Jump to content

Zapach i posmak drożdży po użyciu Kveik Mangrove Jack's, jak się go pozbyć?

Recommended Posts

Cześć, ostatnio uważyłem tak zwaną SMASH ape na drożdżach kveikach. Cała fermentacja skończyła się w jakoś 3 dni i po tych trzech dniach od razu zabutelkowałem piwo, z fermentora mocno było czuć zapach drożdży.  Dzisiaj otworzyłem piwo po nagazowaniu i dalej są lekko wyczuwalne te zapachy oraz lekki posmak. Drożdży dodałem około 9g na 15l brzeczki 10Blg, po wcześniejszej rehydratacji. Jak sądzicie, co może być przyczyną tych zapachów, i w jaki sposób się ich pozbyć przy następnym użyciu? 

Przebieg fermentacji:

1535339632_Zrzutekranu2021-05-25o21_29_49.thumb.png.a88eabcfd8ad6a399b310824a1d76c89.png

Trzeba było jeszcze ściągnąć aplikacje która wyrysuje kiedy butelkować
ps po 3 dniach fermentacji butelkowałeś piwo!?!?!??!
Taka moda, starzy nie czajo

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

1 godzinę temu, Fearedse napisał:

po tych trzech dniach od razu zabutelkowałem piwo

myślałem ze juz wszystko widziałem 😮

Kwejki są znane z szybkości, wystarczy bezrefleksyjnie potraktowac je "jak Supermana" (czy w sumie Flesza), wyłączyć krytyczne myślenie i problem gotowy.

Przy następnym użyciu daj im spokój przez tydzień-dwa i opisany problem na 90% się nie powtórzy.

W jakich temperaturach fermentowałeś? Do ilu zeszło z tych 10BLG? Bo teraz jest ważniejsze pytanie, czy one dofermentowaly Ci to piw

Edit: już widzę, do 2.

9 godzin temu, anteks napisał:

Trzeba było jeszcze ściągnąć aplikacje która wyrysuje kiedy butelkować 😛

ps po 3 dniach fermentacji butelkowałeś piwo!?!?!??!

Ostatnio gdyby nie to, że dawałem chmiel na zimno bym zabutelkował po 4 dniach piwsko na Vossach, było czyściutkie i odfermentowane.

Future is now old man ;)

Ostatnio gdyby nie to, że dawałem chmiel na zimno bym zabutelkował po 4 dniach piwsko na Vossach, było czyściutkie i odfermentowane.
Future is now old man
Jakie piwko zrobiłeś w ten sposób?

8 minut temu, Robert87 napisał:

Jakie piwko zrobiłeś w ten sposób?

Zwykłą APĘ, 14blg, pierwsze 2 dni 30', od trzeciego 32' i 4 zlewane na chmiel, zeszło do 2,5

U mnie kveiki dają rade bardzo szybko. Zazwyczaj po 3 dnaich jest po robocie. Wedlug mnie lepiej zostawic na chwile niech po sobie posprzątają chociaż troche. zazwyczaj 7 - 10 dni total. 

Na FM53 u mnie zwykle po 3 dniach w temperaturze 20 stopni jest już w wiadrze spokój. Ale ja też daję im tydzień czasu. Opadną, posprzątają. Butelkowałem piwo po 7 dniach, i było Ok. Ale nigdy szybciej.

Jak posmak drożdżowy przeszkadza, to warto zrobić cold crash, wtedy mniej się go czuje. Kveiki to jednak drożdże domowe, górnej fermentacji. Czystego, lagerowego profilu nie dają.