Skocz do zawartości

Rozbudowa browaru domowego


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem na etapie rozbudowy domowego browaru i mam kilka pytań. Posiadam obecnie kadź zacierno-filtracyjno-zacierną, o pojemności 50L. W kadzi znajduje się mieszadło, grzałki oraz fałszywe dno. Do tej pory po zacieraniu filtrowałem brzeczkę go plastikowych wiader, myłem kadź i przelewałem brzeczkę z wiader z powrotem do kadzi i gotowałem. Chce dorobić kadź warzelną, żeby nie przelewać bezsensownie brzeczki. Jakiej pojemności powinna być kadź warzelna? Też 50l czy może 70l? Jakiej grzałki użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Eselchen napisał:

Z czego wynika, że potrzeba aż 100% większej kadzi warzelnej niż zaciernej?

Nie trzeba. Zależy jakie warki chcesz robić. Ja mam zacierną taką jak Ty plus do gotowania 50l emalia., bo robię warki max 50l, czyli na 2 wiadra po 25l. Przy takiej kadzi zaciernej możesz dokupić kocioł pewnie między 50 a 100l. Co do grzałki to nie wiem, bo jadę na palniku.

Widziałem na allegro garnki 58l i jak będę zmieniał emalię to te 58 byłoby super. Te 8l zapasu na spokojne mieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wybicia i wygody gotowania. Dotychczas zacierałem 11kg słodu w 33l wody i gotowałem 65l brzeczki w garze 70l, co dawało finalnie 56l gotowego piwa o ekstrakcie początkowym 12.4 BLG. Na początku gotowania nie mogłem grzać intensywnie, ponieważ brzeczka szybko by wykipiała, zostawało jakieś 2-3 cm do rantu garnka, w 100l tego problemu nie będzie. Ponadto chcę spróbować zmniejszyć ilość wody do zacierania zyskując na ilości zasypu i zwiększyć go do 15kg, co być może pozwoli mi uwarzyć jednorazowo 76l piwa o powyższym balingu, więc z jednego warzenia będę miał trzy kegi oraz dwie skrzynki. Jeśli to nie wyjdzie to przynajmniej będzie się wygodnie gotowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.