Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, sultan_kanapy napisał:

Piwo z brewkita, odfermentowało dość głęboko do 1-1,5 BLG. Widoczny film jak na starej herbacie. Czy z takimi infekcjami poradzi sobie starsan czy już tylko kret itp? 

IMG_20200825_201642302.jpg

Wygląda ok, powiedziałbym, że to od twardej wody. Nie zaglądaj i daj mu popracować  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na zdjęciu może tragedii nie ma ale poprzednia warka z zacieraniem nie wyszła za specjalnie, również film, jakieś zlepki i spora mętność więc puściłem BrewKita na przetestowanie żeby za dużo się nie napracować i trochę wątpliwości mam. Poprzednie warki nie miały takiego filmu ale nikt nie da gwarancji że parametry wody nie zmieniły się na przestrzeni czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sultan_kanapy napisał:

No na zdjęciu może tragedii nie ma ale poprzednia warka z zacieraniem nie wyszła za specjalnie, również film, jakieś zlepki i spora mętność więc puściłem BrewKita na przetestowanie żeby za dużo się nie napracować i trochę wątpliwości mam. Poprzednie warki nie miały takiego filmu ale nikt nie da gwarancji że parametry wody nie zmieniły się na przestrzeni czasu.

 

Czasem różnie to wygląda przy różnych piwach. Jeżeli w smaku i aromacie jest ok, to butelkowałbym (o ile to już koniec fermentacji oczywiście) i najwyżej obserwował, czy się nie przegazowuje w butelkach. Do mycia najlepiej NaOH, a Starsan tylko do dezynfekcji przed kolejnym użyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sultan_kanapy napisał:

Smak i zapach nie budzi podejrzeń, poszło do butelek. Chyba jednak dla pewności wykonam porządne mycie całego sprzętu gdyż do tej pory używałem tylko oxi a starsan dopiero teraz zamówiłem.

Oxi jest tak samo dobre jak Starsan. Ja preferuje Starsan ale na OXI tez nie mialem problemu. Aby porządnie wymyć sprzęt potrzebujesz NaOH jak wspomniał kolega @punix, bo starsan jest od dezynfekcji 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myslicie, kanal? Wydaje mi sie ze zakazone... 10l chmielone 100g oktawii, w tym woreczku chmiel wrzucony na zimno. Zatarlem niewielkie ilosci slodu pilznenskiego i karmelowego, a reszta to ekstrakt superjasny gozdawy. Drozdze us05. Fermentacja burzliwa ok 2 tyg do 3blg zeszlo. Potem przelalem na cicha sprawdzajac ponownie blg, ktore sie nie zmienilo. Pachnie niby niezle, owocami, jablkiem, ale tez mialem wrazenie ostrego zapachu. Dezynfekowalem pirosiarczynem sodu. Nie wiem co poszlo nie tak. To chyba 3 infekcja w mojej karierze. Po dwoch pierwszych, ktore byly jedna po drugiej, wymienilem wszystkie fermentory. Zrobilem piwo, bylo ok, a teraz znowu to samo. 

Ostatnie zdjecie to drugie piwo, stoi poltora tygodnia. Myslicie ze ok czy tez cos urosnie? 

IMG_20200831_161635.jpg

IMG_20200831_160101.jpg

IMG_20200831_160156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Batoniusz napisał:

Jak myslicie, kanal? Wydaje mi sie ze zakazone... 10l chmielone 100g oktawii, w tym woreczku chmiel wrzucony na zimno. Zatarlem niewielkie ilosci slodu pilznenskiego i karmelowego, a reszta to ekstrakt superjasny gozdawy. Drozdze us05. Fermentacja burzliwa ok 2 tyg do 3blg zeszlo. Potem przelalem na cicha sprawdzajac ponownie blg, ktore sie nie zmienilo. Pachnie niby niezle, owocami, jablkiem, ale tez mialem wrazenie ostrego zapachu. Dezynfekowalem pirosiarczynem sodu. Nie wiem co poszlo nie tak. To chyba 3 infekcja w mojej karierze. Po dwoch pierwszych, ktore byly jedna po drugiej, wymienilem wszystkie fermentory. Zrobilem piwo, bylo ok, a teraz znowu to samo. 

