mi to 20-30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Eselchen napisał:

Myślałem nad zbudowaniem takiego pająka z cienkich rurek miedzianych, na które nakładałby się butelki i podłączało pompę, która pompowałaby wodorotlenek sodu

Rurki miedziane i NaOH to nie jest dobre połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.