Skocz do zawartości

Scooby_Brew wita :)


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim, jestem Scooby_Brew, piwo warze jako hobby od 7 lat. Robie nowe piwo raz na tydzien-dwa, wiec sobie licze ze zrobilem dotat ok 180 - 360 piw. To razy 20 litrow = 3600 do 7200 litrow ;)

Moje ulubione piwa ktore najczesciej powtarzam to belgijski ale, IPA i APA.

Zwykle lubie warzyc "kopie" z przepisu, tj. kupuje ksiazki i magazyny z przepisami na warzenie konkretnego piwa, np. Paulaner Hefe-Weizen. Nastepnie warze to piwo i gdy jest gotowe kupuje oryginal i porownuje, czy mi wyszlo dokladnie tak samo, czy sie troche rozni. Do piw ktore warze najczesciej dodaje troche do przepisu i w ten sposob tworze moje "wlasne" piwko.

 

Mieszkam w Stanach od lat 80'tych i niestety nie mam okazji mowic czesto po polsku (zona i dzieci nie mowia po polsku) wiec robie duzo bledow za ktore prosze was o wybaczenie. Polskiej terminologii do warzenia tez nie znam, ale sie ucze! :)

Z zawodu jestem menadzerem gier stolowych w kasynie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ulubione piwa ktore najczesciej powtarzam to belgijski ale, IPA i APA.

Już przy Twoich fotkach mnie to zaintrygowało, co to jest APA? American Pale Ale czy co?

 

No i oczywiście witam piwowara zza wielkiej wody - kolebki domowego piwowarstwa. No i w dodatku z takim bogatym doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za mile powitanie!

 

90% mojej wiedzy wyciągnąłem z amerykańskich forów dyskusyjnych, a często mam problemy z tamtejszym słownictwem, liczę, ze będziesz mógł w tym pomóc.

Jezeli ty pomozesz mnie ja pomoge tobie. Moze zlozymy nasze glowy razem i napiszemy tu slownik polsko-angielski browarnictwa domowego?

 

Już przy Twoich fotkach mnie to zaintrygowało, co to jest APA? American Pale Ale czy co?

APA = American Pale Ale. Rozni sie od angielskich przez uzycie amerykanskich chmieli, glownie Cascade, Century, Chinook.

 

Do mojego Pale Ale uzywam Cascade - uzylem recepty do Sierra Nevada Pale Ale poczym ja troche zmienilem, poprzez dodanie dodatkowej ilosci chmielu Cascade podczas fermentacji spokojnej (dry hopping).

 

Do mojego IPA uzywam chmielu Century, z recepty Bell's Two Hearted Ale, plus dodaje 1/2 uncji wiecej chmielu, a takze 1/4 uncji chocolate malt.

 

w dodatku z takim bogatym doświadczeniem.

To ze warze piwo od kilku lat i zrobilem kilka wiecej warek wcale nie znaczy ze mam wiecej wiadomosci niz inni. To po prostu znaczy ze lubie piwo :D

Mam nadzieje nauczyc sie nowych rzeczy na tym forum od was jak rowniesz podzielic sie moimi doswiadczeniami.

IMO sam fakt, ze my warzymy na dwoch roznych kontynentach oznacza ze niektore rzeczy robimy inaczej i moze byc ciekawe porownac te roznice, porownac plusy i minusy roznych sposobow warzenia.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przy Twoich fotkach mnie to zaintrygowało' date=' co to jest APA? American Pale Ale czy co?[/quote']

APA = American Pale Ale. Rozni sie od angielskich przez uzycie amerykanskich chmieli, glownie Cascade, Century, Chinook.

Czyli dobrze kombinowałem. Trochę mnie śmieszy to amerykańskie tworzenie stylów poprzez dodanie przymiotnika American. Wydaje mi się, że sama zmiana chmielu, nie jest wystarczającym uzasadnieniem. Choć z tego, co pamiętam, są też inne drobne niuanse. Dla mnie amerykańskimi stylami są California Common i American Lite Lager. Reszta to mydlenie oczu :) chociaż jestem bardzo ciekaw Twoich opinii w tym względzie.

To ze warze piwo od kilku lat i zrobilem kilka wiecej warek wcale nie znaczy ze mam wiecej wiadomosci niz inni.

Tutaj też Cię poprawię, powinieneś napisać: zrobiłem kilkakrotnie więcej warek. :D

 

To po prostu znaczy ze lubie piwo :)

Mam nadzieje nauczyc sie nowych rzeczy na tym forum od was jak rowniesz podzielic sie moimi doswiadczeniami.

IMO sam fakt, ze my warzymy na dwoch roznych kontynentach oznacza ze niektore rzeczy robimy inaczej i moze byc ciekawe porownac te roznice, porownac plusy i minusy roznych sposobow warzenia.

Nie no oczywiście. U nas np. ostatnio triumfy święci filtrator zrobiony z oplotu wężyka do wody, czego nigdzie wcześniej nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.