Ostatnie zdjecie to drugie piwo, stoi poltora tygodnia. Myslicie ze ok czy tez cos urosnie? 

IMG_20200831_161635.jpg

IMG_20200831_160101.jpg

IMG_20200831_160156.jpg

Podpowiecie cos jeszcze? Nie wiem czy trzymac to piwko czy lac do  wc... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Batoniusz napisał:

Podpowiecie cos jeszcze? Nie wiem czy trzymac to piwko czy lac do  wc... 

Zostaw na razie. Jak zapach i smak? jak kwasne to WC. Nie otwieraj za czesto i nie sprawdzaj. Jak jest poczatek infekcji to ona sie rozwinie po jakims czasie. Wygląda na twarda wode plus fermentacje, ale ciezko stwierdzić. Sprawdz w smaku. 

Jak dezynfekowałeś woreczek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Suchejroo napisał:

Zostaw na razie. Jak zapach i smak? jak kwasne to WC. Nie otwieraj za czesto i nie sprawdzaj. Jak jest poczatek infekcji to ona sie rozwinie po jakims czasie. Wygląda na twarda wode plus fermentacje, ale ciezko stwierdzić. Sprawdz w smaku. 

Jak dezynfekowałeś woreczek ? 

Zapach wydaje sie ok, owocowy, jablkowy ale tak mial pachniec podobno ten chmiel. Woreczek wygotowalem + wymoczylem w piro. Teraz wiem ze mogl byc to blad, bo bez sensu granulat pakowac w worek.. Ile radzisz poczekac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Batoniusz napisał:

Zapach wydaje sie ok, owocowy, jablkowy ale tak mial pachniec podobno ten chmiel. Woreczek wygotowalem + wymoczylem w piro. Teraz wiem ze mogl byc to blad, bo bez sensu granulat pakowac w worek.. Ile radzisz poczekac? 

Ile dni chmiel jest juz w piwie? Jeśli wyfermentowane to wrzucać w butle. Smak sprawdz, jak Ci pasuje to nagazuj i co kilka dni otwieraj butelke by sprawdzic. 

 

EDIT nie uzywalem PIRO, tylko OXI i starsan ale wydaje mi sie że to tez od tego taki film mógł się zrobić. Czasami jak przelewam po zamienniku Starsana to jest taki film dziwny. Ale to wszystko było ok zawsze

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Suchejroo napisał:

Ile dni chmiel jest juz w piwie? Jeśli wyfermentowane to wrzucać w butle. Smak sprawdz, jak Ci pasuje to nagazuj i co kilka dni otwieraj butelke by sprawdzic. 

 

EDIT nie uzywalem PIRO, tylko OXI i starsan ale wydaje mi sie że to tez od tego taki film mógł się zrobić. Czasami jak przelewam po zamienniku Starsana to jest taki film dziwny. Ale to wszystko było ok zawsze

Chmiel siedzi juz ponad tydzien. Wczesniejsze zakazenia wygladaly jak gesty kozuch na wierzchu. Nigdy nie smierdzialo. Nie chce z drugiej strony narobic granatow. Ten film jest dosyc gesty. Potrzymac kilka dni i zobaczyc czy cos sie rozwinie czy dawac w butelki? Ostatnie zdjecie wg Ciebie wyglada ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Batoniusz napisał:

Chmiel siedzi juz ponad tydzien. Wczesniejsze zakazenia wygladaly jak gesty kozuch na wierzchu. Nigdy nie smierdzialo. Nie chce z drugiej strony narobic granatow. Ten film jest dosyc gesty. Potrzymac kilka dni i zobaczyc czy cos sie rozwinie czy dawac w butelki? Ostatnie zdjecie wg Ciebie wyglada ok? 

Chmiel ponad tydzien? dlaczego? Cieżeko po takich zdjeciach to stwierdzić. Zostało 3 BLG dramatu nie powinno być. Jak przez tydzien z chmielem nic sie nie zmienilo to butelkować i sprawdzać co 2-3 dni. Granat w dzien sie nie zrobi. 

Ale martwi mnie "gęsty film", na zdjęciach wygląda jak lekki nalot na powierzchni. Następnym razem:

 

1. wrzuć chmiel luzem

2. nie trzymaj go tyle czasu, bedziesz mozliwe mial łodyge z chmielu.

