Skocz do zawartości

Miernik rozpuszczonego tlenu (dissolved oxygen meter)


karpiozo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używa w swoim browarze jakiegoś urządzenia do zawartości rozpuszczonego tlenu? Ktoś coś poleca w rozsądnych pieniądzach?

 

Ostatnio zamówiłem od majfrendów coś takiego: https://www.aliexpress.com/item/1005001845142377.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.129d7ecesfiI0D&algo_pvid=e3b96e23-840e-409e-988f-135dd538d2b7&algo_exp_id=e3b96e23-840e-409e-988f-135dd538d2b7-2

Niestety egzemplarz który dostałem nie działał. Nie wiem czy to watpiliwa jakoś urządzenia za tą cenę czy miałem pecha ;) Ktoś korzystał z takiego urządzenia? lub podobnego: https://www.aliexpress.com/item/1005002599358231.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.129d7ecesfiI0D&algo_pvid=34e3016c-5556-4b09-8777-2b304db179de&algo_exp_id=34e3016c-5556-4b09-8777-2b304db179de-5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Nazwa użytkownika said:

 Rozumiem :) pytałem, retorycznie. Robiąc piwo w domu taki gadżet jest zbędny. Szkoda kasy.

Wiem, że da się zrobić dobre piwo i bez tego, ale to podobnie jak z mierzeniem ph czy modyfikacją wody - można pominąć ale z czasem chce się udoskonalać proces i produkt końcowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędna analogia.

To jest gadżet jednorazowy - kupisz, zmierzysz poziom tlenu przed natlenianiem, później minute po natlenianiu (np mikserem), później jeszcze po dwóch i trzech minutach.

I przy kolejnej warce już nie trzeba mierzyć, bo natleniając

w ten sam sposób uzyskamy porównywalne wyniki,

 

A właściwości wody w wodociągach są zmienne, do tego dochodzi różny zasyp, stąd też korekta parametrów wody może za każdym razem wyjść inna,

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, fotohobby said:

Błędna analogia.

To jest gadżet jednorazowy - kupisz, zmierzysz poziom tlenu przed natlenianiem, później minute po natlenianiu (np mikserem), później jeszcze po dwóch i trzech minutach.

I przy kolejnej warce już nie trzeba mierzyć, bo natleniając

w ten sam sposób uzyskamy porównywalne wyniki,

 

A właściwości wody w wodociągach są zmienne, do tego dochodzi różny zasyp, stąd też korekta parametrów wody może za każdym razem wyjść inna,

Trochę w tym prawdy jest ale np mając inną objętość warki, czy inny fermentor (stosunek wysokości do wymiarów poprzecznych), ten poziom tlenu może być inny przy takim samym czasie napowietrzania. 

 

Nie wiem jak zawartość ekstraktu wpływa na rozpuszczalność tlenu w brzece ale na pewno wpływ ma temperatura, która nie zawsze jest taka sama, więc takie urządzenie było by używane wielokrotnie a nie tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzę to wysokością piany po napowietrzaniu mikserem. Wartość bezwzględna ilości rozpuszczonego tlenu jest mi nieznana, ale i zbędna, wiedząc, że przy 2-3 cm piany w temperaturze 18 st. wyliczona ilość drożdży będzie miała dobre warunki do pracy (odpowiedni strat, brak negatywnych efektów oddrożdżowych w gotowym piwie).

Zresztą samo wyliczanie ilości gęstwy jest baaardzo na oko, nieraz trudno jest określić jej gęstość.

Też przychylam się do głosów, że ten gadżet to trochę przerost formy nad treścią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem byłby fajny, gdyby tylko działał i gdyby chcieć natleniać O2 z butli, bo tam można już tlenu dać za dużo.  Używając powietrza i tak pewnego poziomu natlenienia się w praktyce nie przeskoczy, więc trzeba kompensować ilością drożdży, a nie filozofować, czy jest 7, czy 8 ppm, bo i tak jak widać po pierwszym egzemplarzu z niezawodnością może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.