Skocz do zawartości

Resztki słodów i nowicjusz


dyrcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Otóż po sporej przerwie chciałbym stworzyć kolejną moją warkę. Dwie pierwsze nie wyszły, choć na szczęście widać progres :)

 

W piwnicy pozostały mi takie oto słody, chmiele:

 

Pilzneński 2,65 kg

Monachijski typ I 1 kg

Caramunich typ I 0,5 kg

Carahell 0,55 kg

Wędzony 0,75 kg

 

Cascade 30g (granulat)

Brewers Gold 30g (granulat)

Tettnanger 30g (granulat)

Saaz 30g (granulat)

Marynka 50g (szyszki)

Lubelski 50g (szyszki)

 

Podejrzewam, że zmieszanie wszystkiego nie jest dobrym pomysłem ze względu na słód wędzony. Wydaje mi się również, że bez wędzonego słodu będzie za mało :)

 

Bardzo proszę o pomoc. Drożdże jakie mam to US-05.

 

PS W pierwszych dwóch warkach pojawił mi się problem ekspresowego "wygazowania się" piwa. Zaraz po otworzeniu, piwo zaczęło błyskawicznie wypuszczać gaz tworząc wielką pianę, po chwili jednak zostawało zupełnie nienagazowane. Co robię źle?

 

PS2 Podejrzewam, że takich tematów było mnóstwo i chętnie ich poszukam, proszę tylko o nakierowanie pod jakim hasłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS W pierwszych dwóch warkach pojawił mi się problem ekspresowego "wygazowania się" piwa. Zaraz po otworzeniu, piwo zaczęło błyskawicznie wypuszczać gaz tworząc wielką pianę, po chwili jednak zostawało zupełnie nienagazowane. Co robię źle?

Myślę, że piwo jest za młode, CO2 nie związał się jeszcze z płynem, zostaw je na tydzień w lodówce.

Albo jest mętne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość cukru (generalnie) należy dostosować do °Blg piwa przed butelkowaniem.

Ilośc cukru jest zależna od objętości warki, temperatury butelkowania, rodzaju surowca i zakładanego nagazowania, końcowe Blg nie ma nic do rzeczy, o ile piwo jest prawidłowo dofermentowane.

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość cukru (generalnie) należy dostosować do °Blg piwa przed butelkowaniem.

Ilośc cukru jest zależna od objętości warki' date=' temperatury butelkowania, rodzaju surowca i zakładanego nagazowania, końcowe Blg nie ma nic do rzeczy, o ile piwo jest prawidłowo dofermentowane.

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html[/quote']

Szkoda, że pominęli glukozę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Dzięki wielkie za przepis :)

 

Myślę, że piwo jest za młode, CO2 nie związał się jeszcze z płynem, zostaw je na tydzień w lodówce.

Albo jest mętne

Może rzeczywiście jest zbyt mętne. Postaram się śrutę zmielić troszkę grubiej, wcześniej było w niej 20-25% mąki.

 

Nie jest to w każdym razie błąd gdzieś w zacieraniu?

 

Chyba zdecyduje się na piwo bez udziału słodu wędzonego.

 

Jeszcze jedno pytanie: Czy posmak drożdży znika wraz z dłuższym leżakowaniem piwa? W ostatniej warce drożdży było aż nadto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość cukru (generalnie) należy dostosować do °Blg piwa przed butelkowaniem.

Ilośc cukru jest zależna od objętości warki' date=' temperatury butelkowania, rodzaju surowca i zakładanego nagazowania, końcowe Blg nie ma nic do rzeczy, o ile piwo jest prawidłowo dofermentowane.[/quote']

No bardzo uogólniłem, a pisząc o gęstości końcowej miałem na myśli prawidłowość odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyrcio: masz tu pasujący przepis, możesz trochę pozmieniać i zrobić piwo wędzone:

 

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=38402#p38402

Przy tej ilości wędzonego którą posiada dyrcio chyba wędzonki zbyt wielkiej nie będzie.

Z tego co masz wziąłbym:

Pilzneński 2,65 kg

Monachijski typ I 1 kg

Wędzony 0,75 kg

Caramunich typ I 0,25 kg

Carahell 0,25 kg

 

Tettnanger 30g (granulat)

Lubelski 30g (szyszki)

 

Powinno wyjść coś "altopodobnego". Robiłem podobne z resztek i wyszło całkiem dobre. Jedyna róznica, że miałem drożdże S-33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.