Jump to content
Sign in to follow this  
nikhil

Robiłem "Ale" jest pszeniczne?

Recommended Posts

Nic już z tego nie wiem. W połowie lipca robiłem Pale Ale. kupiłem w jednym z internetowych sklepów słód Pale Ale i pół kg karmelowego , drożdże Windsor, robiłem dwie przerwy w trakcie zacierania czyli wszystko standardowo. Minął miesiąc od butelkowania a piwo smakuje i wygląda jak pszeniczne. Wielka piana sporo gazu lekko mętne i ten charakterystyczny kwaskowy typowo pszeniczny smak. Nie przepadam za pszeniczniakiem choć to smakuje mi nawet bardzo.

Początkowo jak próbowałem to piwko dwa tygodnie wcześniej było lekko kwaskowe ale pomyślałem że jest za wcześnie i że smak jeszcze się zmieni. Zastanawiałem się także nad drożdżami , używałem ich pierwszy raz. Teraz nie jestem pewien czy dostałem ten słód który zamawiałem , był ześrutowany nie wnikałem za bardzo ale wyglądał inaczej niż poprzednie , na worku było widać więcej "mąki ". Nie wiem co o tym myśleć. :smilies:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno co mnie zastanowiło to burzliwa fermentacja trwała krótko może 24h. Fermentator trzymam w lodówce styropianowej i temperaturę dość znacznie obniżyłem tak do 15 stopni i przestało bulgotać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juz sama kwaśność jest sygnałem ostrzegawczym, jeżeli dochodzi zmętnienie i zapach goździków, to już na pewno infekcja, zapewne dzikie drożdże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak leje piwko z butelki ostrożnie i nie do końca to jest piękne klarowne zmętnienie jest na dnie i wtedy smak jest bardziej "kwaskowy". Goździków nie czuje.

Edited by nikhil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze piwo jest metne bo jest drozdzowe i przez to moze kojarzyc ci sie z pszenicznym. Te drozdze potrzebuja troche wiecej czasu by piwo bylo klarowne, no i czesto drozdze te produkuja sporo dwuacetylu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze moje podejrzenie padło właśnie na drożdże że to one powodują taki kwaskowy smak. Richard Lehrl pisze: " Jeżeli na poziomie lustra płynu utworzyło się kółko z osadów można podejrzewać infekcje". W moim piwku nic takiego nie ma. Tak jak pisałem wszystkie inne parametry piwa są O.K:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.