3. Rob wieksze warki albo używaj mniejszego wiadra bo otwierając narażasz piwo na duża ilosc tlenu która się przedsotanie

4. nie otwieraj.

 

EDIT. Czemu ten chmiel na zdjeciu lezy jakby na dnie? Ile masz tego piwa? Czemu woreczek cały nie jest mokry? Chmiel nie ma styczności z piwem...

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Suchejroo napisał:

Chmiel ponad tydzien? dlaczego? Cieżeko po takich zdjeciach to stwierdzić. Zostało 3 BLG dramatu nie powinno być. Jak przez tydzien z chmielem nic sie nie zmienilo to butelkować i sprawdzać co 2-3 dni. Granat w dzien sie nie zrobi. 

Ale martwi mnie "gęsty film", na zdjęciach wygląda jak lekki nalot na powierzchni. Następnym razem:

 

1. wrzuć chmiel luzem

2. nie trzymaj go tyle czasu, bedziesz mozliwe mial łodyge z chmielu.

3. Rob wieksze warki albo używaj mniejszego wiadra bo otwierając narażasz piwo na duża ilosc tlenu która się przedsotanie

4. nie otwieraj.

 

EDIT. Czemu ten chmiel na zdjeciu lezy jakby na dnie? Ile masz tego piwa? Czemu woreczek cały nie jest mokry? Chmiel nie ma styczności z piwem...

Nalot nie jest takim zwyklym jak na wodzie, takie mam wrazenie. Chmiel na zimno do tygodnia? Tak gdzies wyczytalem.. Piwa mam 10l. Woreczek plywal na poczatku ale jak chmiel napecznial stal sie duzy. Na zimno dalem 30g. Mozliwe ze bledem sa mniejsze warki. Chcialem dwie rozne zrobic, zeby miec dwa rozne piwka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Batoniusz napisał:

Nalot nie jest takim zwyklym jak na wodzie, takie mam wrazenie. Chmiel na zimno do tygodnia? Tak gdzies wyczytalem.. Piwa mam 10l. Woreczek plywal na poczatku ale jak chmiel napecznial stal sie duzy. Na zimno dalem 30g. Mozliwe ze bledem sa mniejsze warki. Chcialem dwie rozne zrobic, zeby miec dwa rozne piwka. 

To kup wiadra w castoramie za grosze i rozlej na dwa mniejsze wtedy po fermentacji. Ja tak robie i jest git. Chmielenie na zimno to jeden dzien nawet zakończy wszystko w domu. Robiłem tak i chmiel oddawal wszystko. Najbezpieczniej 2-3 dni. Więcej nie trzeba. A worek napeczniał ale nie jest zamoczony. Dawaj do środka jak juz chcesz jakiś kamien wygotowany albo kulki do obciązania. A najlepiej w ogóle olac worek i luzem sypac. Tak samo robi się owocami. Dobrze jest zamieszać co jakis czas, aby nic na powierzchni   owoców niezanurzonych się nie wydarzyło. Tak samo z tym woreczkiem. Wydaje sie byc suchy u góry. ALe juz nie ważne. Butelkuj jeśli smak ok. Jeśli nie to wylej. I tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myslicie, kanal? Wydaje mi sie ze zakazone... 10l chmielone 100g oktawii, w tym woreczku chmiel wrzucony na zimno. Zatarlem niewielkie ilosci slodu pilznenskiego i karmelowego, a reszta to ekstrakt superjasny gozdawy. Drozdze us05. Fermentacja burzliwa ok 2 tyg do 3blg zeszlo. Potem przelalem na cicha sprawdzajac ponownie blg, ktore sie nie zmienilo. Pachnie niby niezle, owocami, jablkiem, ale tez mialem wrazenie ostrego zapachu. Dezynfekowalem pirosiarczynem sodu. Nie wiem co poszlo nie tak. To chyba 3 infekcja w mojej karierze. Po dwoch pierwszych, ktore byly jedna po drugiej, wymienilem wszystkie fermentory. Zrobilem piwo, bylo ok, a teraz znowu to samo. 
Ostatnie zdjecie to drugie piwo, stoi poltora tygodnia. Myslicie ze ok czy tez cos urosnie? 
IMG_20200831_161635.thumb.jpg.b73505e9e889a7f8ad4919c478e0d8ca.jpg
IMG_20200831_160101.thumb.jpg.ac48b79ae546bb4559b29762e9026a26.jpg
IMG_20200831_160156.thumb.jpg.b97748891e99331d008e391ef5e4c129.jpg
Smak dobry lej w butelki. Po 7 dniach zacznij spijać. To tylko z 19 butelek ;)
Ja stosuje kraniki w każdym fermentorze. Są dwie szkoły. Dużo piw nie przelewam wcale. Tylko przy chmieleniu przelewam.
Jak wrzucasz worek to kup takie szklane kulki aby opadł na dno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
9 minut temu, ewemarkam napisał:

Panowie dziś planuje rozlew. Fernetacja hafewaizen'a, na WB-06. Od 3 dni jest tyle samo (2 BLG). Ale dziś zastanawia mnie taki jakby film,coś wygląda jak plamy oleju na wodzie. W smaku nie jest kwaśne.

 

Może być od twardej wody. Jeśli smak i aromat w porządku, to butelkowałbym, co najwyżej ze wzmożoną kontrolą nagazowania tej warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cichej, chmielone na zimno.

Z samego rana pełno chmielu na powierzchni ale po przeniesieniu do innego pokoju celem rozlewu już taki widok.

Założyłem że to chmieliny i zabutelkowalem. Ale teraz kontrolnie pytam :D

w smaku ok :)

IMG_20200919_111812_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2020 o 17:35, Batoniusz napisał:

Jak myslicie, kanal? Wydaje mi sie ze zakazone... 10l chmielone 100g oktawii, w tym woreczku chmiel wrzucony na zimno. Zatarlem niewielkie ilosci slodu pilznenskiego i karmelowego, a reszta to ekstrakt superjasny gozdawy. Drozdze us05. Fermentacja burzliwa ok 2 tyg do 3blg zeszlo. Potem przelalem na cicha sprawdzajac ponownie blg, ktore sie nie zmienilo. Pachnie niby niezle, owocami, jablkiem, ale tez mialem wrazenie ostrego zapachu. Dezynfekowalem pirosiarczynem sodu. Nie wiem co poszlo nie tak. To chyba 3 infekcja w mojej karierze. Po dwoch pierwszych, ktore byly jedna po drugiej, wymienilem wszystkie fermentory. Zrobilem piwo, bylo ok, a teraz znowu to samo. 

Ostatnie zdjecie to drugie piwo, stoi poltora tygodnia. Myslicie ze ok czy tez cos urosnie? 

IMG_20200831_161635.jpg

IMG_20200831_160101.jpg

IMG_20200831_160156.jpg

cały chmiel powinien byc zanurzony w piwie, pływający na powierzchni to proszenie sie o infekcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, anteks napisał:

cały chmiel powinien byc zanurzony w piwie, pływający na powierzchni to proszenie sie o infekcje

 

A jak się sypie luzem na cichą?

Wtedy nigdy nie opada na dno tylko zostaje na wierzchu..

 

Edit: z samego rana moje wiadro wyglądało tak jak na zdjęciu i gdybym go nie poruszył podczas przenoszenia to by pewnie takie zostało.

IMG_20200919_094603.jpg

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A jak się sypie luzem na cichą?
Wtedy nigdy nie opada na dno tylko zostaje na wierzchu..
 
Edit: z samego rana moje wiadro wyglądało tak jak na zdjęciu i gdybym go nie poruszył podczas przenoszenia to by pewnie takie zostało.
IMG_20200919_094603.thumb.jpg.fcd0d283a899d470003ed6d839ee5571.jpg
To zależy od temperatury. Im bliżej 0C tym bardziej opadają. Możesz też jak już namoknie chmiel okręcić kilka razy fermentorem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po poruszaniu go wyglądał tak jak poniżej - tak jak już pisałem zabutelkowalem ale teraz zastanawiam się czy to nie był błąd.

Chyba zaprzestanę chmielenia na zimno całkowicie bo kalkulując to ryzyko większe niż spodziewany efekt..

 

 

IMG_20200919_111812_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.