Jump to content

Masowe mycie butelek


Eselchen
 Share

Recommended Posts

Cześć, przy ostatnim myciu 60 butelek miałem dosyć. Wymoczenie butelek w wiadrze, żeby zdjąć etykiety, zalanie NaOH, wypłukanie kilkukrotne i zdezynfekowanie Starsanem. Żeby ułatwić sobie prace kupiłem double blast do płukania, sterylizator i suszarkę, ale i tak cały proces trwał pół dnia, a za 2 tygodnie butelkuje kolejną warkę, tym razem 60l. Cześć pójdzie w kegi, ale i tak będę miał z 80 butelek. 
 

Czy macie pomysł na zbudowanie urządzenia do masowego mycia butelek (głównie NaOH, bo to zajmuje najwiecej czasu)? Myślałem nad zbudowaniem takiego pająka z cienkich rurek miedzianych, na które nakładałby się butelki i podłączało pompę, która pompowałaby wodorotlenek sodu w obiegu zamkniętym przez 10 - 30 minut na partie. Później podłączyć czystą wodę do pompy i płukać butelki, a na koniec podłączyć starsan do pompy (oczywiście płucząc pojemnik na chemię). Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Edited by Eselchen
Link to comment
Share on other sites

Jakiś czas temu ktoś się chwalił takim urządzeniem na forum, ktoś inny sprzedawał. Były dość dokładne opisy. Musisz pokopać.

Poza tym czy na pewno musisz myć za każdym razem ługiem? Ja tak myję tylko zasyfione, a 99% mam wypłukane po użyciu, wtedy tylko lekka chemia.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie! Ja po każdym opróżnieniu butelki myję ją dokładnie w ciepłej wodzie i usuwam własne etykiety, po czym trafia na półkę do piwnicy. Jak napełniam piwa, to tylko płuczę standardową myjką pirosiarczanem i ląduje na suszarce. Rozlewam przeważnie 25 litrów, więc jest około 50 butelek i zajmuje mi to 20-30 minut.

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, Eselchen napisał:

Myślałem nad zbudowaniem takiego pająka z cienkich rurek miedzianych, na które nakładałby się butelki i podłączało pompę, która pompowałaby wodorotlenek sodu

Rurki miedziane i NaOH to nie jest dobre połączenie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.