Skocz do zawartości

Balingometr konta refraktometr, różne odczyty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Bractwo piwowarskie. Do tej pory używałem zawsze dość dokładnego spławika do ustalenia BLG mimo, że posiadałem również refraktometr. Od kilku ostatnich warek postanowiłem przesiąść się na refraktometr i mam dziwne zjawisko. Otóż badam brzeczki po gotowaniu i odczyty spławika i refraktometru są identyczne, natomiast jak mierzę piwo już po kilku tygodniach, to odczyty są różne. Zaznaczam, że oba przyrządy mam dokładnie wyskalowane. Przy jednej, dwóch warkach myślałem że to przypadek, ale robiłem te pomiary już przy 8 warkach i jest zawsze to samo. Przy każdym pomiarze BLG i BRIX brzeczki jest identyczny, natomiast już po wstępnym odfermentowaniu odczyty są zupełnie różne. Np. brzeczka miała 16 BLG i 16 BRIX, a po odfermentowaniu mam 4 BLG i 7 BRIX, niekiedy różnica sięga 4 stopni. Wiem, że zawarty w cieczy alkohol wpływa na odczyt i go trochę przekłamuje, ale to się tyczy obu pomiarów. Z czego to może wynikać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli refraktometr jest bardziej wrażliwy na alkohol i fałszuje odczyt? Nie ma jakiegoś prostego wzoru na obliczenie BLG z odczytanych BRIX-ów po fermentacji?

 

Wbijam w ten kalkulator w pozycji "Korekta wskazań refraktometru" - Gęstość początkowa - 16, Zmierzona gęstość - 7 i wyskakuje mi 1,1 - co to jest to 1,1?

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kiwitom napisał:

Nie ma jakiegoś prostego wzoru na obliczenie BLG z odczytanych BRIX-ów po fermentacji

Masz podany wyżej link do kalkulatora, jest ich więcej, są też tabele.

 

2 minuty temu, kiwitom napisał:

jest bardziej wrażliwy na alkohol

W pewnym sensie, refraktometr działa na zasadzie załamania światła w cieczy, pokazując różnice w jej gęstości, dlatego jeżeli przy drugim pomiarze ciecz zmienia oprócz gęstości również swój skład, wynik będzie zakłamany, stąd konieczność przeliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr z Allegro, nie Ali, nie kosztował majątku, ale nie był też najtańszy, coś ponad 200 zł chyba. Znalazłem bardziej przejrzysty kalkulator TUTAJ. Sprawdziłem moje ostatnie warki i po przeliczeniu w nim wszystko się zgadza. Teraz tylko pytanie, czy ten współczynnik korekcji (1,04), to jest jakaś stała, czy zależy on od czegoś i ulega zmianie. Jeżeli zależy, to od czego?

 

A tak na marginesie, to co za sens używania refraktometru, jeżeli dochodzi jeszcze dodatkowe przeliczanie, a po przeliczeniu mam identyczne wyniki jak na spławiku. Spławik mam bardzo dokładny i jestem w stanie odczytać BLG z dokładnością do 0,25, to chyba wystarczające?

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kiwitom napisał:

A tak na marginesie, to co za sens używania refraktometru, jeżeli dochodzi jeszcze dodatkowe przeliczanie, a po przeliczeniu mam identyczne wyniki jak na spławiku. Spławik mam bardzo dokładny i jestem w stanie odczytać BLG z dokładnością do 0,25, to chyba wystarczające?

Chodzi między innymi o wygodę stosowania. Pobierasz tylko kilka kropel brzeczki do sprawdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kiwitom napisał:

czy ten współczynnik korekcji (1,04)

To jest różnica między blg i brix, całkowicie pomijalna. Przeliczaj tylko pomiary po fermentacji.

Oczywiście każdy używa sprzętu, który jest dla niego wygodniejszy, ja wolę refraktometr ze względu właśnie na małą próbkę, natychmiastowy odczyt i szybkie czyszczenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jancewicz napisał:

Chodzi między innymi o wygodę stosowania. Pobierasz tylko kilka kropel brzeczki do sprawdzenia

 

No tutaj masz rację, faktycznie to chyba jedyny plus. Ktoś podpowie od czego zależy ten współczynnik korekcji (1,04)? Widzę w kalkulatorze, że da się go zmieniać, więc pewnie nie jest stałą, tylko zależy od czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, x1d napisał:

To jest różnica między blg i brix, całkowicie pomijalna. Przeliczaj tylko pomiary po fermentacji.

