Skocz do zawartości

Zacieranie wplaszczu olejowym


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli jesteś w stanie zapewnić temperatury zacieru rzędu 62-72°C to pewnie jest szansa na zacieranie piwa.

Pytanie jak z filtracją i wysładzaniem.

Potem warzenie przefiltrowanej brzeczki, jej chmielenie i chłodzenie - na ile starcza mi wyobraźni może być problem, bo zbiorniki z płaszczem są raczej zamknięte (?).

Na forum są koledzy z doświadczeniem to pewnie pomogą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, zasada said:

Jeśli jesteś w stanie zapewnić temperatury zacieru rzędu 62-72°C to pewnie jest szansa na zacieranie piwa.

Pytanie jak z filtracją i wysładzaniem.

Potem warzenie przefiltrowanej brzeczki, jej chmielenie i chłodzenie - na ile starcza mi wyobraźni może być problem, bo zbiorniki z płaszczem są raczej zamknięte (?).

Na forum są koledzy z doświadczeniem to pewnie pomogą.

 

Zutrzymaniem temperatury raczej nie byloby problemu mam grzaki z regulacja mocy, plaszcz olejowy mam otwarty do tego jest otwor 4calowy takze mam duzo miejsca na mieszanie itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, anteks said:

Możesz rozwinąć myśl "zacieranie w płaszczu"? To keg, jakiś kociołek, jaka pojemność?

To jest keg 50L mozna wnim destylowac geste nastawy typu owoce lub ziarna Bez przypalenia. 

Dlatego myslalem nad zacieraniem slodu na piwo wnim tylko nie wiem czy sie nada ale teoretycznie tak ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Virandell napisał:

To jest keg 50L mozna wnim destylowac geste nastawy typu owoce lub ziarna Bez przypalenia. 

Dlatego myslalem nad zacieraniem slodu na piwo wnim tylko nie wiem czy sie nada ale teoretycznie tak ?

 

W kadzi z płaszczem olejowym da się. Trzeba tylko cały czas mieszać i nabrać w prawy w grzaniu by odpowiednio wcześnie wyłączyć grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, anteks said:

W kadzi z płaszczem olejowym da się. Trzeba tylko cały czas mieszać i nabrać w prawy w grzaniu by odpowiednio wcześnie wyłączyć grzałki

No to fajnie I rozumiem ze tam chmiel tez moge dodac ^^ ? Co do filtracji to rozumiem ze po zatarciu Musial bym to spucic do wiadra z falszywym dnem a pozniej ztego wiadra do drugiego juz do fermentowania zgadza sie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 19:05, Virandell napisał:

No to fajnie I rozumiem ze tam chmiel tez moge dodac ^^ ? Co do filtracji to rozumiem ze po zatarciu Musial bym to spucic do wiadra z falszywym dnem a pozniej ztego wiadra do drugiego juz do fermentowania zgadza sie ?

Zacierasz w tym kegu z płaszczem , następnie jeślli nie masz w nim filtratora spuszczasz całośc do pojemnika do filtracji. Po przefiltrowaniu brzeczke zlewasz do tego pojemnika z płaszczem i gotujesz dodając chmiel w dawkach zgodnych ze stylem piwa. następnie studzisz zlewasz bez chmielu do pojemnika w którym chcesz fermentować i dodajesz drożdże. Proces jest trochę bardziej skomplikowany niż produkcja wina czy też destylatów.

Na zbiorniku z płaszczem olejowym warze od 5 lat i powiem że wymaga wprawy

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 00:17, Virandell napisał:

Zutrzymaniem temperatury raczej nie byloby problemu mam grzaki z regulacja mocy

z tym może być największy problem, bo musisz wziąć poprawkę na bezwładność cieplną płaszcza, a to wymaga tej właśnie wprawy. Rozumiem, że ten kocioł masz z mieszadłem, to załatwia sprawę.

Bez filtratora w kotle, zrób tak jak radzi Anteks tj. spuść całość do osobnego filtratora. Do warzenia, możesz na zaworze spustowym zamontować hopstoper lub chmielić w hopspiderze, tak aby czystą brzeczkę zlać do fermentora. Pozostaje jeszcze chłodzenie, ale to najprościej rozwiązać chłodnicą zanurzeniową. Na początek weź coś prostego z zacieraniem jednotemperaturowym.

Edytowane przez Lipa
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.