Jump to content

kegerator - kolumna


kal800
 Share

Recommended Posts

hej, 

 

Mam starą ale wciąż sprawną lodówkę podblatową. Urządzenie o tyle ciekawe, że nie posiada zamrażarki, i według moich pomiarów przyjmie bez problemu dwa kegi 19to litrowe, butlę CO2 oraz osprzęt. Mam dwie kwestie:

 

1. Wywiercenie otworu na górnej ściance lodówki - domyślam się, że będą trzy warstwy materiału - wewnętrzny plastikowy, jakiś materiał termoizolacyjny oraz płyta zewnętrzna - też jakieś tworzywo sztuczne. Zwykła otwornica powinna dać radę - czy dobrze rozumuję? 

 

2. Kolumna na dwa kraniki - czy mógłby mi ktoś polecić konkretny model tak żeby stosunek jakości do ceny był dobry? Rozpiętość cenowa jest całkiem spora - kolumny do gastronomii kosztują od 700 zł w górę, ale pewnie to wynika z tego, że są przystosowane do pracy ze schładzarką, której ja stosować nie zamierzam. Z kolei na chińskim portalu aukcyjnym taka kolumna to koszt około 200 zł, ale pytanie czy to nie jest totalny szrot. 

 

Kal800

Link to comment
Share on other sites

1. Tak zwykła otwornica da radę, upewnij się tylko że tam gdzie będziesz wiercił nie ma rurek z czynnikiem chłodzącym. 

2. Ja bym szedł w kolumnę od chińczyków, bo mało że tańsza to jeszcze masz łatwy dostęp do wszystkiego w środku. 

Link to comment
Share on other sites

@Hary86 - chińczyk fajny, ale taki klasyczny ceramiczny niemcowski nalewak ma swoją duszę. Co do rurek chłodzących to zastanawiam się jak podejść do tematu. Lodówka jest zaizolowana termicznie materiałem jak na zdjęciu. Myślę, że najlepiej będzie wyrżnąć od góry cały ten materiał, bo i tak trzeba będzie zamontować sklejkę, żeby kolumnę ustabilizować i jakoś wpasować się tak, aby rurek nie naruszyć. Ubytki można pianką montażową zaizolować....

Link to comment
Share on other sites

Kwestie tego co się komu podoba, to już indywidualna sprawa. Mnie moja ślubna z domu by wyrzuciła, jakby gdzieś zobaczyła taki "niemcowski nalewak", ale jak ktoś ma wystrój w stylu "Późne Rokokoko" to może mu pasować.

 

Co do lodówki to ja żadnego zdjęcia nie widzę, ale sprawa ma się następująco: niektóre lodówki mają przewody chłodzące puszczone górą, a niektóre nie. Jeśli twoja nie ma, to po prostu wiercisz dziurę otwornicą, na to dajesz blat i koniec historii.

Link to comment
Share on other sites

Tylko jak się dowiedzieć czy ma czy nie ma ;) - wydaje mi się, że zwykły wykrywacz metalu może pomóc.... ale nie pomógł do końca i jednoznacznie. 

 

Jak skanowałem górną ścianę od zewnątrz po warstwie izolacyjnej to pikał cały czas. Z kolei od wnętrza lodówki od dołu - cisza. Spodziewam się, że na wierzchu tego materiału jest jakaś cienka warstwa metalu, na przykład folii aluminiowej na którą zareagował wykrywacz, a od dołu już jej nie złapał, bo oddziela warstwa plastikowej obudowy oraz jakiejś pianki czy wełny. Co by oznaczało, że rur tam nie ma. Ale czy na pewno...

Edited by kal800
Link to comment
Share on other sites

Gdzieś kiedyś widziałem sposób na sprawdzenie tego, za pomocą skrobi kukurydzianej wymieszanej z wódką: miesza się to, smaruje górę lodówki i jeśli w którychś miejscach wolniej wysycha to tam mogą być przewody chłodzące. Poszukaj jakiegoś filmiku gdzie jest to pokazane, bo mogłem coś delikatnie pomieszać, ale ogólny zamysł się zgadza. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hej, 

 

W końcu dostałem kolumnę, ale niestety podczas transportu doznała ona lekkiej kontuzji - jest pęknięcie jak na zdjęciu. Od wewnątrz praktycznie nic nie widać - bardziej wygląda jak mikropęknięcie i oczywiście całość jest stabilna, natomiast zastanawiam się, czy tego jakoś nie zabezpieczyć - od wewnątrz solidną warstwą kleju epoksydowego, od zewnątrz również, rzecz jasna cieńszą. Czy może zostawić jak jest?

 

 

 

 

IMG_0280.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.