Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety. Napowietrzanie piwa zawsze jest błędem, a w warunkach domowych nie możemy tego uniknąć. Pozostaje je minimalizować i się z tym pogodzić. Tylko jak masz do końca odfermentowane piwo i sprzątnięte z produktów ubocznych fermentacji to przez napowietrzanie ryzykujesz tylko szybszym starzeniem się piwa. Jak przelewasz za szybko piwo na cichą, w którym są aktywne drożdże to po prostu zakłócasz ich normalną pracę i ryzykujesz, że nie wszystko zrobią jak powinny.

Zresztą najpierw chodziło o zabranie części drożdży (co miało utrudnić im sprzątanie), a teraz chodzi o napowietrzanie (z tym samym skutkiem). To jak to w końcu jest?

Obie wymienione rzeczy są problemem. Pozbywasz się części drożdży, dostarczasz im niepotrzebny tlen. Drożdże lubią spokój, jak dasz im czas i dobre warunki to się odwdzięczą, jak będziesz kombinował to niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obie wymienione rzeczy są problemem. Pozbywasz się części drożdży, dostarczasz im niepotrzebny tlen. Drożdże lubią spokój, jak dasz im czas i dobre warunki to się odwdzięczą, jak będziesz kombinował to niekoniecznie.

Jasne, ale w wyniku napowietrzenia jeszcze odrobinę się namnożą, co nieco zrekompensuje straty, a potem mogę je potrzymać nieco dłużej, żeby spokojnie sprzątnęły.

Bardziej jednak obawiał bym się infekcji, którą łatwiej złapać przy przelewaniu.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To nie większość popełnia błąd logiczny, tylko zauważyłem, ze Ty się czepiasz ogólnie przyjętej terminologii. "Cicha" o której my mówimy to jest skrót myślowy, tak samo jak mówimy 'ekstrakt' o ekstrakcie pozornym albo 'karmelizacja brzeczki' o zachodzących w niej reakcjach Maillarda. W angielskim używa się terminów primary i secondary fermentation, które są bardziej precyzyjne, ale u nas przyjęło się jak przyjęło i mamy burzliwą i cichą. U nich nie ma secondary fermentation dopóki nie przelejesz piwa do drugiego fermentora, tak samo u nas nie ma "cichej" rozumianej w potocznym znaczeniu.

W takim razie przepraszam bardzo za to, że się tak CZEPIAM. :(

Może faktycznie jestem już aż tak stary i zdziwaczały lub naiwny, że nie umiałem takiej prostej rzeczy zauważyć.

Nazywać sobie może każdy co chce i jak chce i nie widzę w tym problemu. Jadnak jeśli forumowe źródło wiedzy podstawowej coś definiuje to wg mnie (o jakże naiwnego) jest to swego rodzaju wykładnia. Teraz się dopiero dowiaduję co u Was (a gdzie to jest?) się przyjęło nazywać "cichą".

Myślę, że wprowadzanie takiego bałaganu w używanej nomenklaturze jest wprost przyczyną wielu niejasności powodujących wiele niepotrzebnych błędów.

Mnie już jest wszystko jedno jak się co nazywa, ale nazywanie wszystkiego tak samo nikomu nie pomaga.

Jeśli wszyscy (większość) obstają przy nazewnictwie jak w cytacie to myślę, że czas zaktualizować wpisy w Wiki bo jeszcze chwila i trzeba będzie ją skasować jako wprowadzającą zamęt, a nie wyjaśniającą co i jak.

 

 

 

A przelanie piwa do drugiego fermentora kiedy zachodzi "cicha" według Twojej definicji nadal jest błędem, bo nie chodzi tylko o to, że pozbywasz się większości drożdży, ale dostarczasz im tlen co powoduje, że chcą przejść znowu na metabolizm tlenowy i zajmują się innymi rzeczami zamiast po sobie sprzątać.

1. to nie definicja

2. to tylko moja skromna uwaga

3. myślę, że przelewanie piwa w dowolnym momencie wprowadza taką sama ilość tlenu do piwa, który tak samo działa na drożdże i co tam jeszcze, więc ta Twoja teoria też ma dość kiepskie podstawy.

EOT bo sie offtop robi straszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadnak jeśli forumowe źródło wiedzy podstawowej coś definiuje to wg mnie (o jakże naiwnego) jest to swego rodzaju wykładnia.

