Skocz do zawartości

Koelsch-instrukcja BA


KiLL4r

Rekomendowane odpowiedzi

Do wysładzania będziesz potrzebował prędzej 15 litrów a nie 5..,

 

Ja bym zrobił tak: Fermentor z kranikiem i zamontowanym filtratorem szczelnie owinąć kocem, wlać ~15 litrów wody o temp. 68°C, wsypać słód (temp. ustali się na około 64-65°C) i zostawić na co najmniej godzinę, mieszając trochę co 15 min. Najlepiej zostawić w środku termometr - jak temp. spadnie poniżej 60°C to dolać czajnik albo 2 wrzątku i zamieszać. Odfiltrować brzeczkę przednią, wysładzać aż do uzyskania jakiś 23l brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No to co Cię powstrzymuje przed zacieraniem w tym garnku?

 

Na warkę 20l garnek o pojemności całkowitej 25l jest trochę za mały - potrzebujesz garnka o pojemności roboczej 25l (czyli całkowitej ok. 28l).

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co Cię powstrzymuje przed zacieraniem w tym garnku?

 

Na warkę 20l garnek o pojemności całkowitej 25l jest trochę za mały - potrzebujesz garnka o pojemności roboczej 25l (czyli całkowitej ok. 28l).

Da się, wierz mi. Pierwszą warkę 20l zatarłem w garnku 20l. Chmieliłem na 2 garnki. Trzeba włożyć sporo serca w mieszanie, ale gdzie wola, znajdzie się sposób.

 

Piwo wyszło wtedy dobre, a wydajność taka, jaka miała wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, ilu piwowarów tyle opcji, i każda dobra :)

 

co mnie powstrzymuje? w sumie to nic. W lodówce łatwiej o utrzymanie stałej temp, jak dla początkującego duże ułatwienie, więc dlatego skierowałem się w tę stronę. Poza tym i tak muszę filtrować i wysładzać, więc pomyślałem, żeby od razu w lodówce albo fermentorze. O ile dobrze zrozumiałem, to mając wystarczająco duży gar, mogę od razu całość zacierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Skoro temat dotyczy Koelscha według instrukcji BA to dzisiaj to piwo warzyłem. Ale po lekturze forum zrobiłem to nieco inaczej niż sugeruje BA w swojej instrukcji. A mianowicie:

 

Zagrzałem 11 litrów wody do 44°C, wsypałem słody i zacierałem w tej temperaturze przez 15 min.

Potem podgrzewając dodałem 2 litry wrzątku i zatrzymałem się na 51°C na 8 minut.

Potem delikatnie podgrzewając dodałem 3 litry wrzątku (3 razy po 1 litrze) aż doszedłem w 30 minut do 66°C. Tu przerwa 30 minut.

Podgrzanie do 71°C i tu przerwa 15 min. Przeprowadzenie próby jodowej.

Podgrzanie do 78°C i układanie zacieru w kadzi filtrującej.

 

W sumie do zacierania użyłem 16 litrów wody.

Podbicie w filtratorze zrobiłem z 3 litrów wody ok. 80°C.

Do wysładzania użyłem 11,5 litra wody w temp. 78°C.

 

Ostatecznie do kotła warzelnego trafiło 24 litry.

 

Po chmieleniu i studzeniu do fermentora trafiło 19,8 litrów brzeczki o gęstości 12,8°Blg.

W temperaturze 21°C dodałem drożdże S-33 po 20 minutach rehydratacji.

Fermentacja burzliwa będzie przebiegać w temp. ok. 18-19°C. Niestety na cichą nie mam możliwości przestawienia do 10°C więc będę ją robił w ok. 16°C bo tyle mam w piwnicy.

 

Ciekawe co z tego wyjdzie. :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem właśnie recepturę z BA i Twoją - trochę nie widzę różnicy.

Brakiem warunków do cichej na poziomie 10°C nie masz się co przejmować. Mój Koelsh obie fermentacje przeszedł w 16°C i był na drugim miejscu w kategorii piw jasnych ze słodów na Homebrewing 2010.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem właśnie recepturę z BA i Twoją - trochę nie widzę różnicy.

W instrukcji BA nie ma mowy że należy w temp. 44°C robić jakąś przerwę. Ja zrobiłem 15 minut bo uznałem że skoro w składzie jest trochę pszenicy to taka przerwa nie zaszkodzi.

W instrukcji nie ma też mowy o przerwie białkowej w 50-51°C, a na forum doczytałem się że tu przerwa w okolicach 10 minut lub nieco mniej może mieć pozytywny wpływ na pianę.

Ale ja jestem początkujący więc być może to są nieznaczące różnice które nie poprawią (oby nie zepsuły) smaku piwa.

