Jump to content

.

Share

Recommended Posts

4 minuty temu, Patryk Zubilewicz napisał:

Tu się pojawia zasadnicze pytanie: Ok, i co teraz?

Skąd mam wiedzieć w jakiej temperaturze zacierać, przez ile czasu? Kiedy dodać jaki słód? W jakiej temperaturze najlepiej fermentować?

Skoro zadajesz takie pytania, to chyba nie masz jednak minimum wiedzy, żeby wziąć się do roboty.

Trzeba było kupić gotowy zestaw na jakieś ciemne piwo, a nie zaczynać od wymyślania swojej receptury.

11 minut temu, Patryk Zubilewicz napisał:

Hej, to moja pierwsza warka. Mam już (mam nadzieję :)) cały niezbędny sprzęt i minimum wiedzy żeby wziąć się do roboty. Uwielbiam ciemne piwa, dlatego wybrałem takie słody (przy okazji - wirtualnie uściskam jeśli ktoś potwierdzi czy wszystko tu bedzie ok):

Viking Caramel Pale - 5kg (policzyłem z nierówności x<=0.3*(2,35+x) , że żeby jego udział w zacierze stanowił ok. 30-40% to musiałbym użyć 1-1.3kg)

VIking Słód monachijski typ II - 2kg

Simpsons Black - 0.25kg

Jęczmień palony Weyermann - 0.1kg

Chmiel sybilla, drożdże Gozdawa do piw górnej fermentacji.

Tu się pojawia zasadnicze pytanie: Ok, i co teraz?

Skąd mam wiedzieć w jakiej temperaturze zacierać, przez ile czasu? Kiedy dodać jaki słód? W jakiej temperaturze najlepiej fermentować? Czy zacieranie mogę przeprowadzać "na raty", to znaczy kilka razy ten sam proces w mniejszym garnku?

Z góry dzięki!

Jak to skąd masz wiedzieć?!?! Wystarczy zerknąć w wiki

Viking Caramel Pale używa się do 20% a to i tak za dużo

@Patryk Zubilewicz chyba troszeczkę Ci do tego minimum brakuje :) zgadzam sie z kolegami przeczytaj wiki na spokojnie i wtedy dopiero bierz sie za warzenie. Po co przez niewiedzę zepsuć sobie piwo i pasje do nowego hobby :)

14 godzin temu, Patryk Zubilewicz napisał:

Z góry dzięki!

Cześć,

pomijając celne uwagi kolegów mam swoją. Fajnie, że zaczynasz, szkoda, że falstartem.

Linkowana przez @Jancewicz wiki piwo.org to faktycznie podstawowe źródło ale jeśli potrzebujesz instrukcji krok po kroku, i lubisz ciemne piwa (pytanie, bardziej stout, czy munich dunkel) możesz skorzystać np. z https://targipiwne.pl/jak-uwarzyc-piwo-stout/

Tymczasem wycofaj, przegrupuj się i zacznij od nowa!

A zakupy słodów, nawet przy warce nr 100, powinny kręcić się wokół kategorii  "słody podstawowe".

Jeśli chcesz dość proste, ciemne piwo, to możesz zrobić Dry Stout z zasypem typu 90% pale ale,  10% palony jęczmień. Więcej się na tym nauczysz niż na kombinowaniu od zera przy pierwszej warce. 

• pz1 changed the title to .