Skocz do zawartości

WLP518 Opshaug Kveik


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem przeterminowaną saszetkę, szukam na forum i jedyna wzmiankę znalazlem w zapiskach @Chmielowy warsztat

Ktoś jeszcze coś może o nich powiedzieć? Może szczep ma inną nazwę niż ta handlowa i dlatego cisza?

W każdym razie, kierunek jest taki, żeby zrobić piwo bez względu czy ktoś podzieli się doświadczeniami czy nie - kierunek amerykański generalnie.

Na HBT wątek wkazuje ich raczej neutralny profil: https://www.homebrewtalk.com/threads/kveik-all-things-opshaug-strain-version.668436/

 

edit 10.08:

W związku z przeniesieniem do działu z większymi opracowaniami, i uwagą kolegi @x1d uzupełniam pierwszy post o podstawową charakterystykę ze strony producenta:
 

Cytat

 

Odfermentowanie:    69% - 80%                            
Flokulacja:    średnia do wysokiej                            
Tolerancja na alkohol:    średnia do wysokiej - 8-12%ABV                            
Temperatura fermentacji:    25° - 35° C                            
Sugerowane do styli:     American IPA, Blonde Ale, Double IPA, Hazy/Juicy IPA, Pale Ale, Porter, Red Ale, Stout

Ten szczep Kveik został wyizolowany z mieszanej kultury, która należała do Haralda Opshauga, piwowara wiejskiego w Stranda w Norwegii. Szczep ten był pierwotnie używany w latach 90. do produkcji piw w stylu kornøl. Są to drożdże fermentujące czysto o tolerancji temperatur do 95°F (35°C), w której kończą fermentację w ciągu trzech do czterech dni. Podkreślająca chmielowość, czysta charakterystyka tego szczepu sprawia, że jest on idealny do piw Pale Ale i India Pale Ale.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad nimi zastanawiałem,  ale jakiekolwiek poszukiwania informacji sprowadzały głównie do sklepów i kopiowanego opisu. I tu potwierdza się kierunek amerykański.  Daj znać co wyjdzie i pisze się na gęstwę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na nich rok temu neipe i juicy sour. Było to latem i  dogrzewałem je dodatkowo pasem ze sterownikiem. W notatkach mam zapisane że zadawałem w 30°C i podniosłem stopniowo do 35°C i tak do końca fermentacji. W tej temperaturze dają bardzo przyjemne estry. Trochę ananas, ogólnie mega tropikowe klimaty. Idealnie pasuje właśnie do neipy. Spotkałem się z informacjami, że w niższych temperaturach 20-24°C dają w miarę neutralny profil. U mnie praktycznie nie flokulowały. Ale były to suchary od innego piwowara, nie komercyjny izolat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mibor napisał:

Daj znać co wyjdzie i pisze się na gęstwę;)

W tygodniu przyjdą, w weekend starter nastawię, przed końcem miesiąca może będzie do wzięcia.

Godzinę temu, buk0 napisał:

20-24°C dają w miarę neutralny profil

Tak właśnie celuję. Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem imperialną ipę na zasypie który mam sprawdzony i wyszła nieporównywalnie kwaśno (temp. ferm. ~21°C).

Teraz robie ipę i wrzuciłem na pas grzewczy (32°C) i zobaczymy efekty.

Odfermentowały na poziomie 85%

Drugie piwo zrobiłem z zasuszonej gęstwy z iipy - 12g uwodnionych w 4 dni rozwaliły system, chociaż miały sporego laga ze startem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stanczu napisał:

nieporównywalnie kwaśno

Ale z sucharków/ gęstwy od kogoś, czy z saszetki WLP? Bo o kwaśności w piwach na sucharkach os kogoś nasłuchałem się już na czacie.

