Skocz do zawartości

Syrop na refermentację


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono, jestem w trakcie robienia piwa malinowego i mam takie bardzo laickie pytanie. Otóż chciałbym dodać zamiast cukru, czy glukozy syrop malinowy do refermentacji, a jako że pierwszy raz to robię, to wolę zapytać. Czy mogę normalnie zmierzyć refraktometrem zawartość cukru w syropie i dodać odpowiednią ilość, czy może z racji tego, że syrop jest zagęszczony to pomiar może być zafałszowany? Lepiej zmierzyć refraktometrem, czy spławikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie braknie Ci skali w refraktometrze, chyba, że to jakiś "słaby" syrop. Jak "fabryczny" na etykiecie powinna być tabelka z zawartością m.in. cukru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, paajonk napisał:

Prawdopodobnie braknie Ci skali w refraktometrze, chyba, że to jakiś "słaby" syrop. Jak "fabryczny" na etykiecie powinna być tabelka z zawartością m.in. cukru.

 

 

A spławik? Nie ufam za bardzo informacjom z etykiety. Pytanie jest tylko takie, czy odczyt zawartości cukru, przez to że jest to zagęszczony syrop będzie przekłamany, czy można na nim polegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że syrop taki ma w składzie powyżej 50% cukru, są spławiki ze skalą powyżej 50Blg? Można by syrop rozcieńczyć wodą, zmierzyć powstały roztwór i przeliczyć według stosunku rozcieńczenia. Ale jak ma to być precyzyjnie to ja jestem za słaby na takie teorie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, rozcieńcz  wodą, dolewając syropu do odpowiedniej wartości blg.  1 blg to 10g cukru na 1kg roztworu, czyli jeśli potrzebujesz 100g cukru musisz mieć w przybliżeniu 10blg w litrze. Sok może zakłamywać wskazanie refraktometru, ale myślę, że będzie to w granicach błędu. Możesz użyć refraktometru przy dolewaniu, a potem sprawdzić spławikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zmierzyłem nierozcieńczony syrop i przy spławiku i przy refraktometrze jest poza zakresem. Na etykiecie jest informacja, że w 100ml jest 77g cukrów, a w 40ml jest 31g, tyle że sądząc po numerze partii nie jest to cukier, tylko syrop glukozowo-fruktozowy. Czy takie cóś jest zjadliwe przez drożdże? A jeżeli tak, to stosować przelicznik dla cukru, czy dla glukozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.