 

No po fermentacji nie jest tak bardzo pomijalna, jeżeli z odczytu 7 daje 2,68.

 

Jak już na ten temat, to czy jest jakiś kalkulator, albo wzór który oblicza wzrost % alkoholu ze względu na dodany cukier, czy glukozę do refermentacji? Wiem, że są to jakieś ułamki, ale ja ścisły jestem i drażnią mnie przybliżenia ?. Różnica BLG dzielona przez 1,938 i ile dodać do wyniku % jeżeli dodaję powiedzmy na 25 litrów 175g glukozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kiwitom napisał:

Refraktometr z Allegro, nie Ali, nie kosztował majątku, ale nie był też najtańszy, coś ponad 200 zł chyba. Znalazłem bardziej przejrzysty kalkulator TUTAJ. Sprawdziłem moje ostatnie warki i po przeliczeniu w nim wszystko się zgadza. Teraz tylko pytanie, czy ten współczynnik korekcji (1,04), to jest jakaś stała, czy zależy on od czegoś i ulega zmianie. Jeżeli zależy, to od czego?

 

A tak na marginesie, to co za sens używania refraktometru, jeżeli dochodzi jeszcze dodatkowe przeliczanie, a po przeliczeniu mam identyczne wyniki jak na spławiku. Spławik mam bardzo dokładny i jestem w stanie odczytać BLG z dokładnością do 0,25, to chyba wystarczające?

Dałeś 200zł za refraktrometr? Nie wiedząc nawet jak go używać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anteks napisał:

Dałeś 200zł za refraktrometr? Nie wiedząc nawet jak go używać?

 

Tak, kupując go myślałem że jest wyskalowany w BLG. Było to ponad rok temu, jak kompletowałem sprzęt. Nawet mam takie diodowe oświetlenie klapki, żeby nie trzeba go było kierować na światło.

 

Podpowie ktoś jak z tymi dodatkowymi % z refermetacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kiwitom napisał:

No po fermentacji nie jest tak bardzo pomijalna, jeżeli z odczytu 7 daje 2,68.

Napisałem, że mnożnik 1.04 wynika z przeliczenia brix na blg i jest - przynajmniej dla mnie pomijalny. Traktuję te skale równoważnie, czy jak wolisz posługuję się skalą brix.

Jest to inna wartość niż przeliczanie gęstości odfermentowanego piwa, gdzie czynnikiem zaburzającym jest alkohol.

Oczywiście nie tylko alkohol, a gęstość to nie tylko cukry, ale na potrzeby piwowarstwa domowego przyjmuje się uproszczenia.

 

Dodatkowe % z refermentacji również są pomijalne, to wychodzi w granicach pół procenta jeśli dobrze pamiętam.

Był wątek gdzieś o tym zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat refraktometru był poruszany na forum w 2008r , poniżej dla ułatwienia link 

Refraktometr - Sprzęt - Piwo.org

Jest tam opisany wzór wg którego należy przeliczyć wynik pomiaru 

Ja osobiście wartość początkową mierzę reflektometrem a końcową spławikiem zanurzonym w pojemniku - nie tracę w ten sposób nastawu (ważna dezynfekcja żeby nie zakazić piwa) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 13:59, kiwitom napisał:

 

No tutaj masz rację, faktycznie to chyba jedyny plus. Ktoś podpowie od czego zależy ten współczynnik korekcji (1,04)? Widzę w kalkulatorze, że da się go zmieniać, więc pewnie nie jest stałą, tylko zależy od czegoś.

Tu masz info, jak wyznaczyć własny współczynnik korekcji: https://www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A wiecie może z czego może wynikać różnica w „ostrości” i tym samym dokładności odczytu? Mam dwie fermentujące warki obecnie - pale ale i weiss. Sprawdzam refraktometrem Pale Ale - odczyt idealnie 6.6 BRX, mogę bardzo dokładnie i precyzyjnie określić wartość na skali. Przy weissie odczyt jest rozmazany - nie ma precyzyjnego oddzielenia koloru niebieskiego i przeźroczystego przez co wynik jest gdzieś pomiędzy 6.3 a 6.9 BRX. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@kal800Wstaw próbkę do lodówki w taki sposób, żeby osady opadły na dno i pobierz klarowną wierzchnią warstwę - powinieneś otrzymać ładną granicę.

 

@x1d - to jest całe 0,6 Bx - to może być nawet granica między jeszcze fermentuje, a już nie fermentuje ;) 

Edytowane przez Willow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.