Skocz do zawartości

Kwas mlekowy czy kwas fosforowy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowałem się wodą  (pewnie późno). W szklanym czajniku pojawia się sporo osadów. Po zmierzeniu pH okazało się że jest 7.9, więc do 5.8 daleko.

Do tej pory dodawałem słodu zakwaszającego, ot, tak sobie 100 g na warkę 40l.

No więc do czytania. Sporo źródeł, nie ogarnąłem, sporo rozbieżności.

Więc pytanie do praktyków którzy użyli jednego i drugiego kwasu : co wybrać ?

Robię głównie piwa w okolicy 12 Blg, lagery, APA, Bitter, nic nadzwyczajnego.

Do kwasu fosforowego lekko zniechęca mnie jego wpływ na nerki, orkan ważny dla piwosza?.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwasu fosforowego dodajesz maksymalnie 2 ml na 10 litrów wody (przy bardzo alkaliczne i mocno zmineralizowanej wodzie). Ubytek wapnia warto kontrować dodatkiem chlorku wapnia.
Piwosze nie chorują na kamienice nerkową tylko na marskość wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwasu fosforowego daje się naprawdę małe ilości, a biorąc pod uwagę osady i pracę drożdży, pewnie są to ilości pomijalne w porównaniu z typowymi napojami z tym dodatkiem. Kwasu mlekowego dajesz więcej i ma on jakiś smak, który można wyczuć w większych stężeniach. Mimo to dajesz kwasu tak mało,  że nie wiem, czy jest sens filozofować. Jeśli dawałeś słód zakwaszający, to możesz przejść na kwas mlekowy, bo to ten sam kwas, do którego smaku (o ile jest wyczuwalny) jesteś przyzwyczajony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obydwa i używam do wody mlekowego a fosforowego do np. pozbycia się kamienia itp w garnku, ogólnie do czyszczenia.

Mlekowego daje ok. 14 ml na warki 21 L najczęściej tak jak ty 12 blg.

Edytowane przez Slawmir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.