Skocz do zawartości

Mech irlandzki a piana


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Czy używanie mchu irlandzkiego ma wpływ na pienistość piwa? Wydaje mi się, że może mieć, bo osad zimny to głównie białka, więc usunięcie zbyt dużej ilości białek może osłabić pienistość.

 

Pierwsze moje piwo, do którego dodałem mech ma pianę małą i nietrwałą, choć ładną - dałem mech bo zależało mi na klarowności (to miał być Kölsch). Popełniłem przy nim więcej błędów wpływających negatywnie na pianę, ale chcę sobie rozjaśnić sprawę mchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używanie mchu irlandzkiego ma wpływ na pienistość piwa? Wydaje mi się' date=' że może mieć, bo osad zimny to głównie białka, więc usunięcie zbyt dużej ilości białek może osłabić pienistość.[/quote']

Tak, dobrze dedukujesz.

No możne i tak mówi teoria ale u mnie na piwach bez mchu (pszenicznych) piana jest marna a na tych z mchem wyszła całkiem ładna (vide zwycięski Munich Dunkel). Oczywiście, nie może być prosto, bo mam tez piwo bez mchu na którym piana trzyma się "jak pijany latarni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie mech nie wpływa negatywnie na jakość piany. Jak mam mech to zawsze go dodaję do piw jasnych. ZGODA bez obaw. Bardziej bym się zastanawiał czy mech rzeczywiście podnosi klarowność piwa. Piwa bez mchu u mnie również są klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Bardziej bym się zastanawiał czy mech rzeczywiście podnosi klarowność piwa. Piwa bez mchu u mnie również są klarowne.

Nie mętnieją na zimno? Bo mech chyba tylko na o zmętnienie ma wpływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Bardziej bym się zastanawiał czy mech rzeczywiście podnosi klarowność piwa. Piwa bez mchu u mnie również są klarowne.

Nie mętnieją na zimno? Bo mech chyba tylko na o zmętnienie ma wpływać.

Nie mętnieją. U mnie dolniaki stoją cały czas w chłodni i zawsze są klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mchu użyłem dopiero 2 razy - do 2 Kölschy. Pierwszego właśnie spijam (drugi ma dopiero tydzień na cichej więc nie wiem co z niego wyrośnie) no i nie jest aż tak klarowny jak oryginał, ale nie robi się bardziej mętny po schłodzeniu - jest tak samo "mglisty" i na ciepło i na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wena ma znakomite wręcz warunki przechowywania. Dodając że zimą ma możliwość lagierowania to ma full wypas.

Tylko czy używanie mchu jest zgodne z prawem czystości? I czy piwo rzeczywiście musi być klarowne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z 3-4 razy korzystałem z mchu, ostatnio w konkursowym Grodziszu. Widząc jaka piana powstaje nawet przy bardzo delikatnym nalewaniu śmiem twierdzić, że mech nie zaszkodzi pianie, a wg mnie sporo poprawia z klarownością.

Zeszłoroczny Grodzisz bez mchu był bardzo mętny, ten ładnie klarowny.

 

 

Tylko czy używanie mchu jest zgodne z prawem czystości? I czy piwo rzeczywiście musi być klarowne?

Chyba mech irlandzki za bardzo nie szkodzi piwu domowemu. Nie jest zgodne z prawem czystości ale wg mnie można ze spokojem uznać, że za bardzo nie szkodzi prawu czystości :lol:

Co do drugiego pytania, to jest raczej retoryczne i nie trzeba na nie odpowiadać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.