Skocz do zawartości

Podnoszenie temperatury fermentacji podczas fermentacji pod ciśnieniem


Nagellan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Przejrzałem kilka wątków na temat podnoszenia temperatury podczas fermentacji. Zauważyłem, że jest kilka schematów. 

1. Podnoszenie temperatury gdy pierwsza burzliwa faza fermentacji się skończyła i widać iż krążki opadają i wtedy podnoszenie o 3-4 stopnie w tempie 1 st na dzień. 
2. Podobnie jak wyżej tylko od razu zostaje ustawiona temperatura docelowa na sterowniku (np z 18 od razu na 22).

3. Temperatura wzrasta naturalnie bez kontroli podczas fermentacji ale zadajemy drożdże w niższej temp niż podaje instrukcja drożdży. 
Ciekaw jestem jakie są Wasze spostrzeżenia w tym temacie i czy podczas fermentacji pod ciśnieniem ( która zachodzi w  wyższej temperaturze niż zwykle) jest sens jej podnoszenia ? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję wg punktu nr 1 w lodówce z sterownikiem stc-1000 (z dodatkową grzałką). Jeśli chodzi o fermentację bez lodówki i sterownika to pkt. nr 3. się nie sprawdzi - drożdże startując naprodukują ciepła podnosząc temp. brzeczki wyższą od temp. otoczenia a po kilku dniach temp. piwa opadnie do temp. otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, paulox81 napisał:

Ja stosuję wg punktu nr 1 w lodówce z sterownikiem stc-1000 (z dodatkową grzałką). Jeśli chodzi o fermentację bez lodówki i sterownika to pkt. nr 3. się nie sprawdzi - drożdże startując naprodukują ciepła podnosząc temp. brzeczki wyższą od temp. otoczenia a po kilku dniach temp. piwa opadnie do temp. otoczenia.

Ostatnio modne jest fermentowanie pilsów w temp górniaków i podobno nie ma różnicy. Więc bym się nie przejmował temp fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, anteks napisał:

Ostatnio modne jest fermentowanie pilsów w temp górniaków i podobno nie ma różnicy. Więc bym się nie przejmował temp fermentacji

Właśnie fermentuje monachijskie jasne na dwóch saszetkach W34/70. Zacząłem od temp 19 i pozwoliłem aby ciśnienie naturalnie wzrosło na 26 psi. Mam zamiar podnieść do 23 stopni na trzy razy. Obecnie mam temperaturę brzeczki 21.9 - gilza z sondą zanurzona w brzeczce. Widziałem u niektórych youtuberów ze podnoszą temp. podczas fermentacji pod ciśnieniem od razu. I właśnie zacząłem się zastanawiam co daje takie podnoszenie na raty ? Jaki wpływ ma to na końcowy efekt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nagellan napisał:

Właśnie fermentuje monachijskie jasne na dwóch saszetkach W34/70. Zacząłem od temp 19 i pozwoliłem aby ciśnienie naturalnie wzrosło na 26 psi. Mam zamiar podnieść do 23 stopni na trzy razy. Obecnie mam temperaturę brzeczki 21.9 - gilza z sondą zanurzona w brzeczce. Widziałem u niektórych youtuberów ze podnoszą temp. podczas fermentacji pod ciśnieniem od razu. I właśnie zacząłem się zastanawiam co daje takie podnoszenie na raty ? Jaki wpływ ma to na końcowy efekt 

Ciekawa sprawa, bo temperatury w fermentacji pod ciśnieniem robią wrażenie. 
Czy w tym przypadku ma sens podnoszenie temperatury podczas fermentacji? Diacetyl w tej temperaturze nie powstanie.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kanał na YouTube DrHans Brewery. Jego metoda polega na tym iż dobiera się poziom ciśnienie do finalnego nagazowania piwa odpowiednio do stylu. Zazwyczaj DrHans staruje od najwyższej możliwej temperatury z zakresu dla danych drożdży. Potem podnosi w końcówej fazie fermentacji o około 3-4 stopnie. I np.: jeżeli chcemy mieć piwo nagazowane na 2.4 a finalna temperatura jest np 23 stopnie to ustawiamy ciśnienie na 29 psi. Takie ciśnienie utrzymujemy przez cały proces fermentacji i podnosimy tylko temperaturę. Pozwalamy aby ciśnienie urosło naturalnie do zadanego poziomu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.