Jeśli wszyscy (większość) obstają przy nazewnictwie jak w cytacie to myślę, że czas zaktualizować wpisy w Wiki bo jeszcze chwila i trzeba będzie ją skasować jako wprowadzającą zamęt, a nie wyjaśniającą co i jak.

I gdzie jest ta definicja? Bo ja na wiki widze na przykład taki cytat:

 

"Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa, można całą fermentację przeprowadzić w jednym fermentorze, trwa ona wtedy 2-4 tygodnie. "

 

Z czego dosyć jasno wynika, że cicha = po przelaniu.

 

3. myślę, że przelewanie piwa w dowolnym momencie wprowadza taką sama ilość tlenu do piwa, który tak samo działa na drożdże i co tam jeszcze, więc ta Twoja teoria też ma dość kiepskie podstawy.

Jest pewna różnica, między dostarczeniem tlenu drożdzom, które są zajęte sprzątaniem po sobie produktów ubocznych fermentacji, a dostarczeniem tlenu do gotowego piwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I gdzie jest ta definicja? Bo ja na wiki widze na przykład taki cytat: "Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa, można całą fermentację przeprowadzić w jednym fermentorze, trwa ona wtedy 2-4 tygodnie. " Z czego dosyć jasno wynika, że cicha = po przelaniu.

Miało być EOT, ale gdy widzę taką stanowczą obronę ;) to żeby nie być gołosłowny, a równocześnie pokazać jak można manipulować danym wkleję cały fragment z Wiki, o który mi chodziło, a każdy niech sobie sam osądzi co tam chce :D

 

"W praktyce browarniczej często fermentacje dzieli się na dwie: fermentację burzliwą - do momentu opadnięcia piany, ok. 5-10 dni po której dekantujemy piwo do innego zbiornika, pozostawiając na dnie osady i większość drożdży; i fermentację cichą (ok. 2 tygodni) w czasie której piwo jeszcze nieco dofermentowuje i klaruje się.

Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa, można całą fermentację przeprowadzić w jednym fermentorze, trwa ona wtedy 2-4 tygodnie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"fermentację burzliwą [...] po której dekantujemy piwo do innego zbiornika"

"Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa"

Jak dla mnie nawet przy Twoim pełniejszym cytacie wniosek jest ten sam. Ale dobra, nie ma już co dręczyć tego tematu, bo i tak do niczego to nie prowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"fermentację burzliwą [...] po której dekantujemy piwo do innego zbiornika" "Dekantacja i fermentacja cicha nie jest obowiązkowa" Jak dla mnie nawet przy Twoim pełniejszym cytacie wniosek jest ten sam.

 

Ty pomijasz te fragmenty celowo licząc, że tego nikt nie zauważy? Na tej zasadzie to można każdemu udowodnić wszystko co się chce.

"fermentację burzliwą - do momentu opadnięcia piany"

tłumaczę na język polski - FERMENTACJA BURZLIWA SIĘ KOŃCZY GDY PIANA OPADNIE

I z tego nic innego nie wynika.

 

A z tego

"fermentację cichą (ok. 2 tygodni) w czasie której piwo jeszcze nieco dofermentowuje i klaruje się."

wynika także, że

W TRAKCIE FERMENTACJI CICHEJ PIWO NIECO DOFERMENTOWUJE,

a jak dofermentowuje to i Blg spada nieco, a ile to jest nieco to inna sprawa,

 

PS.

Ponieważ Twoje jest twojejsze, a moje mojejsze :D

proszę moderatora o przeniesienie tej wymiany poglądów do ... (niech wymyśli).

Równocześnie proszę o przeredagowanie wpisu w Wiki na taki, aby nie budził niejasności.

I jest mi obojętne jak to będzie wyglądało byle by nie trzeba było udowadniać, że białe jest białe ... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, nie mogę się doszukać informacji, choć temat pewnie był przerabiany...

 

Warka 19l Belgian Pale Ale na drożdżach Mangroove Jack's M27. Burzliwa przez 7 dni, podczas otwierania wiadra niefortunnie wlało mi się część wody z rurki fermentacyjnej :/ rurka zalana była poniżej kresek wskazujących, więc nie wiem ile to, może 5-10ml? Czy jest to duża szansa na infekcję? Piwo zdążyło odfermentować do 1BLG i po krótkiej cichej (też ok 7dni) będę już chciał butelkować. Z góry dzięki za odp tych, co już przerabiali taką gafę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, nie mogę się doszukać informacji, choć temat pewnie był przerabiany...

