Skocz do zawartości

Pleśń na pokrywie fermentora, piwo czyste - w kanał?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po 2 tygodniach fermentacji pszeniczniaka zauważyłem na środku pokrywy, po wewnętrznej stronie ognisko biało-zielonej pleśni (ok 4cm średnicy), natomiast samo piwo nie nosi wizualnie objawów zakażenia., nie śmierdzi też jakoś wybitnie. Biorąc pod uwagę, że pleśń urosła dokładnie na środku pokrywy, czyli tam, gdzie zbiera się skroplona para (no bo wieko się zapada w środku), która później kapie do piwa to piwo pewnie jest zakażone. W smaku nie próbowałem.

Lać w kanał, czy czekać? Pasowałoby powoli zlewać piwo znad martwych drożdży, tylko szkoda mi zakazić kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba wymienił/ wyczyścił i zdezynfekował pokrywę, potrzymał jeszcze to piwko w fermentorze i, jeśli przez tydzień nic na piwku nie urośnie, butelkował. Jeśli jednak piwo dostanie pleśni to kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tlenu pleśń się raczej nie rozwinie, a ruchy przy pokrywie mogą ten tlen wpuścić. Ja bym zabutelkował i obserwował wtedy,  a myślę,  że tyle tych toksyn co nakapało nie będzie przesadnie szkodliwe.*

 

Zarodniki są w nim na pewno, ale tym bym się nie przejmował - chyba że w przypadku alergii.

 

Oczywiście jeśli z samym piwem jest cokolwiek niepokojącego, to lepiej od razu w kanał.

 

* to znaczy pleśń jest bardzo szkodliwa, ale piwa szkoda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szkodliwości pleśni to jest jasna sprawa, pytanie tylko,  czy ta pleśń jest w samym piwie. Bo zarodniki to są pewnie w co drugim piwie domowym robionym w kuchni, ale bez dostępu tlenu ta pleśń się nie rozwija.

 

Co nie zmienia faktu,  że sam pewnie jednak bym wylał, jakbym to zobaczył...

Edytowane przez Łachim
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.