Skocz do zawartości

Pierwsze piwo – pale ale z zestawu surowców


nihir

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Ziomeczki ze studiów kupiły mi na urodziny zestaw startowy do warzenia piwa, w zestawie poza sprzętem są też surowce na wymienionego w tytule tematu pale ale'a. Palę się do roboty :D , ale mam mały problem – sprzedawca deklaruje, że do zestawu powinna być dołączona instrukcja warzenia, jednak po dokładnym przegrzebaniu pudła nie znalazłem takowej. Generalnie o piwowarstwie domowym naczytałem się całkiem sporo i zacząłem czytać długo przed otrzymaniem tego podarunku, więc myślę, że dam radę z ogarnięciem większości procesu, ale mam parę pytań.

W zestawie:
 

Słody:
Pale Ale - 3,2kg
Monachijski - 0,6kg
Karmelowy 30 - 0,2kg

 

Chmiele:
Chmiel Progress - 40g
Chmiel Phoenix - 30g

 

Według sklepu ma z tego wyjść 20 litrów pale ale'a 12 Blg, 46 IBU.


Pierwszy problem to chmielenie, macie jakiś pomysł jak podejść do tematu? Nie musi wyjść z tego dokładnie 46 IBU, bo będę poił tym produktem, poza sobą, gromadę ludzi niekoniecznie zaznajomionych z piwami mocniej chmielonymi.
Warto wspomnieć, że na razie nie mam i nie planuję od razu inwestować w chłodnicę, chcę tylko ogarnąć sobie 30 l gar i worek do BIAB (z relacji brzmi mniej kłopotliwie). Pewnie wsadzę gar do brodzika prysznica wypełnionego wodą. Wobec tego, w jakiś sposób uwzględniać to przy chmieleniu? 

Druga sprawa – drożdże, przyszły S-04, ale raczej nie będę miał możliwości fermentacji w odpowiednich temperaturach, więc myślałem o dokupieniu kveików. Dobry pomysł? Jeśli tak to polecacie jakieś konkretne?

Zacieraniem się specjalnie nie martwię, planuję jednotemperaturowe w 67 stopniach.

 

Edytowane przez nihir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć chmiele w jakiś kalkulator i dopasuj goryczkę. Weź poprawkę na realną ilość i gęstość brzeczki. Jak masz częstować fanów tyskiego, to dałbym ibu koło 30 :)

Kveiki fermentisa są wygodne, bo w suchej postaci, i mają pozytywne opinie. Z płynnych używałem fm i też są w porządku, to chyba ten sam szczep.

Chłodzenie możesz zrobić dwuetapowo, z grubsza schłodzić w garze, a potem przelać do fermentora i zostawić już bez chmielin. Kveiki możesz zadać już przy 30 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nihir napisał:

Pierwszy problem to chmielenie, macie jakiś pomysł jak podejść do tematu?

Robiłem ten zestaw przy okazji pierwszego zacierania :) Też bałem się zbyt dużej goryczki i zmieniłem oryginalne chmielenie. W instrukcji chyba zalecali wrzucić cały phoenix na 60min, a cały progress przed końcem (~10min). Ja chmieliłem tak (celowane w około 30IBU):

- po 10g obu chmieli na 60min,

- po 10g j.w. na 20min,

- reszta na wyłączenie palnika.

Piwo wspominam bardzo dobrze ale pierwsze piwo zawsze się tak wspomina więc wiadomo ;)

Jeśli nie masz chłodnicy to warto by tą dawkę na wyłączenie palnika wrzucić jak już trochę zbijesz temperaturę (powiedzmy do tych ~80C).

 

9 godzin temu, nihir napisał:

Druga sprawa – drożdże, przyszły S-04, ale raczej nie będę miał możliwości fermentacji w odpowiednich temperaturach

Pomysł z kveikami jak najbardziej ok, S-04 są zauważalnie estrowe zwłaszcza przy wyższych temperaturach. Jak nie kveiki to chociażby US-05 z sucharków - zawsze trochę bardziej neutralne.

 

9 godzin temu, nihir napisał:

Zacieraniem się specjalnie nie martwię, planuję jednotemperaturowe w 67 stopniach.

Bardzo słusznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wielki odkop ?.

Niestety tematu przez te circa 8 miesięcy nie ruszyłem xD, ale nie poddaję się.

Wobec tego, pytania:

 

Czy ten ześrutowany słód ma jeszcze szansę się do czegoś nadać? Trzymałem go cały czas w temperaturze pokojowej (w sensie – mieszkania), nie rozpakowałem z plastikowej, dość szczelnej torby w której go dostałem.

 

Jeśli stracił w jakiś sposób swoje właściwości, da się to jakoś skompensować? Słód diastatyczny by tutaj coś pomógł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak nie ogarnąłeś jeszcze gara, a myślisz o BIAB, to celuj w co najmniej 40-to litrowy. W 30l nie zrobisz 20 litrów piwa. A okrutnie irytujące jest jak masz dwie skrzynki, a w nich tylko 34-35 butelek.? O mocniejszych zasypach nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomlo napisał:

I jak nie ogarnąłeś jeszcze gara, a myślisz o BIAB, to celuj w co najmniej 40-to litrowy. W 30l nie zrobisz 20 litrów piwa. A okrutnie irytujące jest jak masz dwie skrzynki, a w nich tylko 34-35 butelek.? O mocniejszych zasypach nie wspominając.

No niestety gar już zakupiony xD, więc nie będę już kombinował z nowym, ale zapamiętam na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też robić warki połówkowe po 10-12 l. Dobre na początek, żeby więcej poćwiczyć i nie utknąć z dziesiątkami butelek średniego piwa, jak to na początku często bywa. Możesz wtedy zestaw surowców podzielić na 2, zrobić raz,  a potem spróbować poprawić błędy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.