Skocz do zawartości

Żytni ekstrakt pomocy


Izbor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, od dłuższego czasu czytam forum i w wielu sytuacjach uratowało mi to moje warzenie. Dostałem w prezencie ekstrakty żytnie ciemne

 https://czerwonadynia.pl/piwowarstwo/ekstrakt-slodowy-niechmielony-zytni-12kg-brewa

Czy ktoś miał z nimi do czynienia czy macie pomysły gdzie i w jakich ilościach go wykorzystać? Mam takich ekstraktów 6sztuk.

Mam możliwość pełnego zacierania jestem szczęśliwym posiadaczem royala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku zrobiłem na tych ekstraktach wariacje na temat żytniego

Na 23l:

Brewkit coopers sparkling ale 1.7kg

Ekstrakt żytni ten co wyżej 2x1.2kg

Drożdże bawarian wheat bulldog 2opakowania

Fermentowane było w około 17-18°C

 

1.Piwo ma dziwny metaliczny posmak czyżby spowodowane to było dwoma dawkami ekstraktów? 

2. Jeśli miałbym dodawać do risa to czy wtedy zrezygnować ze słodów palonych że względu na barwę ekstraktu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Izbor napisał:

W tamtym roku zrobiłem na tych ekstraktach wariacje na temat żytniego

Na 23l:

Brewkit coopers sparkling ale 1.7kg

Ekstrakt żytni ten co wyżej 2x1.2kg

Drożdże bawarian wheat bulldog 2opakowania

Fermentowane było w około 17-18°C

 

1.Piwo ma dziwny metaliczny posmak czyżby spowodowane to było dwoma dawkami ekstraktów? 

2. Jeśli miałbym dodawać do risa to czy wtedy zrezygnować ze słodów palonych że względu na barwę ekstraktu?

 

Słody palone dają nie tylko kolor, ale przede wszystkim palone smaki i aromaty, więc nie ma powodów, żebyś ich nie dawał. Po prostu uznaj to za dodatkowy cukier do ekstraktu. Przy Risie i tak wpływ na kolor będzie niezauważalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie zrobiłem żytnie z ekstraktu, dodałem butelkę ekstraktu jęczmiennego (łącznie było 50/50 żyta i jęczmienia), chmieliłem "po polsku" czyli po 50g Marynki i Lubelskiego, tylko wybór drożdży nie był bardzo fortunny. Wziąłem Mangrove Jack Bavarian Wheat M20, chyba zbyt nisko fermentowałem, w jakiś 19-20 stopniach, i za mało jest tych nut bananowych, żytnie posmaczki całkowicie zdominowały to piwo. Ale w sumie to wyszedł fajny żytni razowy chlebek w płynie, całkiem zabawne.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga - te ekstrakty zawierają bardzo dużo cukrów złożonych, których drożdże nie umieją nadgryźć. Zatem na końcu masz znacząco niższe odfermentowanie i, co za tym idzie, dużo słodowości w smaku. Nie bardzo się orientuję, jaki schemat chmielenia byłby tu najbardziej odpowiedni.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.