 

Warka 19l Belgian Pale Ale na drożdżach Mangroove Jack's M27. Burzliwa przez 7 dni, podczas otwierania wiadra niefortunnie wlało mi się część wody z rurki fermentacyjnej :/ rurka zalana była poniżej kresek wskazujących, więc nie wiem ile to, może 5-10ml? Czy jest to duża szansa na infekcję? Piwo zdążyło odfermentować do 1BLG i po krótkiej cichej (też ok 7dni) będę już chciał butelkować. Z góry dzięki za odp tych, co już przerabiali taką gafę.

 

Miałem bardzo podobną sytuację, nic się nie stało :-) Ciekawostka, woda w rurce nie była zmieniania od dwóch warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na takie okoliczności zawsze do rurki wlewam odrobine piro, (w zasadzie wpsikuje )

owocowki sie nie panoszą, grzybki nie rosną i generalnie polecam ;)

A jak zassiesz te kilka ml piro do Warki to jej tez nic nie bedzie :)

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taką okoliczność najlepiej zrezygnować z kompletnie zbędnej rurki.

Z fizyko-chemicznego punktu widzenia (CO2 cięższe od powietrza), owszem, ale poczucie odizolowania piwa od środowiska zewnętrznego zawsze pozwala spać spokojnie choć teoretycznie jest to zbędne :)

Z drugiej strony gdy latem w rurce pojawiały się pływające owocówki - nie chciałbym żeby pływały w piwie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do infekcji to jest kilka symptomów (błonka, zapach, itp). Co jeżeli pojawiła się u mnie błonka taka jak na wystudzonej herbacie, delikatna i (krucha?), piwo pachnie chmielem.
Piwo: AIPA
Zacieranie: na słodko, całość 66-69°C
Drożdże: US-05
Blg początkowe: 16
Blg aktualne: 4
czas: 8 Db od zadania drożdży
Temp fermentora (mierzona IR): 20-22°C

Teraz pytanie, czy taka delikatna błonka jest normalna? Zastanawiam się nad jej pochodzeniem, bo ewidentnie dałem sporo chmielu i zastanawiam się nad taninami. Dodam, że wyjątkowo chmieliny poszły na dno fermentora (nie wyszedł proces odcedzania i machnąłem ręką na wzór amerykański :D )
Czy jednak jest to zakażenie?
Obserwujecie u siebie takie obrazki?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwujecie u siebie takie obrazki?

 

 

Gdybyś wstawił ten obrazek to byłoby łatwiej ocenić :)

 

U mnie się zdarza lekka "herbaciana" błona niepokrywająca całej powierzchni piwa i nie jest to infekcja tylko prawdopodobnie efekt korzystania z dosyć twardej wody. Także jeśli z zapachem, smakiem i wyglądem poza tym detalem jest wszystko okej to bym się nie przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obserwujecie u siebie takie obrazki?

 

 

Gdybyś wstawił ten obrazek to byłoby łatwiej ocenić :)

 

U mnie się zdarza lekka "herbaciana" błona niepokrywająca całej powierzchni piwa i nie jest to infekcja tylko prawdopodobnie efekt korzystania z dosyć twardej wody. Także jeśli z zapachem, smakiem i wyglądem poza tym detalem jest wszystko okej to bym się nie przejmował.

 

Niestety, nie ma mnie przy beczce :/

Nie ukrywam, że warszawska woda nie grzeszy jakością, a twardość mieści się w zakresie "średniej twardości"

Dzięki za szybką odp, poczekam kilka dni (będe zaraz przelewał na cichą) i jak wtedy coś zacznie mocniej rosnąć sytuacja będzie jasna, dla mnie ciemna :/ (oby nie)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na ostatnim piwie,chmielonym na zimno,właśnie taką subtelną,krucha błonke. Mimo obaw,zabutelkowałem,mija 3 tydzień,jak narazie nic niepokojącego sie nie dzieje.

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam chyba za każdym razem mam po burzliwej lekką błonkę z drobnymi bąbelkami.

To chyba dość naturalne w warunkach domowych, odrobina nieczystości z gotowania, pozostałość po fermentacji itd.

Dopóki to nie rośnie i nie śmierdzi, to nie ma się co przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.