Skocz do zawartości

Kegerator - adaptacja lodówki


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

 

Załączam fotkę lodówki, z której chcę zrobić kegerator. Celem jest, aby zmieścić dwa kegi 19l o średnicy 21 cm oraz jeden 9cio litrowy i butlę CO2 z reduktorem. Z moich pomiarów wynika, że wszystko pięknie wejdzie pod warunkiem, że się pozbędę modułu sterującego oraz lampki. Kwestia o tyle istotna, gdyż źle działający termostat był właśnie powodem, dla którego lodówka została wymieniona - miał tendencję do nie wyłączania się i w efekcie wędliny, czy musztarda, które były w dolnej części chłodziarki zamieniały się w kawałek lodu. Najchętniej bym zdemontował cały ten element, zmostkował wszystko na sztywno i całość pozostawił sterownikowi STC1000, ale nie specjalnie wiem jak się za to zabrać, gdyż nigdy nie serwisowałem, ani nawet nie rozmontowywałem układu sterowania chłodziarką, ale być może ktoś na forum to przeszedł i mógłby się podzielić wiedzą :)

 

 

IMG_0153.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co idzie z termostatu do agregatu obcinasz i podłączasz pod sterownik. Sterownik działa dokładnie tek samo - otwiera i zamyka obwód.

Termostat z sondą oraz lampkę (choć ta się czasem przydaje...) możesz wtedy usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, x1d said:

To co idzie z termostatu do agregatu obcinasz i podłączasz pod sterownik. Sterownik działa dokładnie tek samo - otwiera i zamyka obwód.

Termostat z sondą oraz lampkę (choć ta się czasem przydaje...) możesz wtedy usunąć.

 

Czyli to tak działa, że sterownik pracuje na napięciu z sieci i ma wspólny obwód z agregatem. Wówczas nie ma problemu - pytanie tylko czy STC1000 może być umieszczony w środku lodówki, czy trzeba go jakoś wyprowadzić na zewnątrz. 

 

Zastanawiałem się czy to nie jest bardziej zmyślne - np na przekaźnikach, którymi steruje termostat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kal800 napisał:

 

Czyli to tak działa, że sterownik pracuje na napięciu z sieci i ma wspólny obwód z agregatem. Wówczas nie ma problemu - pytanie tylko czy STC1000 może być umieszczony w środku lodówki, czy trzeba go jakoś wyprowadzić na zewnątrz. 

 

Zastanawiałem się czy to nie jest bardziej zmyślne - np na przekaźnikach, którymi steruje termostat. 

 

STC1000 może pracować w środku lodówki, miałem tak zamontowany i było OK, ale finalnie go jednak wyprowadziłem na zewnątrz, żeby przy zmianach nie otwierać drzwi lodówki. Zmierz napięcie na starym termostacie i sprawdź jaki ten STC masz (są na 230V, ale też i na 12V). A później tylko wpinasz obwód chłodzenia do kabelków uciętych ze starego, a sondę umieszczasz w środku i powinno hulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda po rozbebeszeniu. 

 

Żarówka jest na 230V, więc brązowy to przewód liniowy od zasilania, czarny Lka do agregatu, niebieski Nka do żarówki. Do sterownika idzie gruby jasny drut - zgaduję że jest to jakaś sonda do pomiaru temperatury (ale na agregacie???). 

 

Rozumiem, że mam dwie opcje:

 

1. Podpiąć STC bezpośrednio - na wejściu brązowy i niebieski, na wyjściu czarny (co z Nką - zadziała na samej fazie?), oryginalny drut od pomiaru temperatury obciąć kombinerkami, i podpiąć sondę od STC. 

 

2. Zmostkować brązowy z czarnym, niebieski i sondę ciach, zaizolować taśmą, STC wpiąć od zewnątrz za pomocą przewodu zasilającego lodówkę na wyjściu, a na wejściu prąd z gniazdka. Zagadnieniem będzie umieszczenie sondy od STC do środka w tym momencie, ale myślę, że jakoś by się dało wykorzystać istniejący trakt którymi idą przewody do sterownika. 

 

Tylko która opcja korzystniejsza...

 

67228577-B1F8-44E5-9489-745BEAE31EE2.jpeg

Edytowane przez kal800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoza lodówki idą 3 przewody, najprawdopodobniej brązowy to zasilanie, niebieski 0, czarny zasilanie agregatu.

