Jump to content

Pierwsze piwo – pale ale z zestawu surowców


Recommended Posts

Cześć! Ziomeczki ze studiów kupiły mi na urodziny zestaw startowy do warzenia piwa, w zestawie poza sprzętem są też surowce na wymienionego w tytule tematu pale ale'a. Palę się do roboty :D , ale mam mały problem – sprzedawca deklaruje, że do zestawu powinna być dołączona instrukcja warzenia, jednak po dokładnym przegrzebaniu pudła nie znalazłem takowej. Generalnie o piwowarstwie domowym naczytałem się całkiem sporo i zacząłem czytać długo przed otrzymaniem tego podarunku, więc myślę, że dam radę z ogarnięciem większości procesu, ale mam parę pytań.

W zestawie:
 

Słody:
Pale Ale - 3,2kg
Monachijski - 0,6kg
Karmelowy 30 - 0,2kg

 

Chmiele:
Chmiel Progress - 40g
Chmiel Phoenix - 30g

 

Według sklepu ma z tego wyjść 20 litrów pale ale'a 12 Blg, 46 IBU.


Pierwszy problem to chmielenie, macie jakiś pomysł jak podejść do tematu? Nie musi wyjść z tego dokładnie 46 IBU, bo będę poił tym produktem, poza sobą, gromadę ludzi niekoniecznie zaznajomionych z piwami mocniej chmielonymi.
Warto wspomnieć, że na razie nie mam i nie planuję od razu inwestować w chłodnicę, chcę tylko ogarnąć sobie 30 l gar i worek do BIAB (z relacji brzmi mniej kłopotliwie). Pewnie wsadzę gar do brodzika prysznica wypełnionego wodą. Wobec tego, w jakiś sposób uwzględniać to przy chmieleniu? 

Druga sprawa – drożdże, przyszły S-04, ale raczej nie będę miał możliwości fermentacji w odpowiednich temperaturach, więc myślałem o dokupieniu kveików. Dobry pomysł? Jeśli tak to polecacie jakieś konkretne?

Zacieraniem się specjalnie nie martwię, planuję jednotemperaturowe w 67 stopniach.

 

Edited by nihir
Link to post
Share on other sites

Wrzuć chmiele w jakiś kalkulator i dopasuj goryczkę. Weź poprawkę na realną ilość i gęstość brzeczki. Jak masz częstować fanów tyskiego, to dałbym ibu koło 30 :)

Kveiki fermentisa są wygodne, bo w suchej postaci, i mają pozytywne opinie. Z płynnych używałem fm i też są w porządku, to chyba ten sam szczep.

Chłodzenie możesz zrobić dwuetapowo, z grubsza schłodzić w garze, a potem przelać do fermentora i zostawić już bez chmielin. Kveiki możesz zadać już przy 30 stopniach.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, nihir napisał:

Pierwszy problem to chmielenie, macie jakiś pomysł jak podejść do tematu?

Robiłem ten zestaw przy okazji pierwszego zacierania :) Też bałem się zbyt dużej goryczki i zmieniłem oryginalne chmielenie. W instrukcji chyba zalecali wrzucić cały phoenix na 60min, a cały progress przed końcem (~10min). Ja chmieliłem tak (celowane w około 30IBU):

- po 10g obu chmieli na 60min,

- po 10g j.w. na 20min,

- reszta na wyłączenie palnika.

Piwo wspominam bardzo dobrze ale pierwsze piwo zawsze się tak wspomina więc wiadomo ;)

Jeśli nie masz chłodnicy to warto by tą dawkę na wyłączenie palnika wrzucić jak już trochę zbijesz temperaturę (powiedzmy do tych ~80C).

 

9 godzin temu, nihir napisał:

Druga sprawa – drożdże, przyszły S-04, ale raczej nie będę miał możliwości fermentacji w odpowiednich temperaturach

Pomysł z kveikami jak najbardziej ok, S-04 są zauważalnie estrowe zwłaszcza przy wyższych temperaturach. Jak nie kveiki to chociażby US-05 z sucharków - zawsze trochę bardziej neutralne.

 

9 godzin temu, nihir napisał:

Zacieraniem się specjalnie nie martwię, planuję jednotemperaturowe w 67 stopniach.

Bardzo słusznie :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.