Skocz do zawartości

Moj sprzet


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Oto moj sprzet:

najpierw cooler (chlodnica) w ktorej robie zacier. jest na 53 litry. Obok po lewej stoi kociol, w ktorym zacier gotuje. Gar jest wielkosci 30 litrow. Zima gdy jest bardzo zla pogoda, gotuje w kuchni z extraktu + ziaren, mam na to gar na 20 litrow.

 

0508081443hn2.th.jpg

 

Tutaj w srodku chlodnicy do zacieru, filtr z rurki CPCV:

 

mashtunfilteruv2.th.jpg

 

Tutaj mam moje fermentory, ten w srodku z rurka do burzliwej fermentacji te ztylu fermentacji spokojnej. Obecnie mam tam belgijski ale, India Pale ale, i APA.

 

0508081453xb3.th.jpg

 

 

I na koniec butelki. Obecnie mam tu kolsch i APA.

 

0508081454tu1.th.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydawalo ze wy uzywacie takich samych (bardzo podobnych) pojemnikow do fermentacji. Mam tez jeszcze jeden fermenter ze szkla, ktory nie jest na zdjeciu, taki jak do wina, ale najczesciej uzywam te plastikowe wiadra bo sie do nich przyzwyczailem. Latwiej je sie myje i przenosi z miejsca na miejsce, mozna je wlozyc jedo w drugie i zabieraja mniej miejsca...

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo,że większość z nas używa identycznych tyle,że nadruk jest chyba z firmy midwest i chyba o to chodziło elroy'owi.

Chodziło mi dokładnie o kształt - my używamy minimalnie innych. Ale to oczywiście bez znaczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oto moja nowa zabawka: kegerator, czyli lodowka do kegow, miesci sie w niej 3 kegi cornelius i butla CO2. Postawilem to w piwnicy, gdzie mam moj "pokoj taty": TV, nintendo, stol do pokera, bar, i teraz: piwo na "tap"! Ciekawe, czy przestane teraz butelkowac zupelnie czy tylko czesciowo? :)

kegeratorji1.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy przestane teraz butelkowac zupelnie czy tylko czesciowo? :)

Zaupełnie...

 

Gratuluje fajnego rollbaru!

Jak tylko będę miał możliwości techniczne również coś takiego na 3-5 KEGów montuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzieki, Wesoly. Napewno bede butelkowal troche - zawsze jest wygodnie miec cos w butelkach. Pozatym za kilka dni sie okaze jak smakuje piwo pszenne z "kija". Latem zwykle warze 100% pszennego. Mam w fermentorze burzliwej piwo pszenne, juz 4 tygodnie, wiec musze cos z tym zrobic na dniach.

Nie jestem pewien, czy bedzie wystarczajaco metne, bo przeciesz w piwach przennych w butelce sam mieszasz osad z "czystym" piwem dla wlasciwego smaku. Z drugiej strony, te piwa sprzedaja w barach z "kija" i one tam maja wlasciwa "metnosc"... :D

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Ok, przenosze sie z systemu na 20L na system na 40L. Kupilem wlasnie keggle, czyli gar do gotowania zrobiony z kega. Keg jest na 15 gal (60L) wiec warzenie podwojnej warki (2*20L) bedzie bez klopotow. Do tego kupilem tez palnik "jet burner" na 175K BTU :lol: Keggle, taboret i palnik to sprzet uzywany i kupilem to od znajomego piwowara.

 

keggle007.th.jpg

 

keggle008.th.jpg

 

keggle009.th.jpg

 

keggle010.th.jpg

 

keggle012.th.jpg

 

keggle014.th.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przenosze sie z systemu na 20L na system na 40L. Kupilem wlasnie keggler, czyli gar do gotowania zrobiony z kega.

To niepotrzebnie się męczysz z tym Molsonem. :lol::)

 

Zaciekawił mnie ten palnik, bardzo oryginalny kształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niepotrzebnie się męczysz z tym Molsonem. :lol::)

Masz racje :/ . Ten klopot rozwiazalem w ten sposob, ze we wtorek mam party pokerowe, bedzie ok. 10-20 osob to i piwo pojdzie :)

 

Zaciekawił mnie ten palnik, bardzo oryginalny kształt.

