Skocz do zawartości

Dziwny smak!!


KiLL4r

Rekomendowane odpowiedzi

ja kupiłem sobie poobijany garnek z lidla, prawdopodobnie z jakiejś wystawy, ale okazało się pokrywka jest połamana. Po czym się okazało ze to niezłe rozwiązanie, bo mam pokrywkę 3/4, trochę blokuje straty ciepła a jednocześnie pozwala na odparowanie wody i dmsu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wrzenia doprowadzam pod pelnym przykryciem. Pozniej gotuje juz bez przykrywki. Do tej pory nie mialem zadnych problemow z DMS. Planuje jeszcze zakupic grzalke elektryczna, bo na palniku typu wok (3,2kW) dosc dlugo musze czekac na wrzenie.

 

A co do temperatury wrzenia, to chyba lepiej obserwowac zachowywanie sie brzeczki (bulgotanie). Nie wiem jak wasze termometry, ale moj dotychczasowy mial +/- 5C bledu powyzej 70C, wiec nie do konca mozna na nim polegac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wrzenia zależy od wielu czynników, ciśnienia, składu cieczy, a nawet kształtu i porowatości garnka, ale nie ma to żadnego znaczenia.

Chodzi o to, aby brzeczka dość intensywnie bulgotała tak, aby z parą wodną ulotniły się różne niepożądane substancje, nie tylko DMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się u mnie wynosi95-96 , ale ja mieszkam trochę wysoko.

Z drugiej strony brzęczka to nie woda i ma pewnie inną temperaturę wrzenia.

Cześć :)

 

Nie wiem jak u ciebie ale w Krakowie temperatura gotowania wynosi 96-97°C. Więcej nie osiągniesz. W zależności od regionu ta temperatura jest inna.

Temperatura wrzenia zależy od ciśnienia atmosferycznego. U mnie nigdy nie ma 100°C w momencie wrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeże temat, bo nie chce zaczynać nowego. Być może to pytanie już padło, ale nie znalałem na forum. Jeśli tak, to przepraszam.

Czy DMS z czasem dojrzewania piwa postępuje? tzn. czy nut warzywnych będzie przybywać, czy kiepskie piwo będzie jednakowo kiepskie cały czas? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem sensorykiem, doświadczenie mam zerowe, ale...

DMS wytwarza się w określonej temperaturze (powyżej 80 stopni? nie pamiętam trzeba zajrzeć na wiki). Tak więc na logikę w gotowym piwie nie może już powstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czyli po gotowaniu bez przykrycia ( powiedzmy 60 min. wrzątku ) jest mniejsza szansa na DMS niż z przykryciem . Ale czy to na tyle wystarcza czy lepiej 90 min. gotować ?

 

Uzupełnienie strat parowania wody spokojnie można uzupełnić wodą jak już gdzieś czytałem ? Zaraz po gotowaniu ? ( wstępnie minimalnie schłodzi brzeczkę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kwestia sensoryki właśnie . Ja mam słabą , moi znajomi którzy próbują piwa i tak po Harnasiach są zachwyceni moimi ( pewnie jeszcze nie najlepszymi ) wyrobami . Dopóki piwo nie pójdzie na konkurs , problem chyba nie jest zbyt wielki w moim przypadku . Ale zasady które sugerujecie są sensowne i warto ich użyć w celu rozwoju jakości swoich wyrobów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.