Jump to content

Zamroziłem piwo w fermentorze

Recommended Posts

Cześć wszystkim. Mam drobny problem. Otóż uwarzyłem Full Aroma Hops i chciałem zrobić cold crash w lodówce. Niestety temperatura tak nisko spadła, że piwo w fermentorze zamarzło. Nie całkowicie ale tak w około 3/4 objętości. W związku z tym wyjąłem fermentor z lodówki i postawiłem w temp. pokojowej. W piwie pływają jeszcze szyszki chmielu wrzucone luzem na aromat. W związku z tym moje pytanie: czyjak to piwo odmarznie będzie sie nadawało do picia?

Trujące nie będzie, na tym etapie nie spodziewam się istotnych zmian w smaku. Ciekawe tylko co z drożdżami na nagazowanie...

Mam nadzieję, że drożdże przeżyły bo piwo zaczęło zamarzać od góry.

W tym fermentorze akurat nie mam kranika. Ale gdyby był to w jaki sposób robi się wymrazańca?

Na początek przeprowadź doświadczenie. Do pustej butelki 1,5l po wodzie mineralnej wlej dwa piwa. Ściśnij butelkę tak by jej nie rozerwało, zakręć i wstaw na dwa dni do zamrażalnika.

Wyciągnij, odkręć zakrętkę wylej zawartość (bez lodu) do jakiegoś pojemnika i ciesz się z dobrze wykonanej pracy :)

53 minuty temu, Piotr Ba napisał:

Zadaj jakichkolwiek drożdży przed rozlewem po może być problem z nagazowaniem tego piwa.

Bardzo ryzykowne.  A jak inne drożdże zaczną fermentować głębiej?

Rozlałem już to piwo dwa dni temu bez zadawania dodatkowych drożdży. Po nalaniu do wszystkich butelek dopiero zacząłem kapslować żeby zobaczyć czy drożdże zaczną ponowną pracę. Zanim skończyłem nalewanie, te wcześniej nalane i przykryte kapslami już zaczęły "pykać" więc mam nadzieję, że refermentacja przebiegnie w miarę poprawnie.  No ale na efekty będę musiał trochę poczekać. Dam znać jak piwo będzie gotowe.

Tak jak pisałem na wstępie, piwo nie zamarzło w całej objętości tylko od góry i od ścianek fermentora. Nie miało formy zamarzniętej bryły lecz coś bardziej jak pokruszony lód. Na dole przy drożdżach jeszcze nie zaczęło zamarzać. W każdym bądź razie mam nadzieję, że będzie do wypicia.

4 godziny temu, fotohobby napisał:

"Pykanie" to ulatujący CO2 z uwagi na wzrost temperatury i ruch piwa podczas butelkowania.

Drożdże nie reagują tak szybko 

Dzięki za słuszną uwagę. Rzeczywiście nie pomyślałem, że to ulatniający się CO2.

ja też kiedyś chłodziłem w zimę na dworze w nadziei, że wyklaruje się, zamarzło totalnie, potem do ciepłego na odmrożenie. Cukier i do butelek. Żadnego problemu z refermentacją. Nie ma czego się bać.