Skocz do zawartości

Cold crush a stress drożdży


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

CY gwałtowny cold crush (z 20 stopni do 2 w mniej niż dzień) spowoduje stress drożdży? Czy potem po CC i po zabutelkowaniu trzymanie na refermentacji w 18 stopniach spowoduje stress?

 

Czy opuszczać / podnosić temperaturę stopniowo?

 

Mam 19l APA 14blg - zeszlo do 3.

Warzylem 30.04 więc piwo w wiadrze 19 dni, nie zlewałem na cichą, wczoraj wrzuciłem 100g citry i zastanawiam się jak z tym CC ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cold crash ponoć działa najlepiej przy gwałtownej zmianie temperatur. Drożdżom nic nie będzie, piwo powinno Ci się normalnie nagazować podczas refermentacji.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie nada to jakiś aromatów niechcianych? Wcześniej robiłem już cc ale moje piwa nie wychodzą nigdy jakieś konkursowe więc stąd pytam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szagi napisał:

A nie nada to jakiś aromatów niechcianych?

 CC robisz jak piwo już jest przefermentowane w 100% więc drożdże już nie pracują. Obniżając temp. dodatkowo wprowadzasz je w stan "letargu"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tu poruszyć temat CC. W książce Palmera jest opisane by temperaturę obniżać stopniowo bo drożdże mogą dostać szoku termicznego i wydalić lipidy i kwasy tłuszczowe. Gdzie możemy później zaobserwować słabszą pianę ( drugą potencjalną wadą jest niedofermentowanie piwa poprzez "uśpienie" drożdży ale rozumiem że po zakończonej fermentacji nie jest to aż tak straszne ). Czytając wasze komentarze widzę że nie zaobserwowaliście takich wad. Zależy to od szczepu drożdży ? Co do uśpionych drożdży poprzez CC zauważyłem że u mnie refermentacja trwa dłużej, a jak u was to wygląda ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pianą to ciekawa sprawa, nie wykluczam, bo ja mam często problem z trwałością. Muszę to doczytać. Sprawdzę przy kolejnej warce. 

Jeśli dobrze pamiętam, to w którymś odcinku Brew Strong była mowa o chłodzeniu i chodziło o zwrócenie uwagi na to przy lagerach, by nie było za szybko, bo drożdże mogą wydalić estry szykując się na ciężkie czasy,  a w ale nie ma większej różnicy, bo te piwa i tak są estrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, cichy94 napisał:

Chciałbym tu poruszyć temat CC. W książce Palmera jest opisane by temperaturę obniżać stopniowo bo drożdże mogą dostać szoku termicznego i wydalić lipidy i kwasy tłuszczowe. Gdzie możemy później zaobserwować słabszą pianę ( drugą potencjalną wadą jest niedofermentowanie piwa poprzez "uśpienie" drożdży ale rozumiem że po zakończonej fermentacji nie jest to aż tak straszne ). Czytając wasze komentarze widzę że nie zaobserwowaliście takich wad. Zależy to od szczepu drożdży ? Co do uśpionych drożdży poprzez CC zauważyłem że u mnie refermentacja trwa dłużej, a jak u was to wygląda ?  

 

Zależy co rozumiemy, a właściwie co drozdze rozumieją przez stopniowe obniżanie. 1°C na godzinę, na 2 minity czy na dobę? W komercyjnych browarach nikt sie nie bawi w stopniowe obniżanie temperatury, bo czas to pieniądz, a problemów wyżej opisanych problemów brak. Przynajmniej ja nie zauważyłem. Czas schładzania z temperatury fermentacji do temperatury 0-4°C to gdzies 12-24h. W domowym warzeniu też mniej więcej tyle mi to zajmowało.

 

Może bardziej chodzi o błyskawiczne schłodzenie. Czyli np zanurzenie wiadra do wody lodowej o temperaturze -30°C i schłodzenie w 15 minut z 20 do 0°C.

 

W każdym razie nie zauważyłem różnic na klarowność jak schładza się powoli. Więc jeśli bardziej zgodne z teorią jest stopniowe obniżanie temperatury to czemu nie. Jedynie co dobrze działało to zamieszać fermentorem jak już schłodziło się do docelowej temperatury. No i czas wiadomo

 

:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.