Skocz do zawartości

Odkażanie chłodnicy


Rekomendowane odpowiedzi

Zaopatrzyłem się ostatnio w kolejny element wyposażenia i od razu pojawiło się pytanie.

Jak sobie radzicie z zachowaniem sterylności brzeczki w wypadku używania chłodnicy zanurzeniowej. Gdzieś widziałem sugestie, żeby wkładać ją do gara na 15 minut przed zakończeniem gotowania, ale to powoduje natychmiastowe przerwanie wrzenia.

Nie będzie to miało negatywnego wpływu na smak i aromat piwa?

Edytowane przez Cressi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Cressi zmienił(a) tytuł na Odkażanie chłodnicy

W wypadku gotowania w garnku, dokładałem grzałkę na moment zanurzenia chłodnicy.

W Klarsteinie podkręcam trochę moc.

Przed zanurzeniem przepuszczam przez chłodnice ciepłą wodę, minimalizuje to spadek temperatury i obciąża chłodnice.

No i staram się wkładać ja na 20-30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wkładam pustą chłodnice na jakieś 15-20minut do brzeczki. Nawet nigdy się nie zastanawiałem nad tym o ile obniża temperaturę, poprostu gotuję do samego końca z chłodnicą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co koledzy napisali, dodam jeszcze od siebie to, że moja chłodnica miała takie dodatkowe metalowe elementy dystansujące zwoje, w których zbierały się zanieczyszczenia. Wyczyszczenie tego było niemożliwe, więc usunąłem te elementy, dzięki czemu nie ma już żadnych zakamarków z zanieczyszczeniami, a chłodnica po każdym warzeniu jest dokładnie wyczyszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cressi napisał:

Pieknie dziekuje wszystkim  za odpowiedzi. Zatem gotuje min 15 minut i nie zawracam sobie głowy spadkiem temperatury. 

 

Kolego, ja od kilku lat wkładam nie sterylną chłodnicę po zakończeniu gotowania i od razu zaczynam chłodzić, jak dotąd nie miałem ani jednego zakażenia, nic. Tak więc gotowanie chłodnicy uważam za bezsensowne, temperatura brzeczki po zakończeniu gotowania jest na tyle wysoka, że wszystko ginie w parę sekund (patrz temperatura ścinania się białka - chyba że znasz inne organizmy nie oparte na białku). Zanim odkręcę zimną wodę, czyli te 10-15 sekund wystarczy, żeby wszystko co żywe obumarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.