Skocz do zawartości

Wymuszony zasyp i co dalej


TMspoko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o poradę w takiej nietypowej sprawie. Dotała do mnie paczka z zamówionymi słodami ale nistety trzy worki były uszkodzone. W ten sposób wszedłem w posiadanie mieszanki słodów o składzie

Abbey Malt 40 - 50 EBC Weyermann 30%

Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 30%

Wiedeński 7-9 EBC Weyermann 40%.

Wszystkiego jest 7,5kg. Czy warto użyć całego zasypu bez dodatków czy może dołożyć np. słodu pilzneńskiego? Jakich drożdży użyć - Wyeast 2124 Bohemian Lager czy może Wyeast 3787 Trappist High Gravity? A może zużyć w małych ilościach do innych warek i nie bawić się w eksperymenty? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem co doradzić, ale gdybym był tobą to bym zrobił jakiś eksperyment. Np jeden zasyp ciemny na belga jakiegoś mocnego, z kolendrą może (?), a drugi na wiedeński lager.

Lagerek głównie z wiedeńskiego tak z 60-70% zasypu a dopełnienie monachem i odrobiną(100g?) abbeya. A z reszty to bym belga zadał ale byś miał mniej piwka bo trzeba by gęściej zatrzeć.

Generalnie się nie znam, bo dopiero 2 warka poszła w butelki dziś, ale myślę, że jak wszystko zrobisz jak należy, nieważne jaki zasyp a piwko będzie dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My, podzielilibyśmy tą mieszaninę na trzy części, dodali do każdej 2,5 - 3 kg słodu jasnego ( może być pilzneński ) i uwarzyli piwo półciemne.

Zbyt duża ilość słodów karmelowych może wprowadzić niepotrzebną kwasowość w gotowym piwie.

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abbey Malt 40 - 50 EBC Weyermann 30%

Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 30%

Wiedeński 7-9 EBC Weyermann 40%.

Fatalnie. Monachijski+wiedeński to byłaby świetna baza do wielu piw niemieckich, ale 30% dodatek Bisciut dyskwalifikuje tą mieszankę jako podstawowy zasyp, trzeba by ją "rozcieńczyć" przynajmniej 1:3.

 

Ja bym ją zakwalifikował jako "osłabiony Biscuit" i używał wszędzie tam, gdzie jest potrzebny słód Biscuit, w ilości nie większej jak 1, może 2 kg (20-30% zasypu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. To były rozwalone worki w kartonie - gdy odbierałem to się nie zorientowałem. Myślałem, że wyjdzie coś sensownego z tej mieszanki - na stronie Browamatora jest podane, że słód Abbey Malt może być stosowany do 50% zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.