Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

W tym roku niestety nornice chętnie podgrzały pyszne korzonki mojego chmielu przez co uprawa dosyć na tym straciła ale w sumie i tak nie jest źle 

Mam nadzieję że uda mi się coś na tym uwarzyć 🍺

IMG_20230907_212022.jpg

IMG_20230911_132836.jpg

IMG_20230911_172434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sumikk napisał(a):

W tym roku niestety nornice chętnie podgrzały pyszne korzonki mojego chmielu przez co uprawa dosyć na tym straciła ale w sumie i tak nie jest źle 

Mam nadzieję że uda mi się coś na tym uwarzyć 🍺

IMG_20230907_212022.jpg

IMG_20230911_132836.jpg

IMG_20230911_172434.jpg

Przez maszynkę do mięsa!Że na to nie wpadłem. Mój już się suszy w szyszkach.Jak nie zapomnę to za rok przetestuję mielenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, monodem napisał(a):

Przez maszynkę do mięsa!Że na to nie wpadłem. Mój już się suszy w szyszkach.Jak nie zapomnę to za rok przetestuję mielenie. 

Tylko tak z miskę i do zamrażarki końcówkę wkładam bo się tak grzeje 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Piękne masz te sadzonki. Zdradź tajemnicę gdzie te różne odmiany kupujesz? Mam u siebie tylko Marynke, która posadziłem zanim zacząłem coś działać z piwem Juz ma ze 4 lata i zbiorów daje bardzo dużo)

Ale teraz chętnie bym gdzieś posadził odmianę dającą nutę cytrusów etc. 

Ale coś nie potrafię znaleźć sadzonek w necie. Oczywiście teraz jest zima ale jakoś i na wiosnę coś nie mogłem upolować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 25.12.2023 o 13:07, Pikczer napisał(a):

 

Poszukaj gdzieś u mnie w temacie bo pisałem o tym, większość sadzonek mam z Puław z IUNG, a właściwie to sztobrów. Najlepsze w tym wszystkim jest to że to za darmo Ci przysyłają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2023 o 13:07, Pikczer napisał(a):

 

Ale teraz chętnie bym gdzieś posadził odmianę dającą nutę cytrusów etc. 

 

Cześć,

z tą "nutą cytrusów" może być problem. Jeśli spodziewasz się aromatów jak z chmieli amerykańskich to raczej nic z tego. Ja mam posadzone Cascade, Comet, Lubelski i Marynkę. Lubelski po zbiorze pięknie pachniał, właśnie trochę cytrynowo, ale w piwie tego absolutnie nie czuć. Comet coś tam wnosi, dawałem do dwóch piw - Ale i Pilsa. W obu bardzo delikatne aromaty cytrusowe, bardziej na granicy autosugestii. :)

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paweł76 napisał(a):

Cześć,

z tą "nutą cytrusów" może być problem. Jeśli spodziewasz się aromatów jak z chmieli amerykańskich to raczej nic z tego. Ja mam posadzone Cascade, Comet, Lubelski i Marynkę. Lubelski po zbiorze pięknie pachniał, właśnie trochę cytrynowo, ale w piwie tego absolutnie nie czuć. Comet coś tam wnosi, dawałem do dwóch piw - Ale i Pilsa. W obu bardzo delikatne aromaty cytrusowe, bardziej na granicy autosugestii. :)

Pozdrawiam, Paweł.

Pewnie też od klimatu regionu dużo zależy. A jakbyś miał posadzić oprócz Marynki jakąś jedną odmianę to co byś wybrał? Mam już po brzegi zapchaną działkę a chmiel to mały terrorysta jeśli chodzi o ekspansję. Ale i tak korci mnie, żeby coś posadzić:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

może Izabellę, może Sybillę. Trudno tak doradzić komuś, jaki chmiel jest dobry. Każdemu, na całe szczęście, smakują różne piwa (ja na przykład APY/IPY nie lubię). Ten sam chmiel różnie zachowuje się w różnych warunkach. Ja jestem bardzo zadowolony z Lubelskiego, ale mam go na słońcu (od południa) w dobrej, żyznej, ziemi. Lubię wszelkiej maści Lagery, więc mi to pasuje. Marynkę mam od strony północnej domu, w gorszej ziemi. Daje dużo chmielu, ale o kiepskiej jakości. Niby mokra szyszka pachnie ładnie, ale w piwie daje niezbyt pasujące mi aromaty, poza tym zawartość alfa kwasów w niej szacuję na 2,5 - 3 % (dopiero przy takich obliczeniach osiągam pożądaną goryczkę w gotowym piwie).

Podsumowując - uprawa chmielu to fajna zabawa, ale też dużo roboty. Ale jaki "szacun na dzielni" jak serwujesz Pilsa na mokrej szyszce. Swojej szyszce! :)

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.