Skocz do zawartości

Komes imperial ipa - receptura?


Wert969

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Od razu na wstępie jestem bardzo mocno początkujący więc mam spore braki wiedzy. Chciałem odtworzyć komes imperial ipa. Ma ktoś może jakiś sprawdzony przepis? Niestety nie znam się za bardzo na gatunkach i uwarzyłem imperial IPA z receptury ale nie ma on nic wspólnego z Komes. Bardziej smakuje jak mocna wersja Ataku Chmielu Pinty. 

Podobno komes to bardziej Vermont IPA w smaku i barwie, dlatego byłbym wdzięczny jak komuś udało się uzyskać taki smak. 

 

Składniki na etykiecie Komes:

słód jęczmienny (pilzneński), pszenica, płatki owsiane, cukier, chmiel (Azacca®, Oktawia, Cascade), drożdże (Safale S-33)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam zamiar za niedługo zrobić coś podobnego do Komesa.

Tylko teraz pytanie do czego chcemy równać? Bo od początku przez długi czas warki Komesa były bardzo równe i piwo było fajnym chmielowym słodziakiem.

Jednak ostatnio kilka razy trafiłem na warkę (warki?) dość oszczędne w słodycz. Wydaje mi się że przyczyn może być kilka np inna charakterystyka chmielu z nowego zbioru, odjęcie w recepturze części chmielu na późne gotowanie, lub też obniżenie temperatury fermentacji.

Jeśli chcesz zrobić coś bardzo podobnego, to przede wszystkim zastosuj te same drożdże i bardzo zblizony zestaw pozostałych surowców, proporcje dobierz na czuja, zatrzyj w 68-69 stopniach i fermentuj w 16-17.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, łysy ĄĘ napisał:

Ja też mam zamiar za niedługo zrobić coś podobnego do Komesa.

Tylko teraz pytanie do czego chcemy równać? Bo od początku przez długi czas warki Komesa były bardzo równe i piwo było fajnym chmielowym słodziakiem.

Jednak ostatnio kilka razy trafiłem na warkę (warki?) dość oszczędne w słodycz. Wydaje mi się że przyczyn może być kilka np inna charakterystyka chmielu z nowego zbioru, odjęcie w recepturze części chmielu na późne gotowanie, lub też obniżenie temperatury fermentacji.

Jeśli chcesz zrobić coś bardzo podobnego, to przede wszystkim zastosuj te same drożdże i bardzo zblizony zestaw pozostałych surowców, proporcje dobierz na czuja, zatrzyj w 68-69 stopniach i fermentuj w 16-17.

Zgadzam się - bardzo lubię i ostatnio można był trafić na trochę inny poziom słodkości w tym piwku - chętnie sam bym coś podobnego uwarzył.

Edytowane przez PanJaqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do proporcji słodów myślicie, że 4kg pilzneński i 1,5kg pszeniczny będzie ok? Celuje w warkę około 20l. Celuje w około 17-18BLG, pewnie będzie za mało ale ekstraktu słodowego trochę dorzucę. Płatków owsianych tak 0,4kg.

Jeszcze jedno pytanie co do cukru, czy go dodawać i ile. Nie jestem pewien ale chyba jest on dodawany żeby zwiększyć wytrawność? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatków spokojnie możesz drugie tyle dać. Ja bym się z ekstraktem nie babrał jako korektą Blg. Z 6 kg zasypu powinieneś mieć spokojnie 18l brzeczki 18Blg. Jak wyjdzie za mocno, to ewentualnie wodą skorygujesz.

edit. a jak za słabo to dołożysz trochę cukru. o wytrawność się nie bój. s-33 płytko schodzą. słodziak jest pewny.

Edytowane przez łysy ĄĘ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Więcej danych o piwie
Piwo uwarzone przez Browar Fortuna z Miłosławia (powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie).

Imperialna odmiana lndia Pale Ale powstała z myślą o jeszcze większej dawce piwnych doznań i szybko zdobyła uznanie miłośników chmielu. Również Komes Imperial IPA jest obficie chmielony kompozycją amerykańskich odmian aromatycznych i polskiego, nowofalowego chmielu Oktawia. Piwo ma jasno-złotą barwę i jest mgliste - m.in. dzięki chmieleniu na zimno i dodatkowi płatków owsianych.
W aromacie można wyczuć nutę mango, białych owoców i cytrusów. W smaku dobrze wyczuwalną goryczkę kontruje wyważony, słodowy profil piwa. Płatki owsiane dają wrażenie gładkości, a alkohol przyjemnie rozgrzewa.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane
Składniki: woda, słód jęczmienny (pilzneński), pszenica, płatki owsiane, cukier, chmiel (Azacca®, Oktawia, Cascade), drożdże (Safale S-33)
Zalecana temperatura serwowania: 8-12°C
Dostępne w butelkach zwrotnych o pojemności 500 ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.05.2021 o 20:45, PanJaqb napisał:

Tak te informacje znam z butelki :P
chodziło mi o jeszcze więcej szczegółów z eksperymentów, jestem początkujący a może ktoś już proporcje oraz ilości zbadał :)

Mój Komes już po degustacji.

pale ale 2,4 kg
pilzneński 1,2 kg
pszeniczny 0,6 kg
płatki 0,8kg  0,4 owsiane, 0,2pszenne, 0,2 jęczm.
Summit 15,8 10 g 20’
Eureka 18 10 g 20’
sorachi ace 12,5 25g whirlpool
Ekuanot 13,6 25g whirlpool
sorachi ace 12,5 40g cicha
Cascade 7,1 40g cicha

zacieranie na lenia start w 70 stopniach

uzyskałem 15 litrów brzeczki nastawnej 18Blg, wyliczone IBU 39

dwa tygodnie burzliwej w temp ok 18-20 stopni, potem cicha i cold crash. Odfermentowało do 5Blg.

 

Efekt nie jest idealnie taki sam jak w oryginale. Chociażby chmiele musiałem użyć takie jakie miałem na stanie. Jednak jestem zadowolony, bo udało się uzyskać większość cech Komesa. Jest słodkawa pełnia, jest umiarkowana, zbalansowana goryczka. Jest gładko i przyjemnie w odbiorze. Są ładne tropikalne aromaty, i chmielowe posmaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!
Przy kolejny komponowania serii warek na pewno spróbuje powtórzyć.
Co przy kolejnej próbie byś zmienił?
Gdybyś nie patrzył na chmiele jakie masz to jakbyś recepturę ułożył?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawałbym też pilzneńskiego, którego chciałem się pozbyć z magazynu. No i ewentualna powtórka będzie robiona najpóźniej w marcu, żebym nie miał problemu z utrzymaniem fermentacji w 16-18 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżam. Jutro moje podejście do klona komesa wg receptury @łysy ĄĘ. Na start kropka w kropkę to samo, z tym że chciałbym osiągnąć 20L więc się zastanawiam ile i którego słodu dorzucić, jakieś sugestie?

Pale ale 1kg?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.