Mi wczoraj przyszła saszetka, starter nastawiam w niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2021 o 23:47, Skg napisał:

Czy można prosić o przeniesienie tego wątku do działu o szczepach drożdży? :)

https://www.piwo.org/forums/forum/31-charakterystyka-szczepów-drożdży/

W związku z przeniesieniem do działu z większymi opracowaniami, wypada uzupełnić wątek przynajmniej o podstawową charakterystykę ze strony producenta:  https://www.whitelabs.com/yeast-single?id=157&type=YEAST&style_type=1

Cytat

Odfermentowanie:    69% - 80%                            
Flokulacja:    średnia do wysokiej                            
Tolerancja na alkohol:    średnia do wysokiej - 8-12%ABV                            
Temperatura fermentacji:    25° - 35° C                            
Sugerowane do styli:     American IPA, Blonde Ale, Double IPA, Hazy/Juicy IPA, Pale Ale, Porter, Red Ale, Stout

Ten szczep Kveik został wyizolowany z mieszanej kultury, która należała do Haralda Opshauga, piwowara wiejskiego w Stranda w Norwegii. Szczep ten był pierwotnie używany w latach 90. do produkcji piw w stylu kornøl. Są to drożdże fermentujące czysto o tolerancji temperatur do 95°F (35°C), w której kończą fermentację w ciągu trzech do czterech dni. Podkreślająca chmielowość, czysta charakterystyka tego szczepu sprawia, że jest on idealny do piw Pale Ale i India Pale Ale.

 

 

Widzę, że przed chwilą użył ich @Wuuu - jeśli będziesz miał chwilę podziel się efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 13:57, zasada napisał:

W związku z przeniesieniem do działu z większymi opracowaniami, wypada uzupełnić wątek przynajmniej o podstawową charakterystykę ze strony producenta:  https://www.whitelabs.com/yeast-single?id=157&type=YEAST&style_type=1

 

Widzę, że przed chwilą użył ich @Wuuu - jeśli będziesz miał chwilę podziel się efektem.

 

Zlałem do kega do niespełna 5 dniach fermentacji. Zeszło do 4,5 blg z 16, więc na poziomie 73% odfermentowanie. Potrzymałbym jeszcze, ale obudziłem się, że na warmiński kpd nie zdążę wysłać, to zrezygnowałem z chmielenia na zimno, na rzecz 24 h citry na biotransformację. Wymusiłem też wysycenia w kegu kilkoma strzałami i turlaniem, więc wszystko na chybcika.

 

Póki co balans w stronę chmielowości, ale i da się wyczuć mocną estrową owocowość. Słodki finisz, trochę cierpki, ale raczej od tego chmielenia na bio i krótkiego cold crashu. Gdzieś przy tej cierpkości majaczy w tle ta delikatna kwaśność, ale na pewno nie tak wyczuwalna jak w piwie @Stanczu, które miałem przyjemność kiedyś pić. Trochę alko czuć przy głębszym niuchu, ale na granicy, żadne fuzle.

 

Spodziewałem się, że w tem 30-33C szybciej zrobią robotę i teraz ciężko obiektywnie stwierdzić przez ten pośpiech. Na przyszłość potrzymałbym dłużej i na spokojnie poleżakowałbym z tydzień, dwie z prawilnym 48h coldrashem. Ale jak na 5 dniowe piwo to nie jest źle :)  Mam nadzieję, że odfermentowało do końca i nie będzie sędziom strzelać w butelkach za tydzień na konkursie jak drożdże jeszcze coś dojedzą :) (na refermentację nic nie dawałem, tylko butelkowanie z kega, bo wymuszonym wysyceniu)

 

A i bardzo mętne póki co.

 

20210729_004833.thumb.jpg.67c21fbe1e9ed2cc4a72f8fca5699492.jpg

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj butelkowalem pilzneński + citra i mosaic (warka #85). Z ok.10 zeszły do ok.2. piwo mętne, osad na dnie fermentora zbity. Gęstwa zebrana, część pójdzie do ludzi, część chcę wysuszyć.

Trafiłem też na notkę prasową sprzed kilku lat, mówiącą nieco wiecej o szczepie: https://www.northwestbeerguide.com/home/2019/4/29/white-labs-announces-availability-of-kveik-strainwlp518-opshaug-farmhouse-yeast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...

U mnie odfermentowanie na WLP518 w okolicach 70%, ale zacieranie w okolicach 68-67°C. Dla porównania Skare z tego samego zacierania zeszło do 76%.

Trzymane na drożdżach 17.06-07.07

Edytowane przez Joosto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.