Najlepiej sprawdź próbnikiem, chyba że widać na termostacie że oba brązowe są zmostkowane.

Jeżeli wyrzucasz żarówkę, to zasilasz sterownik brązowym i niebieskim, a agregat brązowym (mostek) i czarnym.

Jeżeli chcesz zostawić żarówkę, podłączasz brązowy od włącznika pod zasilanie sterownika (mostek)  i niebieski z żarówki pod niebieski z zasilania sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze łatwiej - zmostkować agregat z zasilaniem w skrzyneczce od której idzie ta wiązka do lodówki, podłączyć sterownik pod zasilanie samej lodówki, a istniejącą wiązkę wykorzystać, żeby zasilić jakiś element grzewczy jak przyjdzie zima i zagadnieniem będzie, aby utrzymać temperaturę wyższą niż otoczenie.

 

Zastanawiałem się jak doprowadzić sondę od sterownika do wnętrza i znalazłem otwór z tyłu komory który prowadzi do takiej rynienki zawieszonej nad kompresorem. Zgaduję, że to odprowadza skropliny na zewnątrz, które sobie parują ogrzane ciepłem kompresora. Można by tamtędy puścić kabelek do sterownika i całość ma ręce i nogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, x1d said:

Chyba najprościej tędy co obecna wiązka.

Też o tym myślałem, ale nie specjalnie jest jak się przecisnąć. Musiałbym zdjąć blaszaną ściankę boczną a ta jest niestety przynitowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wszystko już chyba jasne. Sterownik w końcu zanabędę od kolegi Malinowego i ostatnia zagwozdka pozostała, czyli zamontowanie kolumny. Mam nadzieje, że przewodów chłodniczych na górze nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kal800 napisał:

OK, wszystko już chyba jasne. Sterownik w końcu zanabędę od kolegi Malinowego i ostatnia zagwozdka pozostała, czyli zamontowanie kolumny. Mam nadzieje, że przewodów chłodniczych na górze nie ma.

dasz linka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przyszło mi to do głowy, idealny wręcz przepis na sfajczenie sterownika ;) ale wystarczy podczepić kabelek trochę wyżej szarą taśmą i grawitacja swoje zrobi.  

 

Z kegami jest problem natomiast. Wychodzi mi że jedynym miejscem gdzie mogę kupić 19to litrowego corneliusa o średnicy 21 cm jest browamator za prawie 400 zł. Wszystkie inne oferty na alledrogo i olx to są 23 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

hejka, 

 

Razem z nalewakiem zanabyłem komplet podłączeń jak na zdjęciu. To jest komplet do komercyjnego zestawu wyszynkowego na trzy duże kegi i butlę. Czego będę potrzebował, żeby to zaadaptować do dwóch corneliusów 20L i jednego 10L? Z całą pewnością te głowice na kegi do wywalenia, ale zastanawiam się jak jest zbudowany układ redukcyjny - jak to należy podłączyć do butli, itd?

 

 

akcesoria.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do corneliusów używa się szybkozłączek zamiast głowic, są 2 rodzaje (pinlock i ballock), więc najlepiej mieć jeden system, ale głowice możesz odsprzedać, używane też są w cenie.

Do butli podpinasz na pewno ten pojedynczy reduktor, ten potrójny wygląda na rozdzielacz, który wpinasz za nim.

Pewnie przydadzą ci się świeże przewody, dobierz ich średnicę by pasowała do wszystkich złączek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, butla do pojedynczego reduktora, wężem zbrojonym do rozdzielacza i dalej do kegów. Zastanawiam się nad dwiema kwestiami - mamy w sumie cztery reduktory - w jakim celu? Jak ustawić ciśnienie tego reduktora przy butli? Druga sprawa - w tym zestawie jest wyprowadzenie z rozdzielacza po lewej stronie - czemu to służy? Gdzie to się podłącza? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz podejrzewam, że ma za zadanie podawać na każdy keg zadane ciśnienie. Jest przelotowy, więc pewnie można go łączyć w więcej zestawów, albo zaślepić, albo wykorzystywać jako rurę z gazem np do przedmuchania kega/butelek/etc.

Przy butli musisz ustawić największe pożądane ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.