Skocz do zawartości

Oddzielenie przy fermentacji


Cichy85

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie mam pytanie. Robię pierwszą warkę w życiu i niepokoi mnie trochę to co dzieje się w fermentorze. Mianowicie powstały oddzielenia warstw jak na foto. Rozumiem że na samym dnie jest osad ale te pozostałe warstwy wyglądają trochę dziwnie. 3/4 od dołu jest jakby nieklarowne , później 2mm czegoś białego i 1/4 od góry jest tak klarowna że przenika przez nią słońce które wpada przez okno. 

Może mi ktoś powiedzieć czy to normalne czy coś poszło nie tak ? 

Link do foto

https://naforum.zapodaj.net/b965f06bb039.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód monachijski,  chmiele lunga i saaz , drożdże US-05. A jakie to piwo to nie wiem bo na stylach się jeszcze nie znam :) W sumie to może ktoś mi piwie co z tego wyjdzie ? 

Blg przed zadaniem drożdży 12.5 , temp. fermentacji w warunkach domowych ( więc ciepło ) 

Problemów rzadnych nie miałem. 

Edytowane przez Cichy85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie przelewanie na cichą. Zbędny element procesu, nic nie daje, a zwiększa ryzyko infekcji.

Nie warto mierzyć ekstraktu codziennie, bo to kolejne proszenie się o kłopoty. Zostaw piwo w sumie na 3 tygodnie, zmierz Blg i jak się nie zmienia w odstępie 3 dni to lej w butelki.

 

P.S. ta biała linia po środku, to urok plastikowego wiaderka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Cichy85 napisał:

A co do mierzenia blg to chciałem je sprawdzić w odstępie 24 godzin bo gdzieś na forum wyczytałem że tak się robi żeby sprawdzić czy jeszcze pracuje

 

Postęp fermentacji może być tak wolny, że w odstępie 24h możesz nie zauważyć różnicy w Blg.

Dlatego raczej sprawdza się 3 dni przed planowanym rozlewem i w dniu rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.