Skocz do zawartości

Co zrobiłem źle


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc, jestem a trakcie zacierania słodów. Po godzinie czasu w temp. 68-69 st, zacier nie scukrzył, próba jodowa pozytywna - barwi si e na ciemno.

Zasyp to 4kg słodu i 1,5 kg płatków ryzowych. Płatki skleikowałem wcześniej w 7l wody, wyszła taka papka, wrzuciłem do 13l. wody skleikowane płatki i słody.

Co poszło nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próba.jpg

 

Pierwszy zdarza mi się takie coś, czy to nie aby problem związany z tymi płatkami? W sumie coś za dużo wyszło ogólnie w garze, mam 30l

 

Jak to w ogóle możliwe, żeby się nie zatarło, zestaw do warzenia kupiłem gotowy, w instrukcji piało, żeby wsypać słody i płatki razem do wody, bez kleikowania a ja skleikowałem - może niepotrzebnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale słodów chyba nie kleikowałeś w wyższej temperaturze razem z płatkami?

Temperatura Ci nie uciekła jakoś mocno w ktorymś momencie zacierania?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płatki osobno, trochę zagotowałem, ostudziłem, wrzuciłem do 13l. wody i w sumie ten ryż to prawie całkowice się rozpuścił w wodzie, nastepnie dodałem słody, ustabilizowałem na 68-69stopni, i tyle - w sumie ten ryż stworzył skrobiową zawiesinę, i jest problem  zatarciem słodów bo tego ryżu po prostu za dużo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym zasypie surowca niesłodowanego czasem enzymy potrzebują więcej czasu na przerobienue skrobii. Jak masz pod ręką to sypnij tam jeszcze z 0.5 kg pilzneńskiego czy innego enzymatycznego słodu i pomieszaj tam dobrze i zostaw jeszcze na 30 minut lub dłużej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gen.Jomini napisał:

Po wsypaniu wszystkiego do gara, początkowo było 71, poźniej zeszło bo wiadomo, większych temperatur nie było. A słodów nie mam, ale mam ekstrat słodowy w proszku, może być?

ekstrakt to skondensowana brzeczka, nie jest aktywny enzymatycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poczekam jeszcze, nauczka żeby mieć jakiś zapas słodów.

Aż mi się nie chce wierzyć, że tak się stało, nie mogę się jakoś z tym pogodzić, dotychczas nie miałem z niczym problemu, wszystko szło jak powinno.

Wg mnie to te kleikowanie zawaliło sprawę, gdybym wsypał razem te produkty, byłoby dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, gen.Jomini napisał:

No to poczekam jeszcze, nauczka żeby mieć jakiś zapas słodów.

Aż mi się nie chce wierzyć, że tak się stało, nie mogę się jakoś z tym pogodzić, dotychczas nie miałem z niczym problemu, wszystko szło jak powinno.

Wg mnie to te kleikowanie zawaliło sprawę, gdybym wsypał razem te produkty, byłoby dobrze

Majster, na drugi raz rób próbę na płynie, z tego co widać na zdjęciu to pełno paprochów masz i to może znacznie zakłamywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sprawdziłem bez paprochów - wyraźniej mniej się zaciemnia próbka, poczekam z godzinę, dwie.

Czy mierzenie ekstraktu da jakiś obraz postępu zatarcia?

 

Sam zacier wygląda tak jak widać, białe paprochy to ryż,

próba2.jpg

 

Próba kolejna, zielony kolor, może będzie dobrze...

 

IMG_20210514_150830.jpg

 

 

Ok - już się poprawiam.

Zmierzony ekstrat to 15,1 blg, dużo, mało?  Prawie cały gar 30l. zacieru.

 

 

edit: kolego @gen.Jomini nie dodawaj postów po postem, użyj funkcji "Edytuj" i tak uzupełniaj swoje wypowiedzi. Drugi raz łączę Ci wpisy.

próba 3.jpg

 

Jest dobrze czy mogłoby być lepiej? Jeszcze coś ciemnego się wytrąca...

Edytowane przez gen.Jomini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno skleikowanie ryżu nie zaszkodziło, przeciwnie, może pogotowałeś za krótko, bo ryż uchodzi za trudny do kleikowania (dałbym wody nawet 6 części na część ryżu i pogotował z 20 min; gdy robiłem 5:1, to był za gęsty).

 

Jakiego słodu użyłeś? Może ma za małą siłę enzymatyczną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Łachim, 6:1 dla ryżu będzie OK, też miałem gęsto, ale 1,5kg to chyba za dużo, 1kg powinien styknąć - i tak zrobię, bo mój zacier poleciał na śmietnik, dokupię słody bo chmiel i drożdze ocalone.

Słód był pilzneński, 3,4kg i 0,37kg Carapils, warka na 25l.  Może słód był jakiś stary, zleżały, i nie wyszło.

W sumie nie mogło być tak, że przekładając ryż do wody,  stworzyła się taka skrobiowa zawiesina, która utrudniła, wręcz uniemożliwiła przerobienie tej skrobi ze słodu na cukry? Dlatego będę chciał dodać płatki po zatarciu słodów, w czasie wygrzewu - chyba nic się nie stanie? Nie chcę powtórki z rozrywki...

Poza tym, to czy pilzneński słód do piw ale jest wskazany? Czy lepiej Pale Ale?

 

Edytowane przez gen.Jomini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, gen.Jomini said:

Wg mnie to te kleikowanie zawaliło sprawę, gdybym wsypał razem te produkty, byłoby dobrze

Według mnie kleikowanie mogło tylko pomóc. Dorota Chrapek podaje, że temperatura kleikowania ryżu należy do najwyższych spośród zbóż stosowanych w piwowarstwie (68°C…78°C), więc jak zauważył @Łachim, raczej skleikowałeś za słabo niż za bardzo (bo w czym kleikowanie mogłoby zaszkodzić?).

2 hours ago, gen.Jomini said:

Może słód był jakiś stary, zleżały, i nie wyszło.

Skąd masz słód, że podejrzewasz takie straszne rzeczy?

2 hours ago, gen.Jomini said:

Dlatego będę chciał dodać płatki po zatarciu słodów, w czasie wygrzewu

Najpierw boisz się pozytywnego wyniku próby jodowej i wylewasz w kanał zacier, a teraz świadomie chcesz użyć niezatartego ryżu? Dopiero będziesz miał skrobi w brzeczce…

2 hours ago, gen.Jomini said:

Poza tym, to czy pilzneński słód do piw ale jest wskazany? Czy lepiej Pale Ale?

Kwestia preferencji. Niektórzy w ogóle nie używają słodu pale ale. Ja właśnie popijam swoje IPA z zasypem 100% słodu pilzneńskiego. Popatrz na etykiety piw kraftowych — nieraz ale'e są oparte na słodzie pilzneńskim, nie pale ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na każdą część ryżu dać 6 części wody,  pogotować 20-30 minut, dodać zimnej wody,  żeby było łącznie tyle wody ile jest przewidziane do zacierania, ustabilizować temperaturę minimalnie powyżej zakładanej temperatury zacierania i dodać słód, po czym zacierać dostatecznie długo.

Edytowane przez Łachim
Redakcyjny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że osobno zatrę słód i ryż i wtedy je razem dodam podczas wygrzewu, ale bez to bez sensu - musi być słód żeby się zatarło, spróbuje zrobić jeszcze raz, bo musi się w końcu udać.

Dziękuję za podpowiedzi, szkoda tylko, że jest tak mało czasu na szlifowanie piwowarskich umiejętności...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.