 

 

Brakiem warunków do cichej na poziomie 10°C nie masz się co przejmować. Mój Koelsh obie fermentacje przeszedł w 16°C i był na drugim miejscu w kategorii piw jasnych ze słodów na Homebrewing 2010.

O, to dobra wiadomość!;)

A po butelkowaniu też trzymałeś w 16°C? Jak długo żeby było dobre a nie tylko pijalne?:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo leżakowało też w 16°C , a potem nawet trochę więcej, bo temp. w piwnicy rosła. Wszyscy radzili, że ma być wypite szybko. Moja obserwacja z wtedy była taka: piwo młode było pyszne, piwo starsze było pyszne, ale inne. Bliższe oryginałom, jakie udało mi się pić.

 

Wczoraj skosztowałem kolejnego Koelsha. W butelkach jest już 2,5 miesiąca. Na początku jakoś nie zachwycało. Teraz jest fajne. Pewnie jeszcze trochę zyska. Od tamtego różni je pochodzenie słodów (tym razem Steinbach), chmiel oraz cicha w 5°C i leżakowanie w 5°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, bo kombinują z tym zacieraniem jak koń pod górkę.

Zestawy są dla początkujących, powinno być : 1h w 65* i tyle. Konia z rzędem temu, kto zauważy różnicę.

No i przyjdzie taki i zgasi zapał początkującego...:okey:

Idąc dalej, to w sumie można robić z puszki - też pewnie będzie lepsze od sklepowego.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ułoży się z czasem trochę. Ale fakt, im piwo wytrawniejsze, tym bardziej czuć goryczkę. To właśnie jest sztuką, tak zbalansować słód i chmiel, żeby było dobrze. ;)

 

Co nie zmienia faktu, że 60g Spalt Select (obecnie dostępny w BA ma 6.4% a-k) to raczej za dużo do tego piwa. 50g na 60' daje goryczkę ok. 40 IBU, 40g ok. 32 IBU, a styl przewiduje 20-30 IBU. Ja bym sypnął tylko 26-30g na 60', z minimalnym chmieleniem na aromat (może z 10g do chłodzenia).

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że 60g Spalt Select (obecnie dostępny w BA ma 6.4% a-k) to raczej za dużo do tego piwa. 50g na 60' daje goryczkę ok. 40 IBU, 40g ok. 32 IBU, a styl przewiduje 20-30 IBU. Ja bym sypnął tylko 26-30g na 60', z minimalnym chmieleniem na aromat (może z 10g do chłodzenia).

Cenna uwaga. Kupiłem dwa zestawy tego piwa, więc za jakieś 2-3 tygodnie kolejne zacieranie. Tym razem dam mniej chmielu i zobaczymy które lepsze.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierszy na tym Koelschu przeprowadziłem szybki test fermentacji. Nie miałem już właściwych drożdży więc użyłem ok. 3g piekarniczych sypkich.

 

Po 3 dniach gęstość spadła z 12,8°Blg do 2.9°Blg. W związku z tym że to piekarnicze drożdże to jak rozumiem z Wiki to jest wynik z błędem +0,5°Blg, więc tak naprawdę mam gęstość 2,4°Blg. Możliwe to? Z tego co czytałem na forum to należałoby się spodziewać odfermentowania raczej do ok. 4-5°Blg. Może gdybym do testu użył drożdży S-33 tak jak w fermentorze to odfermentowanie byłoby mniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze podepnę pod ten temat otóż, posiadam ten zestaw z BA i też mam zamiar go robić ale po świętach lecz mam pytanie co do chmielenia w instrukcji jest napisane 35g Hallertau Splat Select w 10 minucie gotowania i 25g na ostatnie 10 minut zaś całkowite gotowanie to 70 minut, teraz pytanie w jakich porcjach dać chmiel żeby goryczka nie wyszła za duża jak na ten gatunek? wg. postu @zgoda wnioskuję że najpierw ok. 28g a później 10g?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz na początek 28 czy 25 to będziesz miał większą goryczkę niż jak dasz 10g.

25g. na 60 min. i 10g. na 10 min. - większa goryczka, słabszy aromat chmielowy

10g. na 60 min. i 25g. na 10 min. - mniejsza goryczka, mocniejszy aromat.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Chmielenie#Punkty_dodawania_chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość komercyjnych kolońskich jest chmielona tylko na goryczkę, i niezbyt mocno. To nie północnoniemiecki pils, tylko jasne, lekkie piwo, takie "do koszenia trawnika".

 

Jeżeli nie straszny Ci angielski, to wklep sobie recepturę na http://beercalculus.hopville.com/recipe - będziesz miał ogólny pogląd na to ile chmielu i co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.