Jump to content

Oddzielenie przy fermentacji

Recommended Posts

Panowie i Panie mam pytanie. Robię pierwszą warkę w życiu i niepokoi mnie trochę to co dzieje się w fermentorze. Mianowicie powstały oddzielenia warstw jak na foto. Rozumiem że na samym dnie jest osad ale te pozostałe warstwy wyglądają trochę dziwnie. 3/4 od dołu jest jakby nieklarowne , później 2mm czegoś białego i 1/4 od góry jest tak klarowna że przenika przez nią słońce które wpada przez okno. 

Może mi ktoś powiedzieć czy to normalne czy coś poszło nie tak ? 

Link do foto

https://naforum.zapodaj.net/b965f06bb039.jpg.html

Posted (edited)

Słód monachijski,  chmiele lunga i saaz , drożdże US-05. A jakie to piwo to nie wiem bo na stylach się jeszcze nie znam :) W sumie to może ktoś mi piwie co z tego wyjdzie ? 

Blg przed zadaniem drożdży 12.5 , temp. fermentacji w warunkach domowych ( więc ciepło ) 

Problemów rzadnych nie miałem. 

Edited by Cichy85

Jest 7 dzień fermentacji. Wczoraj sprawdzałem  blg - 2.5. Dzisiaj sprawdzę jeszcze raz czy coś się zmieniło. Jak nie to myślę że przeleje na cichą żeby te drożdże niepostrzebnie tam nie leżały. Czy lepiej tego nie ruszać ? 

Odpuść sobie przelewanie na cichą. Zbędny element procesu, nic nie daje, a zwiększa ryzyko infekcji.

Nie warto mierzyć ekstraktu codziennie, bo to kolejne proszenie się o kłopoty. Zostaw piwo w sumie na 3 tygodnie, zmierz Blg i jak się nie zmienia w odstępie 3 dni to lej w butelki.

P.S. ta biała linia po środku, to urok plastikowego wiaderka.

Ok. Dzięki za radę. A co do mierzenia blg to chciałem je sprawdzić w odstępie 24 godzin bo gdzieś na forum wyczytałem że tak się robi żeby sprawdzić czy jeszcze pracuje. Ale w takim razie niech jeszcze stoi. 

22 godziny temu, Cichy85 napisał:

A co do mierzenia blg to chciałem je sprawdzić w odstępie 24 godzin bo gdzieś na forum wyczytałem że tak się robi żeby sprawdzić czy jeszcze pracuje

Postęp fermentacji może być tak wolny, że w odstępie 24h możesz nie zauważyć różnicy w Blg.

Dlatego raczej sprawdza się 3 dni przed planowanym rozlewem i w dniu rozlewu.