Koles ktory mi to sprzedal mowil mi ze to jest troche za silny palnik i mozliwe ze bede chcial wykrecic kilka z tych paluszkow i otwory zakrecic srubkami. Zobacze jak to sprobuje.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobowalem ten nowy system.

 

Zacieranie: w lodowce turystycznej. W tym wypadku slod + woda = 38 litrow ;)

 

Wysladzanie: Woda przeplywa z kega przez lodowke turystyczna do wiader na dole.

0629091841.th.jpg

Wysladzanie ciagle (fly sparging):

0629091831.th.jpg

Po wyslodzeniu brzeczka wraca do kega i i ja podgrzewamy

0629091820.th.jpg

Brzeczka sie gotuje:

0629091955a.th.jpg

Schladzanie. Brzeczka przeplywa z kega poprzez chlodnice przeciwbierzna do pojemnikow fermentecyjnych.

0629092054.th.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce marudzić, ale mógłbyś założyć wątek w zapiski piwowarów domowych? Strasznie jestem ciekawy jak warzysz APA, Molson Canadian Lager, czy inne rzadziej spotykane style w europie.

Przyłączam się do prośby. Sporo cennych uwag znajduję w Twoich postach, niestety są porozrzucane po różnych wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce marudzić, ale mógłbyś założyć wątek w zapiski piwowarów domowych? Strasznie jestem ciekawy jak warzysz APA, Molson Canadian Lager, czy inne rzadziej spotykane style w europie.

Oki. Tak jak pisal Kopyr, Molson Canadian to kupiony keg, ktory chcialem przerobic na keggle, ale wmiedzyczasie udalo mi sie kupic juz gotowy keggle. Teraz musze wypic to piwo ;)

http://www.piwo.org/forum/p20292-21-06-2009-22-05-14.html#p20292

 

 

 

@scooby_brew

ta chłodnica w przeciwprądzie to jest zwykła chłodnica taka jak w BA obwinięta wężem ogrodowym?

Tak, chlodnica przeciwbiezna to chlodnica, w ktorej brzeczka przeplywa w rurce w jedna strone, a woda ja chlodzi plynac w wiekszej otaczajacej rurce (np. w wezu ogrodowym) w druga strone. Jest to domowa wersja chlodnicy plytowej, ktore uzywaja "duze" browary.

http://www.piwo.org/forum/t1353-Chlodnica-przeciwbiezna.html

Tu masz wiecej na temat budowy chlodnicy przeciwbierznej:

http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/How_to_make_a_Counter_Flow_Chiller

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Jakie są różnice między chlodnicą przeciwbierzną a zanurzeniową,chodzi o skuteczność i oszczędność wody.

Jak zbudujesz i sprawdzisz to koniecznie to opisz na forum. A jak chcesz wiedzieć teoretycznie to po prostu poszukaj, było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam złe doświadczenie ze stosowania chłodnicy przeciwbieżnej. Zbudowana z 10mb rurki miedzianej fi 10mm słabo dawała radę. Zdecydowałem się na wymiennik płytowy. Jedna sztuka dawała podobne efekty do chłodnicy p-b. Dopiero połączenie dwóch w szereg dało zadowalający efekt. Zimą mogę spokojnie schłodzić brzeczkę do 12-13°C. Najczęściej jednak, w przypadku dolnej fermentacji, schładzam do 16-18°C, zadaje drożdże Potem w zależności od warunków pozostawiam do samoczynnego schłodzenia lub schładzam dodatkowo chłodnicą zanurzeniową połączoną ze schładzarkę do piwa.

http://picasaweb.google.com/rafal.wesoly/Browar#5125924276753700210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są różnice między chlodnicą przeciwbierzną a zanurzeniową,chodzi o skuteczność i oszczędność wody.

Taka jak między Fordem a Volkswagenem. Zależy od konkretnej chłodnicy.

Bieruń jest niedaleko Tychów, prawda?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Zdecydowałem się na wymiennik płytowy. Jedna sztuka dawała podobne efekty do chłodnicy p-b. Dopiero połączenie dwóch w szereg dało zadowalający efekt...http://picasaweb.google.com/rafal.wesoly/Browar#5125924276753700210

Jak rozwiązujesz problem wpływania do wymiennika gorących osadów i chmielin?

Ile masz płyt i jakie wymiary wymienników, że musiałeś podłączyć dwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.