Skocz do zawartości

Kalkulatory zadawania drożdży


grandfso

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Planuję właśnie swoją trzecią warkę. Chcę zrobić owocowe, kwaśne i mocne piwo. Brzeczkę będę zakwaszać kwasem mlekowym i bakteriami l. plantarum (chcę osiągnąć bardzo kwaśny smak).

Celuję w ABV 6-7%. Początkowe BLG 17. Warka 22 litry.

Wybrałem drożdże LalBrew Nottingham. Producent deklaruje 5mld komórek na gram suchych drożdży, tj. w opakowaniu 11.5g mamy 57.5mld drożdży: https://www.lallemandbrewing.com/docs/products/tds/TDS_LALBREW_PREM_NOTTINGHAM_ENGLISH_DIGITAL.pdf

 

Mam pewną wątpliwość którą chciałbym poddać pod rozwagę trybunału piwowarów.

 

Chodzi i ilość drożdży do zadania. Kalkulatory na brewfather, brewers friends sugerują 5-6 opakowań - wydaje mi się to strasznie dużo (no ale ja sie nie znam).

Aha, startera nie robię, bo nie umiem, a samo warzenie takiego kwacha z bakteriami to już wydaje mi się dostateczne wyzwanie :)

 

 

PT38Fjf.png

 

TkG9XZW.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz możliwości użycia gęstwy, na 22l 17blg zadałbym 2 paczki. Te 5mld na gram to minimalna ilość żywych drożdży od koniec terminu ważności paczki, pod warunkiem prawidłowego przechowywania. W związek paczce jest zdecydowania więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za tego linka. Cytujać za stroną producenta:

 

"(...) Application of typical pitch rate calculators (i.e. 1 million cells/ml/°P) results in significant overpitching (...)"

 

Wg. tego kalulatora dla zadanych parametrów potrzeba nieco poniżej 2 paczek.

 

I bądź tu mądry :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grandfso napisał:

Wg. tego kalulatora dla zadanych parametrów potrzeba nieco poniżej 2 paczek.

 

I bądź tu mądry :D

Nie bój żaby. Przy takim overpitchingu nic złego nie powinno się stać. Weź pod uwagę, że drożdże słabo pracują w kwaśnym środowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.